reklam
pst.net
fipek

Sapyoseksüel Nedir?

Sapyoseksüel Nedir?

Sapyoseksüel, zekâya karşı ilgi duyan ve cinsel çekim hisseden kişilere verilen isimdir. Bu kişiler zihinsel fonksiyonları, fiziksel özelliklere göre daha çok beğenir ve bunlara daha çok ilgi duyarlar. Sapyoseksüellik özellikle günümüzde oldukça yaygın bir durum olmasıyla birlikte net bir cinsel yönelim olduğu pek olarak söylenemez. Kelimenin kökenini incelediğimizde Latince ‘Zeki’ anlamına gelen ‘Sapiens’ kelimesini görürüz. Evet, türümüz Homo Sapiens de bu anlamdadır. Sapiens ve İngilizcede cinsel anlamında kullanılan ‘Sexual’ kelimeleri birleşerek Sapiosexual (Sapyoseksüel) kelimesini meydana getirmiştir.

 

Eğer bir kişiye duyduğunuz ilgide onun entelektüel birikimi, eğitim seviyesi, pratik zekâsı onun fiziksel özelliklerinden çok daha ilgi çekici bir his oluşturuyor ve cinsel çekim yaratıyorsa kendinizi sapyoseksüel sayabilirsiniz. Kervana hoş geldiniz! Zira 21. Yüzyılın yaygın trendleri arasında zekâya karşı haz duyulan bu durum da yer alıyor. Garip mi? Hayır! Çünkü insanlık evrimi gereği kendini güvende hissetmesine olanak sağlayan şeyleri çekici bulmaktadır. İnsanlığın son birkaç yüzyılı ve özellikle de 21. Yüzyılına göz attığımızda güveni fiziksel güçten ziyade maddi gücün sağladığını ve bu gücü de çoğunlukla zekice kurulan stratejilerin getirdiğini görebiliyoruz. Elbette işin psikoloji ve evrimle düşünüldüğü noktada daha farklı yorumlamalarda bulunmak da mümkün diyebiliriz. İnsanın entelektüel birikimi arttığında yalnızlığı da eş zamanlı olarak yükselir. İşte bu noktada bilgiye, entelektüel seviyeye duyulan arzunun artması da hiç garip olmayacaktır. Çünkü yalnız kalmayı hangimiz isteriz ki? (Biliyoruz ki insan kalabalıklar içerisinde de yalnız kalabilir.)

Sapyoseksüellik Bir Cinsel Yönelim Değildir

Her ne kadar gerek isim, gerekse anlam olarak bir cinsel yönelim türüymüş gibi dursa da öyle olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Sapyoseksüel insanlar aynı zamanda cinsel yönelimlere de sahip olabilirler. Dolayısıyla sapyoseksüeli bir cinsel yönelim saymamız pek mümkün değildir. Buna karşın hoşlanma durumu olarak anabiliriz. Yani bir kişi hem lezbiyen, hem de kadınlarda zekâya bayılan bir sapyoseksüel olabilir. Bu da kelimenin cinsel yönelim olmadığı sonucuyla bizleri baş başa bırakmaktadır.

İnternette yer alan sapyoseksüellik testlerinde öyle çıkmazsanız da takılmayın. Sizi, sizden daha iyi tanıyan bir algoritma yazmak yeni medyada trafik alma amacı güden sitelerin başarabileceğinden çok daha yüksek bir eşik.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al