Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Sözleşme, iki veya daha çok kişi yada kurumun kendi arasında şartlarını, yasal yükümlülüklerini ve haklarını bildirdikleri yasal belgelerdir. Sözleşmeler yardımıyla işin içerisine hukuki yaptırımlar sokularak her iki taraf yada tarafların hakları korunarak güvence altına alınır.

Sözleşme

Sözleşme Örneği

Sözleşme örneği olarak internet üzerinde zaten hali hazırda bulabileceğiniz sayısız kalıp metinlerle doldurulmuş örnekler mevcut. Asıl örneklerse gündelik hayatımızın hemen her köşesinde yer alıyor. Kullandığımız telefon ve işletim sistemi için bize sunulan sözleşme örneği, internetten satın alma işlemi gerçekleştirirken onaylatılan mesafeli satış sözleşme örneği bu açıdan sizler için gerçek birer örnek olabilir.

EULA adını verdiğimiz, yazılımlar kurulmadan önce bizlere sunulan sözleşmeler de yine örnek olarak hemen erişebileceğiniz yazılı metinlerdendir. Başta Google olmak üzere birçok web sayfasının kullanım sözleşmesi/şartları sayfasını ziyaret ederek de gerçek birer sözleşmenin nasıl olması gerektiğini görebilirsiniz.

Sözleşme Türleri

Sözleşmelerin de tek taraflı veya iki taraflı borçlandırmalı olarak türleri bulunmaktadır. Genel hatlarıyla en çok kullanılan sözleşme örneği türleriyse;

  • Hizmet yada İş sözleşmesi
  • Eser sözleşmesi
  • Vekalet sözleşmesi
  • Havale sözleşmesi

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.