Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Toksin, mikroorganizmalar tarafından üretilen atıklara verilen genel bir isimdir. Bu atıklar çoğu zaman zararlı ve zehirli olabilmektedir. Dolayısıyla vücutta toplu halde birikmesinin birçok olumsuz sonucu vardır. Aynı zamanda ölü hücrelere de toksin isminin verildiği bilinmektedir. Vücudumuz enerji yaktığı müddetçe ve bakterilere yuva olmayı sürdürdükçe toksin üretmesi oldukça doğal bir durumdur. Diğer bir deyişle insan hayatı devam ettiği sürece bu atık maddelerin üretilmesi mutlaka yaşanacaktır. Önemli olan bu üretimi nasıl azaltabilir ve üretilen zararlı maddeleri vücudumuzun dışına nasıl çıkartabiliriz gibi soruların cevaplarıdır.

Nefes aldığımızda ciğerlerimizde oksijeni yakarak enerji üretir ve hayatımıza devam ederiz. Aynı zamanda besin ve gıda aldığımızda da bu tüketimlerin sonucunda enerji meydana getiririz. Fakat bu işlemlerle hayatta kalırken, diğer bir yandan serbest radikaller oluşur. Bu serbest radikaller hücre yapılarını bozarak onları atık haline getirirler. Diğer bir yandan besinlerin sindirilmesi gibi konularda bakterilerin de vücudumuza yardım ettikleri bilinmekte. Özellikle bağırsaklarımızda yer alan bu bakteriler diğer bir yandan da atık meydana getirirler. İşte bu atık üretimlerinin sonucunda vücudumuzda toksin birikimi meydana gelir.

Toksin

Toksin Atma İşlemi

Bu birikintiler her ne kadar çok zararlı olsalar da vücutlarımızı onlardan arındırmamızı sağlayan pek çok yol da mevcut. Bu yolları gündelik hayatlarınıza adapte ederek daha yüksek kalitede bir yaşama ulaşmanız da mümkün. Özellikle sağlığına dikkat etmeye özen gösterenler zaten en önemli çözüm yolunu da biliyorlar. Bol miktarda su tüketmek toksin atımının oldukça önemli bir parçası dememiz mümkün. Su için direkt olarak toksin atıcı dememiz mümkün olmasa da, toksinleri vücuttan atımını kolaylaştırdığı da bilinmektedir.

Toksinlerle savaşta en önemli organımız ise karaciğerlerimiz. Sağlıklı karaciğerlere sahip olmak, düşük toksin miktarlarını sağlayan unsurların başında gelmektedir. Dolayısıyla karaciğer sağlığını olumsuz etkileyebilen yüksek alkol tüketimi gibi hatalardan kaçınmanın da önemini unutmamak elzem diyebiliriz.

Gelin birlikte vücudumuzdaki zehirli ve zararlı atıklar olan toksinleri nasıl bedenlerimizden uzaklaştırabiliriz, yollarını listeleyelim.

  • Bol bol su tüketin. Böbreklerinizin daha iyi çalışması için daha fazla çaba gösterin.
  • Karaciğerlerinizi koruyun. Bunun için zararlı maddeleri hayatınızdan uzak tutun.
  • Bağırsaklarınızı zorlayan işlenmiş gıdalardan kendinizi uzak tutun.
  • Şekeri hayatınızdan çıkarabildiğiniz kadar, toksinlerle de mücadele edebileceğiniz unutmayın.
  • Sebzeleri organik ve mevsiminde tüketin. İyice yıkamayı da hiç eksik etmeyin. Doğru temizlenmeyen sebzeler toksin üretim sebebi olabilir.
  • Et ve balıklarınızı doğru seçin. Hormonlu gıdalardan uzak durun. Doğru seçilen gıdalar toksinlerle savaşırken, diğerleri daha fazla atıkla sizleri karşı karşıya bırakabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.