Giriş Yap / Kayıt Ol

Regl, aylık olarak yaşanan vajinal kanama döngüsüne verilen isimlerden birisidir halk arasında âdet kanaması ya da âdet görmek adlarıyla da anılır. Kadınlarda ergenlikle birlikte başlayan bu dönem vücudun üremeye hazır olduğu anlamı taşımaktadır. Rahim iç yüzeyindeki dokuların kan yoluyla temizlenmesi durumuna regl denmektedir. Bitiş aşaması menopozla birlikte gerçekleşir.

Kadınlarda kanama yaşama durumu yalnızca insanlara özel bir durum da değildir. Memeli grubunun bazı dişileri, periyodları ve elbette şiddeti farklı olmak üzere kanama yaşamaktadır. Periyod ve şiddet rahim içi astar olarak bilinen doku ve damarların oluşum ve eskime süreciyle ilgili olarak değişebilmektedir. Açık kanamalı regl gördüğünü bildiğimiz türler arasında şempanzeler ve yarasalar yer almaktadır.

Rahim her regl sonrasında kendisini bir hamileliğe hazırlar. Bu süreçte rahim içi astar güçlenerek bir olası hamilelik durumuna hazırlanır ve sperm hücresi bütün dönem boyunca beklenir. Eğer sperm ve yumurta buluşmazsa hamilelik gerçekleşmez. Hamilelik yaşanmadığı için de bu ekstra dokuya ihtiyaç kalmaz. Bunun ardından doku vajinada kanamanın desteğiyle dışarı atılır. Tüm bu sürece de regl denilmektedir. Regl süreci ortalama 12 yaşı ila 50'li yaşlara kadar devam etmektedir ve bu yaşlar arasında eğer hamilelik yaşanırsa, hamilelik sürecinde de regl yaşanmamaktadır.

Regl

Regl Ağrısı Nedir? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Süreç %75 gibi büyük bir oranda ağrılı geçebilmektedir. Bu ağrıya kimi kaynaklarda ve toplumda PMS denilirken, sancıma olarak yaşanabildiğinden dolayı regl sancısı, aybaşı sancısı gibi isimlerle de anılmaktadır. Genel olarak karın ağrısıyla yaşanıyor olsa da kişiden kişiye göre değişebilen çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu etkiler arasında ishal, mide bulantısı, halsizlik gibi durumlar yer alabilmektedir.

Ağrıları giderirken çeşitli tıbbi destekler bulunmaktadır. Bunlar arasında ilaç tedavisi öne çıkan tedavi yöntemlerinden birisidir. Ayrıca sıcak su kullanmak, sıcak içecekler tüketmek, çeşitli kür yöntemleri uygulamak da alternatif yöntemler arasında sayılabilir. Eğer rahatsızlık hissediyorsanız ve karnınız ağrıyorsa sıcak su torbasını karnınıza koyarak cenin pozisyonunda bir süre uzanmanız bu sancıyı atlatmanızda size yardımcı olabilir.

Ayrıca regl sancıları gelecekte daha büyük çeşitli hastalıkları da maalesef arkalarından sürükleyebilmektelerdir. Bundan ötürü doktorunuza yaşadıklarınızı anlatmanız ve onun tavsiyeleriyle hareket etmeniz oldukça önemlidir. Elbette her sancı arkasında daha sinsi bir sorun barındıracak diye bir durum yok. Yine de sağlığınızla ilgili konularda dikkati elden bırakmamanızı özellikle öneriyoruz.

Regl Gecikmesi Nedir? Regl Neden Gecikir?

Normalde ortalama 28 günde 1 regl olunması gerekmektedir. Bu doğal süreç kişiden kişiye göre küçük değişiklikler gösterebilir ve her süreç birbirini takip edecek ve aynı aralıkla yaşanacak diye de bir durum söz konusu değildir. İnsan vücudu her ne kadar çok iyi çalışsa da bir makine değildir ve süreçte küçük değişiklikler yaşanması oldukça mümkündür. Regl gecikmesi bu dönem aralığının küçük oynamalar aksine, büyük farklar yaşaması durumuna verilen isimdir. Peki, bu durum neden yaşanır?

Regl gerçekten de vücut ve zihin sağlığı arasındaki bağlantının kendini en bariz şekilde gösterdiği konulardan birisidir. Regl hususunda yaşanabilen çoğu sorunun insan psikolojisiyle çoğu zaman alakası olabilmektedir. Birey stres altındayken ya da gündelik hayatında zihnini yorabilecek çeşitli sorunlar yaşıyorken regl gecikmelerinin olması oldukça doğaldır. Özellikle regl görmeye yeni başlamış kadınlar, sınav ya da evlilik arifesi dönemlerindeki stres altındaki kadınlarda regl gecikmeleri oldukça alışılmış konulardır.

Periyodlar arasındaki büyük değişikliklerin sebebi bazı zamanlarda psikoloji dışında da olabilir. Vücut sağlığında regl görmenin oldukça önemli olduğunu unutmamakta fayda var. Dolayısıyla eğer regl periyodlarınızın gecikmesi sık sık yaşanan bir durum haline geldiyse, bunun çok daha büyük sorunları yanında getirebileceğini unutmamak gerekmektedir.

Sorunun çözümü çoğunlukla psikolojik rahatlamayla gelebilmektedir. Eğer stres seviyeniz azalırsa vücudunuzda yaşadığınız olumlu etkiyi hissedersiniz. Regl gecikmesi maalesef ki stres unsurlarından bir diğeri olabildiği için ortaya bir paradoks çıkabilmektedir. Bu paradoksa düşmemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Özellikle modern tıpta bu konu ile ilgili size ve bedeninize yardımcı olabilecek pek çok tedavi yönteminin bulunduğunu unutmayın. Doktorlar çeşitli ilaç tedavileri ile sorununuza çözüm üretmeye çalışacaklardır. Eğer alternatif yöntemler uygulamak isterseniz soğan kürü gibi yolları deneyimleyebilirsiniz. Yine de bu tip konularda öncelikle doktorunuzdan tavsiye istemenizi özellikle tavsiye ettiğimizi unutmayın.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.