Giriş Yap / Kayıt Ol

Sosyal Medya Uzmanı, bir kişi, kurum, marka yada kuruluşun sosyal medya hesaplarını çeşitli sosyal medya kanalları üzerinde yöneten ve alanının uzmanı kişilerdir. Sosyal medya uzmanları, temsil ettiği marka kanalıyla içerik stratejilerini belirleyip, tüketiciye çeşitli sosyal ağlar veya bloglar yardımıyla en iyi şekilde ulaşmaya yardımcı olur. Sosyal medya uzmanları için bir nevi, markaların ve önemli kişilerin sosyal medya üzerindeki sesi de diyebiliriz.

Sosyal Medya Uzmanı

Her geçen gün geleneksel medya organları sosyal medyanın karşısında biraz daha ün kaybediyor. Herkesin içerik üretebildiği bir mecra olan bu alanda da haliyle önemli kişi ve markaları layıkıyla temsil edebilecek, ürünleri ve hizmetleri kullanıcılara en iyi şekilde pazarlayacak uzmanlara ihtiyaç doğuyor. Kendini yetiştirmiş ve başarılı işler çıkartan sosyal medya uzmanlarını da bu alanda çalışmalara ihtiyacı olan sayısız kişi ve kurum, internet üzerindeki kurumsal kimliklerini temsil etmesi amacıyla sosyal medya uzmanlarıyla çalışıyor.

Peki, bir sosyal medya uzmanın müşterilerine sunabileceği servisler nelerdir ve sosyal medya uzmanları neler yapar?

  • Öncelikle temsil ettiği kişi veya marka için en doğru sosyal medya stratejilerini belirler. Ardından markanın tüm sosyal medya hesaplarında görsel ve yazılı revize işlemleri gerçekleştirerek markanın veya kişinin resmi veya istenen imaja uygun sosyal profillere sahip olması sağlanır. Tüm bunlara ilaveten ihtiyaç duyulması halinde markanın kullanıcılarını çeşitli konular hakkında bilgilendirecek weblog’ları da açılabilir.
  • Gerekli revize işlemleri sağlandıktan sonra şirket veya kişinin sosyal medya üzerindeki amacı ve temsil şekli belirlenir. Bunları göz önünde bulunduran sosyal medya uzmanları en doğru içerik ve paylaşım stratejileri üzerinde yoğunlaşır.
  • Hesapların her sosyal mecra üzerinde ayrı tarzda aktif olması sağlanır. Örneğin, Instagram üzerinde farklı tip bir paylaşım kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaracakken, Vine üzerinde daha farklı bir paylaşım profili kullanıcıların dikkatini çekecektir.
  • Sosyal medya uzmanları markanın bilinirliğini arttırmak için sosyal medya üzerindeki takipçilerini arttıracak net çözümler üretir ve en uygun iletişim stratejisiyle birlikte bu çözümlerin uygulanması aşamasında rol alır.
  • Sosyal medya hesaplarının kullanıcılarla olan etkileşimlerini denetler ve kriz yönetimi gibi konulara müdahale eder.
  • Tüm bunların yanı sıra sosyal medya yönetimiyle ilgili olarak aklınıza gelebilecek daha nice pratik, sosyal medya uzmanları tarafından uygulanır.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak

Sosyal medya geleceğin yeni medyası olarak görülmesine karşın, henüz bu alanda resmi olarak geliştirilmiş eğitim programları yer almıyor. Sosyal medya uzmanı olmak isteyenlerinse bu meslekte kendini geliştirebilmeleri için tercih edebilecekleri üç farklı yol var;

  • Vakıf Üniversitelerinde “Sosyal Medya Uzmanlığı” Bölümü: Resmi olarak sosyal medya uzmanlığı için devlet tarafından geliştirilen programlar olmamasına karşın, ülkemizin seçkin üniversiteleri başta olmak üzere birçok vakıf üniversitesinde Sosyal Medya Uzmanlığı bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme üye olan öğrenciler alacakları profesyonel eğitim sonrasında sahaya çıkarak mesleklerini icra etmeye başlayabilirler.
  • Sertifikalı Özel Eğitim Programları: Birçok özel eğitim kurumu tarafından hızlandırılmış ve temel / pratik kazandırmak amacıyla tasarlanan kurslardır. Bu kurslar kişilerin kendini sosyal medya uzmanlığına hızlıca yetiştirmesi ve sertifika edinmesi için oluşturulmuştur.
  • Kendinizi Geliştirmek: Türkiye’nin en önemli sosyal medya ajanslarının kurucuları ve bu ajansların çalışanları her zaman sosyal medya üzerine eğitim almış kişilerden oluşmuyor. Sosyal mecralar hakkında kendini geliştiren, kişisel ve farklı hesaplarla pratik yapma imkanına sahip olan birçok kişi de sosyal medya uzmanı kabul edilebilir. Nitekim, resmi bir unvan olmadığı için ve tamamen değişen, güncellenen bir alan olmasından dolayı sosyal medya uzmanlığını ucu oldukça açık.

Bu kadar sözün üzerine verilen eğitimler hakkında da mutlaka biraz bilgi vermemiz gerekiyor. Sosyal medya uzmanlığı için hazırlanan lisans programları veya sertifikalı kurslar çoğu zaman uzman kişiler tarafından geliştirilmiş tekniklerle veriliyor. Sosyal medya uzmanlığı eğitimlerinin büyük bölümünde pratik olarak bir sosyal medya uzmanının yeterli bilgiye sahip olması gereken marka yönetimi, itibar yönetimi, raporlama, pazarlama, kampanya, PR stratejileri, içerik stratejileri, kriz yöntemi gibi dersler verilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

Sosyal medya uzmanlarının aldığı maaşlar ve ücretler yapılacak çalışmanın niteliği ve işin büyüklüğüne göre tamamen değişiklik gösteriyor. Markaların kendi bünyesi içerisinde istihdam ettiği sosyal medya uzmanları ortalama 4.000 ile 10.000 TL arasında kazanırken kişisel çalışan veya ajans ile işlerini yürüten sosyal medya uzmanları aylık 25.000 TL’ye kadar gelirlere ulaşabiliyor. Tabii ücretin belirlenmesinde kişinin uzmanlık derecesi, daha önceki referansları, yapılacak çalışmanın ölçeği, şirketin büyüklüğü gibi birçok kriter ve detay ücretlerin değişmesinde etkili oluyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.