Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 3] SEO Uzmanı Atalay Sidar Sponsorluğunda 20 Üyemize 1200TL Değerinde SEO101 kitabı Hediye Ediyoruz!

SERP (Search Engine Result Page), Türkçesiyle Arama Motoru Sonuç Sayfası” bir kullanıcının arama motoru içerisinde spesifik bir kelime veya cümle araması sonucunda karşısına sonuçların listelendiği sayfadır. SERP sayfası içerisinde her web sitesinin başlığı, URL'si ve sayfa içeriğinin ne ile ilgili olduğu hakkında kısa bir özeti yer alır.

SERP

SERP sayfası içerisinde üç farklı türde sonuçlar listelenir;

1) Arama Motoru Botlarının Aldıkları

Arama motoru botları sürekli bir arayış içerisindedir. Kullanıcılara en kaliteli ve en tercih edilen sonucu sunmak için bu botlar arama yapar ve bu aramalarını daha sonradan sonuçların arasına yerleştirir. SERP sayfasında gördüğümüz sayfaların bir kısmı bu robotların indekslediği sayfalardır.

2) El ile Eklenen Sayfalar

Bu sayfalar ise arama motorlarında yarı otomatik olarak eklenir. Örneğin News'deki haberler veya belli bir sanatçı ismi yazıldığında ortaya çıkan görüntü sayfaları.

3) Ücretli Linkler

SERP sayfasında özellikle en göze batan ve en öne çıkan sayfalardır. Bu sayfaları arama sonuçları arasına yerleştirmek için arama motoruna belli bir ödeme işlemi gerçekleştirmek ve reklam kampanyası başlatmak gerekir.

SERP sonucunda en iyi sıralamaya sahip olan web siteleri yaygın olarak en faydalı ve kullanılabilir bilgiyi sunanlar olur. Tabii, yapılan optmizasyon çalışmalarının da bunda önemli bir payı olduğunu söylemek şart.  SERP sayfaları yazılan anahtar kelimenin yoğunluğuna göre size milyonlarca sonuç bile geri getirebilmektedir. Genellikle kullanıcıların %90'ının baktığı ise SERP'in ilk 3 sayfasıdır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.