Giriş Yap / Kayıt Ol

TO veya açılımıyla; Tıklama Oranı, yayınlanan bir reklama kaç kullanıcı veya ziyaretçinin görüntüleyerek tıkladığı hesaplanan bir orandır. Bir reklam kampanyasının başarısını ölçmede önemli kriterlerden biri olan TO, Google AdSense gibi tıklama başına ödeme yapan reklam servislerinde daha yüksek gelirleri elde etmenin de altın anahtarlarındandır.

Tıklama oranı adından da anlaşılacağı üzere tıklamayla hesaplanır ve aynı zamanda hesaplama işlemine görüntülenme oranı da katılır. Sonuç olarak elde edilen yüzdelik kısım reklamın başarısını reklam verene bildirmede veya site sahibine durumun raporunu sunmada önemli bir etkendir.

TO

TO Nasıl Hesaplanır?

Tıklama oranını hesaplayabilmek için basit bir hesaplama işlemini takip etmeniz gerekiyor. Örneğin web sayfanız 24 saat içerisinde 3,838 kere görüntülenmiş ve 31 kere reklamlara tıklanmış bu durumda TO %0.81 olacaktır. TO'yu hesaplamak için ((31 / 3,838) * 100 = 0.807 veya 0.81%) matematiksel işlemini gerçekleştirmek yeterlidir.

Google AdSense başta olmak üzere tıklama başına ödeme yapan reklam servislerinin neredeyse tamamı artık panelleri içerisinde TO oranını bu matematiksel işlemle uğraşmadan görebilmeniz için yer alan bir rapor sekmesine yer vermektedir. Bu sekmeyi kullanarak kolayca TO oranınızı görebilirsiniz.

İdeal TO Ne Kadar Olmalıdır?

İdeal TO'nı etkileyen onlarca faktör vardır. Reklamın web sitenizle olan uyumu, kullanıcıların reklama ilgisi, reklam yerleşimi gibi birçok faktör tıklama oranını doğrudan etkiler. Bu nedenle ideal bir tıklama oranı her web sitesi için farklılık gösterebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.