Giriş Yap / Kayıt Ol

SMO (Sosyal Medya Optimizasyonu), sosyal medya yardımıyla insanlar tarafından çevrimiçi ortamlarda paylaşabilme potansiyeline sahip olan içeriklerin üretilmesi ve bu içeriklerin yayınlanması işleminin bütünüdür. Sosyal Medya Optimizasyonu bir bilimden ziyade sanattır. İnsanların ilgisini çekebilecek içerikleri avlamak, sonuçları belli olmayacak senaryolar üzerinden insanların dikkatini çekmek gerekir. Tüm bunları sağlamak için bazı kesin ipuçları takip edilebilir olsa bile kesin formülleri yoktur.

Sosyal Medya Optimizasyonu sayesinde internet sitenize trafik sağlayabilir, sağladığınız bu trafiği müşteriye veya potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz. Başarılı şekilde yapılan Sosyal Medya Optimizasyonu sitenin arama sorgusu sonuçlarında da yükselmesine yardımcı olacaktır.

SMO

SMO Açılımı

SMO, “Social Media Optimization” veya Türkçe karşılığıyla “Sosyal Medya Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Bu kavram, sosyal medya kanalları üzerinde paylaşılan içerikler oluşturmak, marka bilinirliğini arttırmak ve sosyal kanallar yardımıyla internet sitelerine yönlendirme trafiği sağlama yöntemi bütünleri içermektedir.

SMO Nasıl Yapılır?

En geniş kavramlarla bahsedecek olursak, Sosyal Medya Optimizasyonu iki temel adımdan meydana gelir. Bunlar; sosyal medya üzerinde paylaşılabilecek etkili içerikler üretmek ve kullanıcıların markanızdan faydalanmasını daha kolay hale getirecek araçların veya yöntemlerin sunulmasıdır. Bu iki basit temel adımı yerine getirmek ve Sosyal Medya Optimizasyonu yapabilmek içinse aşağıdaki evrelerin tamamlanması gerekir;

1- Paylaşılabilir İçerik: Sosyal medyanın ve sosyal medya optimizasyonunun hatta pazarlamasının temelinde içerik yatar. Kitle tarafından dikkat odağı haline gelecek ve paylaşılarak büyüyecek içerikler üretmek Sosyal Medya Optimizasyonu çalışmalarının bel kemiğidir.

2- Paylaşmayı kolay hale getirmek: İnternet sitenize koyacağınız paylaşım butonları, paylaşmaya yardımcı olan minik araçlar ve imleme araçlarının tümü internet kullanıcılarının sayfanızı kolayca diğer sosyal mecralar üzerinde paylaşmasına yardımcı olur. İçeriğinizin doğru kaliteyi yakalaması kadar kullanıcıların onu paylaşması da önemlidir. O halde içeriğiniz kadar paylaşım ve paylaşıma sevk eden araçlarınızın da basit ve işlevsel olması gerekir.

3- Sürekli Etkileşim: Size bir şekilde erişen kullanıcıları değerlendirmek oldukça önemlidir. Size erişen kitleyi değerlendirmek ve onlarla sürekli bir iletişim kurmak içinse tercih edilebilecek en kullanışlı araç sosyal medyadır.

4- Ödül ve Etkinlik: Sosyal medyada insanlar sürekli sabitlikten hoşlanmaz. Onlara zaman zaman katılabileceği etkinlikler sunmalı ve ödüller vermelisiniz. Böylece etkileşiminizi en üst seviyeye çıkarabilir ve kitlenizi içerikle bütünleştirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.