Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

Unix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyleri tarafından Bell Labrotuvarlarında 1960'lı yılların sonuna doğru geliştirilmiş bir işletim sistemi (OS)'dir. Meydana getirilmesinde C yazılım dili kullanılan Unix işletim sisteminin başlangıcını her ne kadar yukarıda yer vermiş olduğumuz iki isim meydana getirmiş olsa dahi Unix'in bugüne erişmesinde birçok organizasyonun, enstitünün ve diğer bireysel çalışmaların etkisi vardır. 

Unix

Unix İşletim Sistemi

Unix işletim sistemi ilk olarak geliştirildiğinde komut satırlı ve X-Windows gibi bazı grafik ögelerini içerisinde barındıran Windows benzeri bir işletim sistemiydi. Bu işletim sistemi kullanılırken komut satırlarıyla işlemler gerçekleştirili ve Shell'lere erişilirdi. Shell'leri Unix işletim sisteminin içerisinde yer alan büyük bir add-on olarak düşünebilirsiniz.

Unix, Unix mi Yoksa UNIX olarak mı Yazılır?

Unix'in ilk defa halka arzı gerçekleştiği sırada UNIX, Bell Labratuvarlarının bir markasıydı. Bugün The Open Group'un altında yer alan bu marka artık eskisi kadar önem arz etmediği için bilgisayar kullanıcıları Unix veya UNIX olarak iki türlü yazım şeklini de tercih edebilirler. Yine de işletim sistemini referans etmek amacıyla Unix bilgisayar kullanıcıları tarafından daha çok kullanılan seçkin yazım şeklidir.

Unix ve Unix Tabanı Kullanılarak Meydana Getirilmiş olan İşletim Sistemleri

Unix'in ilk olarak gün yüzüne çıkmasından bugüne kadar olan süreci içerisinde popüler bir hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de farklı girişimlere konu olmasıdır. Aşağıda yer alan liste içerisinde hangi işletim sistemlerinin birer Unix dağıtımı olduğunu görebilirsiniz;

Unix Komutları

Unix içerisinde komutlar, kullanıcının yapmak istediği herhangi bir işlemi yerine getiren satırlardır. Unix içerisinde farkı ve birçok komut kullanılarak yapılmak istenen işlem, işletim sistemine yaptırılabilir. Unix'e dair tüm komutları görmek ve kullanım örneklerine göz atmak için ülkemiz üniversitelerinin bu konuda hazırlamış olduğu rehberlere göz atabilirsiniz. En geniş Unix komutlarının yer aldığı Hacette sayfasından bir örnek için tıklayınız.

Ahmet E*** K*** avatar
Ahmet E*** K***
Abi Linux mu Unix'ten türedi yoksa Unix'mi Linux'tan. Ayrıca Hangisi daha çok kodlamaya yöneliktir?? -Aek

UZMANIN CEVABIUNIX'in tarihi oldukça eski ve köklüdür. Modern birçok işletim sistemi Unix türevi kabul edilir. Linux'da bunlardan biridir fakat hangisi daha çok kodlamaya yatkındır sorusunun ucu tamamen açık. Zira, işin içine girdiğinizde olayın sadece Linux/UNIX olmadığını anlayacaksınızdır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.