Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Tüp bebek, bir yardımcı üreme yöntemidir ve uygulama alanında çocuk sahibi olmak isteyen fakat bu konuda sağlık anlamında sorunlarla karşılaşan bireyler yer alır. Kısırlık gibi durumlarda en çok tercih edilen teknik olmasıyla da tıp dünyasındaki yerini genişletmiştir. Bilimsel olarak In Vitro Fertilizasyon adıyla anılmaktadır.

Bu tedavinin tercih edilme sebepleri arasında kısırlık yer alıyor olsa da genel algının aksine tercih sebebi pek çok problem bulunmaktadır. Erkekte sperm kalitesinin düşüklüğü, aşırı kilolu olmak, tüp tıkanıklıkları gibi durumlar da yöntemin kullanılması için neden olmaktadır. Elbette bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde yaştan kaynaklanabilecek durumlar da söz konusu, dolayısıyla bu gibi durumlarda da çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri adına tüp bebek tedavisini tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

Tüp Bebek

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tedavinin uygulanmasıyla ilgili en önemli sorulardan birisi başarı ihtimali ve sürecin nasıl işlediğidir. Bu tedavinin tıp alanında başarıyla sürdürülebilen ve çiftleri ebeveynlik mertebesine ulaştırabilen önemli bir işlem olduğunu söylemekte fayda var. Dolayısıyla kuşkular ve tereddütler doktor tavsiyeleri ışığında sıklıkla yanlış olmakta.

‘Tüp Bebek Nasıl Yapılır?’ sorusuna gelecek olursak, işlem vücut dışarısında konuya hâkim uzmanların laboratuvarlarında gerçekleşmekte. Kadınların üreme organlarından alınan yumurtalar ve erkeklerin üreme organlarından temin edilen sperm hücreleri laboratuvar ortamlarında birleştirilerek döllenme sağlanır. Kısa bir süre sonra da ait oldukları yere, annenin rahmine yerleştirilir.

Sperm ile yumurtanın birleştirilmesi noktasında iki farklı teknik öne çıkmaktadır. Gerekli hücrelerin aynı ortamda bekletilmesi ya da yumurtanın için hücrenin enjekte edilmesi bu yöntemleri kısaca özetler diyebiliriz. Bu noktada hangi yöntemi tercih edeceği hücre kalitelerini gözlemlemiş olması nedeniyle doktorun kararına bağlıdır.

Tüp Bebek Fiyatları

Tedavinin geçmişe göre modern tıp teknolojilerinin de sayesinde çok daha uygun fiyatlarla yapılabildiğini söyleyebiliriz. Elbette sürecin kalitesi, doktorlar ve hastanelerin ücret politikaları da bu konuda çok önemli etkenler olarak karşımıza çıkıyorlar. Yine de ortalama vermek mümkün diyebiliriz. Bazı hastanelerin ve kliniklerin ücretlendirmeyi ayrı ayrı yaptıkları görünmekle birlikte, günümüzde çoğu kurum bu tedavi için paket fiyatlar sunmakta. Genel olarak 6 ila 7 bin lira aralığında değişiklik gösterebilen tüp bebek işlemi de günümüzün diğer ekonomik kalemleri gibi dönem içerisinde şekillenebilir. Paket içeriği ise oldukça yoğun olabiliyor. Bu fiyatların içerisinde kullanılan ilaçların da dâhil olduğunu söyleyebiliriz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.