reklam
reklam

TO Nedir? Sayfa TO Oranı ve TO Nasıl Hesaplanır?

TO Nedir? Sayfa TO Oranı ve TO Nasıl Hesaplanır?

TO veya açılımıyla; Tıklama Oranı, yayınlanan bir reklama kaç kullanıcı veya ziyaretçinin görüntüleyerek tıkladığı hesaplanan bir orandır. Bir reklam kampanyasının başarısını ölçmede önemli kriterlerden biri olan TO, Google AdSense gibi tıklama başına ödeme yapan reklam servislerinde daha yüksek gelirleri elde etmenin de altın anahtarlarındandır.

Tıklama oranı adından da anlaşılacağı üzere tıklamayla hesaplanır ve aynı zamanda hesaplama işlemine görüntülenme oranı da katılır. Sonuç olarak elde edilen yüzdelik kısım reklamın başarısını reklam verene bildirmede veya site sahibine durumun raporunu sunmada önemli bir etkendir.

TO Nasıl Hesaplanır?

Tıklama oranını hesaplayabilmek için basit bir hesaplama işlemini takip etmeniz gerekiyor. Örneğin web sayfanız 24 saat içerisinde 3,838 kere görüntülenmiş ve 31 kere reklamlara tıklanmış bu durumda TO %0.81 olacaktır. TO'yu hesaplamak için ((31 / 3,838) * 100 = 0.807 veya 0.81%) matematiksel işlemini gerçekleştirmek yeterlidir.

Google AdSense başta olmak üzere tıklama başına ödeme yapan reklam servislerinin neredeyse tamamı artık panelleri içerisinde TO oranını bu matematiksel işlemle uğraşmadan görebilmeniz için yer alan bir rapor sekmesine yer vermektedir. Bu sekmeyi kullanarak kolayca TO oranınızı görebilirsiniz.

İdeal TO Ne Kadar Olmalıdır?

İdeal TO'nı etkileyen onlarca faktör vardır. Reklamın web sitenizle olan uyumu, kullanıcıların reklama ilgisi, reklam yerleşimi gibi birçok faktör tıklama oranını doğrudan etkiler. Bu nedenle ideal bir tıklama oranı her web sitesi için farklılık gösterebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al