Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Vasektomi, erkeklerin sperm yollarının bağlanmasına verilen isimdir. Bağlanan yolların ardından sperm penisten çıkamaz, bundan dolayı da çocuk yapma yeteneği ortadan kalkar. Spermin kullandığı duktus deferens yolları bağlandığında orgazm yaşandığında sperm çıkışı gerçekleşmez. Dolayısıyla diyebiliriz ki erkeklikle ilgili bir sorun ortada bulunmazken döllenme gerçekleşmez.

Bu işlemle ilgili akıllarda en çok soru işareti yaratan bir diğer konu da biriken sperme ne olduğudur. Aslında başlangıçta borularda toplanan spermin sağlık açısından sorun yaratacağı düşünülse de doğamız buna izin vermemekte. Vücudumuz birikimi emerek ortadan kaldırır.

Kadının gebe kalmaması gereken durumlarda bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır. Kullanılmakta olan yöntemler arasında en başarılı yollardan birisi olduğu söylenebilir. İstenmeyen bir sonuçla karşılaşılma olasılığı yok denecek kadar az ve istisnaidir. Yine de yöntemlerin bazılarına göre dezavantajı bulunmaktadır. Vasektomi başarılı bir doğum kontrol yöntemi olsa da bulaşıcı hastalıklara karşı bir koruma sağlamaz. Cinsel yollarla bulaşabilen rahatsızlıklar vasektomi olmuş bireylere de bulaşabilmektedir.

Vasektomi

Vasektomi’nin Geri Dönüşü Var mı?

Oldukça masraflı ve zor olsa da işlemin geri dönüşü mümkündür. Bağlantısı kesilen hat tekrardan bağlanarak akış sağlanır ve bu sayede vazektomi işleminden geri dönülmüş olur. Yine de işlemin yüksek ücretli ve ilk yapılışından daha zor bir operasyon ile gerçekleştiğini söylememiz lazım. Dolayısıyla kanalları bağlanacak kişinin kesinlikle emin olması ve baskı altında bu kararı almaması gerekir. Konuyla ilgili daha ayrıntılı ve kişisel yanıtlar almak için doktorunuza fikirlerini danışabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.