wmaraci reklam

Home Ofis Nedir? Nasıl Kurulur ve Yasal mı?

Home Ofis Nedir? Nasıl Kurulur ve Yasal mı?

Home Ofis (Home Office); evinizin belli bir bölümünü ofise dönüştürerek işinizi idame ettirdiğiniz oda, köşe veya alandır. Home Ofis aynı zamanda, belli bir mekanı adlandırmanın dışında kişilerin çalışma ortamını ifade etmek amacıyla kullandıkları bir terimdir. İnternet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte birçok yeni iş kolu ortaya çıktı. Serbest çalışan kişiler ekstradan bir ofis kiralamak ve ofisin giderlerini karşılamak yerine evlerinin bir bölümünü ofis alanına dönüştürmeyi tercih ettiler. Evden çalışan kişilerin sayısının artması ve ekonomide ciddi rol alması, doğal olarak evden çalışmak isteyenlere hitap eden bir home ofis kültürünün oluşumunu tetikledi.

Home ofis çalışanlar çoğu kendi işlerini yapıyor olmalarına rağmen bir şirkete bağlı olarak çalışan ve mesailerini evdeki ofislerinde geçiren çalışanlar da vardır. Bazı kurumlar işçilerin ofis ortamındaki giderlerini karşılamak yerine, elemanlarını home ofis çalışmaya teşvik ederek maliyetlerini düşürmekte, çalışanlarına doğal ortamlarından çalışma şansı vererek verimliliği arttırma yoluna başvurmaktadır. Büyük şehirlerde her gün yapılan ulaşım masrafı, trafikte harcanan zaman ve diğer dezavantajlar düşünüldüğünde Home Ofis birçok şirket için giderleri minimize etmenin başarılı yollarından biri olarak benimseniyor. Elbette her şirket ve şirket yöneticilerinin bu anlayışı benimsediğini iddia edemeyiz. Örneğin Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer yönetici koltuğuna oturduğunda, şirketin uzaktan çalışma projesini rafa kaldırmış ve tüm çalışanların mesai saatlerine tabii olarak ofiste çalışmasını istemiştir. Marissa Mayer’a göre bu eylemenin en önemli nedeni, ev ortamında dikkat dağıtıcı unsuların fazla olması ve yapılan işin verimliliğin düşürdüğüne inanmasıdır. Bazı yöneticiler ise tam aksi görüşü savunarak evden çalışmanın çalışanların verimliliğini arttırdığını ve şirket giderlerinin önemli oranda kısıldığında değinmektedir.

Home ofis çalışmanın avantajları neler?

 • Konforlu çalışma ortamı: Ofis mobilyaları her zaman çalışanların rahat etmesi düşünülerek satın alınmaz. Dekorasyon, fiyat ve fayda gibi kıyaslardan sonra alınan mobilyalar, tüm gün aynı pozisyonda çalışması gereken kişiler için bütün bir günü kabusa dönüştürebilir. Home ofis çalıştığınızda ise patron sizsinizdir. Üzerinden saatlerce oturup bel ağrısı çekmediğiniz koltuğunuza gömülerek işlerinizi halledebilirsiniz. Ya da belki, üretkenliğinizin en yüksek olduğu yer mutfağınızdaki mini bir çalışma masası olabilir. Karar tamamen size ait.
 • Aileyle daha çok vakit geçirmek: Home ofis çalıştığınızda işte geçirdiğiniz vaktin tamamını evinizde geçirirsiniz. Molalarınızı ailenizle geçirebilir ve işiniz bittiği anda ailenizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz.
 • Çalışma sessizliği: Ofis ortamları herkesin ayak uydurabileceği ortamlar olmayabilir. Etrafınızdaki onlarca çalışan tarafından yapılan gürültü dikkatinizi dağıtabilir. Evdeyse bunların dengesini tutturmak tümüyle size kalmıştır.
 • İş ortamı stresi: İnsanın kendini en rahat hissettiği ortamın ev ortamı olduğu söylenir. Birçok kişi tarafından kabul gören bu önermeye göre, evde çalışmanın sizi iş stresinden amade tutacağı tahminini yürütebiliriz.
 • Harici masraflar: Her gün işe gitmek demek, sürekli yol masrafınızın ve diğer giderlerinizin olması anlamına gelir. Home ofis çalıştığınızda yol masrafı olarak harcayacağınız bütçenizi farklı bir ihtiyacınızı karşılamak için kullanabilirsiniz.
 • Zaman kaybı: Ofise gitmek, giderken trafikte takılı kalmak, akşam tekrardan geri dönmek… Büyük şehirlerde gününüzün büyük bölümünü yollarda harcayabilirsiniz. Home ofis çalıştığınızda yolda geçireceğiniz tüm süreyi kendiniz için harcayabilir veya işinize ekstradan birkaç saat ayırarak gelirinizi arttırabilirsiniz.
 • Hasta geçirilen günler: Yapılan bir anket sonuçlarına göre, ofiste çalışanlar yılın ortalama 3.1 gününü hasta geçirirken evden çalışanlarda bu süre 1.8 gün ortalamasına denk düşüyor. Home ofis çalışan kişiler yanlış iklimlendirme ve toplulukla sürekli temasta bulunmadığından, daha sağlıklı yaşayabiliyor.
 • Çalışma esnekliği: İşletmelerin çoğunun ofisleri 7 gün ve 24 saat hizmet sunmaz. Evinizde ise çalışma saatini belirleyecek bir sınır yoktur. Gün için halletmeniz gereken ufak bir işiniz olduğunda dışarı çıkabilir, akşam geldiğinizde işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun evden çalışanlar için ciddi bir avantaj olduğunu unutmamak gerekiyor.
Yazıcı Nedir? Yazıcı Kurulumu ve Yazıcı Paylaşımı
İlginizi Çekebilir!

Yazıcı Nedir? Yazıcı Kurulumu ve Yazıcı Paylaşımı

Yazıcı, bilgisayar içerisinde yer alan görsel veya yazılı belgelerin dijital veri aktarımı sonucunda bir makineye aktarılması ve görüntünün aynı şeklinin kağıt üstünde alınmasına yardımcı olan dijital makinedir. Yazıcılar ç...

Home ofis çalışmanın dezavantajları neler?

 • İzolasyon: Evden çalışmak bir yerde kendinizi yalnızlığa mahkum etmek, iş ve mesai arkadaşlarınızdan ayrılmak demek. Sizi depresif ruh haline sürükleyebilecek bu izolasyon, yeni arkadaşlıklar kurmanıza ve alanınızın uzmanlarıyla aynı ortamda çalışarak kendinizi geliştirme fırsatını kaçırmanıza neden olabilir.
 • Dikkat dağınıklığı: Ofiste dikkatinizi dağıtabilecek bazı unsurların olduğu kesin, fakat evde bu dikkat dağınıklığından tümüyle kurtulabileceğinizi iddia edemeyiz. Çocuklarınız, aile bireyleriniz, komşularınız veya sokağınızda tüm gün sürecek olan asfalt onarım çalışması tüm dikkatinizin yok edebilir.
 • Kendinizi ev işlerine kaptırmak: Ofiste çalışırken tek derdiniz önünüzdeki işleri halletmektir. Home office çalışma düzenine geçtiğiniz anda ofisinizin ve evinizin ihtiyaçlarıya aynı anda ilgilenmeniz gerekir. Öğle ve akşam yemeği için mutfağa gitmeniz, çocuklarınızla ilgilenmeniz ve tatil günlerinde evinizi temizlemek için ekstra mesai yapmanız da buna dahildir.
 • İş bazen hiç bitmez: Home ofis çalıştığınızda, evin bir açılış ve kapanış saatinin olmadığı herkesin farkındadır. Dahası insanlar ve müşterileriniz bunu su istimal edecek şekilde hareket edebilirler. Çalışma saatleriniz dışında gelen acil işler, telefonlar ve yapılacakların başınıza çıkması hiç işten bile değildir. Mesainizin resmi sona erme saatinin olmaması, sizi sonsuz bir döngü içinde çalışmak zorunda bırakabilir.
 • Yüksek oto-kontrol ihtiyacı: Ev ortamı çok rahattır. Çalışmak için bir ortamın bu denli rahat olması dikkatinizin kolayca dağılmasına neden olabilir. Önünüzde duran çeviri işini son teslim tarihinden önce yetişmeyi beklerken, kendinizi bir anda favori dizinizin yeni bölümünü izlerken bulabilirsiniz. Bir kere oto-kontrolünüzü kaybettiğinizde evin büyülü atmosferine kapılabilir, home office’in tüm verimlilik avantajını dezavantaja dönüştürebilirsiniz.

Home ofis ne iş yapılır?

İnternet ve teknolojik aygıtlar üzerinden yürütülen hemen her iş, bir home ofis ortamında yapılabilir. Yaygın olarak home ofis çalışmanın tercih edildiği bazı iş alanları ise şunlardır:

 • Sanal asistanlık
 • Medikal yazıcılık
 • Tercümanlık / çeviri işleri
 • Web geliştiricisi / web tasarımcısı
 • Call Center elemanı
 • Uzaktan destek elemanı
 • Teknik destek elemanı
 • Çevrimiçi seyahat acentası
 • Öğretmenlik / eğitmenlik
 • Danışmanlık
 • Yazarlık / editörlük
 • Çocuk / hayvan bakıcılığı
 • Danışmanlık servisleri
 • Blogger ve Vlogger’lar
 • SEO uzmanlığı
 • Mimarlık
 • Ve mekan bağımsız olarak çalışma imkanı sunan tüm meslek dalları bu listeye dahildir.

Home ofis çalışma şartları

Home ofis çalışmanın en güzel yanı, kendi şartlarınızı kendinizin belirliyor olmasıdır. Şayet kendi işinizi kurmak için bir home office kurmayı planlıyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz home ofis çalışmanın avantajlarının her birininden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında bir şirkete bağlı olarak çalıştığınızdaysa şirket tarafından size sunulan home ofis çalışma şartları geçerli olacaktır. Home ofis çalışma imkanı sunan bazı şirketler, çalışanlarının mesai saati kavramına bağlı kalmalarını isteyebilir. 9-5 çalışmanız gerekiyorsa ofisinizden uzakta olsanız bile mesai süreniz boyunca (yemek molalarınız haricinde) işinizin başında ve ulaşılabilir olmanız gerekir.

Aradaki verimlilik çıtasından dolayı neredeyse tüm şirketler home ofis çalışma şekli yerine şirket için çalışan Freelancer çalışanları tercih etmektedir. Böylece Freelancer çalışanlara yalnızca ortaya çıkardıkları iş tutarınca ödeme yapar, boş geçen mesai saatlerini faturalandırmamış olurlar.

Home Ofis Nasıl Kurulur?

Kendi tam zamanlı dijital işinizi kurmak istiyorsanız, ayrıca bir ofis tutmak yerine evinizin bir bölümünü home ofis olarak belirleyebilir, bu alanı çalışma köşenize dönüştürebilir hatta şahıs şirketinizi home ofis göstererek, yasal olarak bu alandan ticari faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Peki, ideal bir home ofis nasıl kurulur?

01 - Alanınızı oluşturun

Evinizi bir home ofise dönüştürmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Özellikle home ofis olması için ayırabileceğiniz fazladan bir odanız yoksa, doğru çalışma alanını seçmek daha zorlayıcı olacaktır. Öncelikle home ofis olarak kullanacağınız alanı belirleyin. Bu bir oda olabileceği gibi salonunuza veya başka bir odaya yerleştirebileceğiniz bir masa ve düzenekten ibaret olabilir. Resmi bir şirket açılışı yapılacaksanız, elinizden geldiğince ayrı bir odayı home ofise dönüştürmeye çalışın.

02 - Çalışma alanınıza yatırım yapın

Home ofis çalıştığınızda; sabahtan akşama, tek bir alanda vaktinizin önemli bölümünü harcayacaksınız. Rahatla çalışmak motivasyonunuzu arttıracağı gibi sağlığınızı da korur. Günlük çalışma saatinizi göz önünde bulundurarak ergonomik bir koltuk, masa ve çalışma ekipmanlarına yatırım yapın. Çalışma masanız ve ekipmanlarınız için yapacağınız harcamanın her bir kuruşunu masraf değil, işinize yapılan bir başka yatırım olarak değerlendirin.

03 - Aydınlatmayı ayarlayın

Günün erken saatlerinde çalışmaya başladığınızda aydınlatma bir sorun olmayabilir fakat havanın kararmasıyla birlikte aydınlatma ihtiyaca dönüşecektir. Gece ve gündüz, ya da günün plansız saatlerinde çalışmanız gerekeceğini düşünürsek, iyi bir aydınlatma için kolları sıvamak isteyebilirsiniz.

04 - Ofis malzemelerini unutmayın

Home ofis ihtiyacınızın tümünü bazen bilgisayarınız karşılarken bazen harici ihtiyaçlarınız olabilir. Bu bir post-it olabileceği gibi, makas, dosya kağıdı ve tam fonksiyonel bir yazıcı da olabilir. Son olarak ofiste ihtiyaç duyduğunuz her bir malzemenin evinizde bulunduğundan ve elinizin altında ulaşabilir olduğundan emin olun.

05 - Yasal süreci başlatın

İşinizi kurmak için şahıs şirketi kuracaksanız, yukarıda yaptıklarınızla yasal olarak çalışma alanınızı artık home ofis olarak gösterebilirsiniz. Şirket kurmak için gerekli yasal adımları atabilir ve evinize gelen memura home ofis köşenizi gösterebilirsiniz.

Home Ofis Yasal mı?

İşini internet üzerinden yürüten binlerce çalışanın olduğu yeni bir çağa girdik. Çağımızın en büyük yasal kolaylıklarından biri ise home ofis dediğimiz, evinizin bir odası veya bölümünü ofise çevirerek kullanılabildiği resmi ofis alanlarıdır. Yasal olarak, bir kişinin ticari faaliyetlerini home ofis üzerinden yürütmesinde hiçbir engel yoktur. Home ofisinizi kullanarak vergi levhanızı alabilir, şahıs şirketinizin kurulumunu yapabilir, müşterilerinize fatura keserek vergi mükellefi olarak ticari faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.

İçeriğimizin detaylarında bahsettiğimiz üzere bir home ofis yapılandırdığınız taktirde yasal süreçte, çalışma yerinizi home ofis olarak belirtebilir ve bu adresinizi resmi iş yeri adresi olarak kullanabilirsiniz. Home ofisler amacına uygun kullanıldığı müddetçe yasaldır ve kendi işini kurmak isteyen Freelancer ve girişimcilere sağlanan en büyük kolaylıklardan biridir.

Home ofis çalışma ruhsatı

Home ofis çalışma maceranıza başlamadan önce bir muhasebeci yardımıyla veya yasal prosedüre hakim olmanız durumunda kendiniz ilgili mercilere başvuruda bulunarak vergi levhanızı alabilirsiniz. Aynı şekilde ilgili belediyeliklere müracaatta bulunarak home ofis için çalışma ruhsatı (işyeri ruhsatı) edinebilirsiniz. Birçok home ofis çalışanı fiziki olarak faaliyet yürütmediğinden yalnızca şirket açılışını yapmak, vergi mükellefi olmak ve faturalandırma yapmak amacıyla home ofis kullanmaktadır. Bu nedenle ekstradan bir çalışma ruhsatına ihtiyaç duyulmuyor. Yasal gerekliliklerin zaman aşımına uğrayarak değişmesi ihtimaline karşı bu konuda ayrıca ilgili bir uzmana güncel bilgiler için danışmanızı önerebiliriz.

Home ofis vergi avantajları

 • Home ofisin tapu sahibi siz değilseniz, sıradan bir ofise oranla sembolik kira sözleşmeniz yardımıyla daha makul stopaj ödemesiyle karşılaşırsınız.
 • Elektrik, su ve doğalgaz gibi faturaların bir kısmını ödediğinizi yasal olarak ispatlayarak vergi indiriminden faydalanabilirsiniz. Buna göre eve gelen 100 TL’lik bir faturanın 20 veya 25 TL’sini gider olarak gösterebilirsiniz.
 • Home ofis olarak 150 metrekarenin altında satın alınan konutlarda yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV avantajından faydalanabilirsiniz.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 2 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
 • 3 Home Ofis
  dilara Merhaba, nace kodu 62 01 01 işyerleri home ofis çalışabilir mi? ruhsat alma zorunluluğu var mı?... Home Ofis
 • 4 EULA
  elifnaz Google eula herhangi bir ücret almaktamidur yani paralı mıdır... EULA
 • 5 HTS Kaydı
  Mehmet Merhaba hattımı başka bir operatöre taşıdım ve numaramı Kapatıp yeni bir numara aldım HTS kayıtları ... HTS Kaydı
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al