wmaraci reklam

SERP Nedir?

SERP Nedir?

SERP (Search Engine Result Page), Türkçesiyle “Arama Motoru Sonuç Sayfası” bir kullanıcının arama motoru içerisinde spesifik bir kelime veya cümle araması sonucunda karşısına sonuçların listelendiği sayfadır. SERP sayfası içerisinde her web sitesinin başlığı, URL'si ve sayfa içeriğinin ne ile ilgili olduğu hakkında kısa bir özeti yer alır.

SERP sayfası içerisinde üç farklı türde sonuçlar listelenir;

1) Arama Motoru Botlarının Aldıkları

Arama motoru botları sürekli bir arayış içerisindedir. Kullanıcılara en kaliteli ve en tercih edilen sonucu sunmak için bu botlar arama yapar ve bu aramalarını daha sonradan sonuçların arasına yerleştirir. SERP sayfasında gördüğümüz sayfaların bir kısmı bu robotların indekslediği sayfalardır.

2) El ile Eklenen Sayfalar

Bu sayfalar ise arama motorlarında yarı otomatik olarak eklenir. Örneğin News'deki haberler veya belli bir sanatçı ismi yazıldığında ortaya çıkan görüntü sayfaları.

3) Ücretli Linkler

SERP sayfasında özellikle en göze batan ve en öne çıkan sayfalardır. Bu sayfaları arama sonuçları arasına yerleştirmek için arama motoruna belli bir ödeme işlemi gerçekleştirmek ve reklam kampanyası başlatmak gerekir.

SERP sonucunda en iyi sıralamaya sahip olan web siteleri yaygın olarak en faydalı ve kullanılabilir bilgiyi sunanlar olur. Tabii, yapılan optmizasyon çalışmalarının da bunda önemli bir payı olduğunu söylemek şart.  SERP sayfaları yazılan anahtar kelimenin yoğunluğuna göre size milyonlarca sonuç bile geri getirebilmektedir. Genellikle kullanıcıların %90'ının baktığı ise SERP'in ilk 3 sayfasıdır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al