Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Yazılım paketi, en yaygın kullanımıyla; birlikte paketlenmiş ve bir set olarak satılan çoklu yazılımlardır. Bu kavramın bilgisayar alanında kullanılan bir diğer anlamıysa bir yazılım için sonradan yüklenen kurulum dosyasıdır. Örneğin masaüstüne indirdiğiniz bir yazılım kurulumu dosyasına da “yazılım paketi” adı verilebilmektedir.

Geleneksel anlamda yazılım paketleri, birden fazla yazılımın bir araya getirilerek bir paket halinde satışının yapılması düşünüldüğü setlerdir. Bu set içindeki yazılımların hepsi birlikte çalışmalarına rağmen çeşitli amaçlara hizmet etmektedir. Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan yazılım paketine örnek olarak Microsoft Office yazılım paketini gösterebiliriz. Microsoft Office yazılım paketinin içinde her biri farklı ihtiyaçlara çözüm sunan Word, Excel, Access ve PowerPoint gibi yazılımlar yer almaktadır. Bu yazılım paketlerini kullanarak bir ofis çalışanı, ofis alanında ihtiyaç duyacağı tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Yazılım Paketi

Birçok açıdan karışılaştırdığımızda yazılım paketleri 20 yıl önce olduğu gibi işlemeye devam ediyor. Diğer bir deyişle bu paketler farklı şekillerde paylaştırılabiliyor. Microsoft Office ise bunun en bariz örneklerinden biri. Eskiden kullanıcılar yazılım paketi satın almak istediklerinde tek şansları bir elektronik mağazasına giderek istedikleri yazılımı satın almak ve paketinden çıkartıp bilgisayarlarına kurmaktı. Aynı seçenek hala geçerli olmasına rağmen artık web yoluyla edinilen yazılım paketleri revaçta. Örneğin artık hiçbir mağazayı ziyaret etmenize gerek kalamadan MS Office yazılım paketini satın alabilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Web üzerinden teslimi yapılan yazılım paketi dünyasını açığa çıkması ödeme modellerini de değiştirdi. Önceden çoğu kez bir yazılım paketini tek seferlik ödeme karşılığında satın alabilirdiniz. Artık bazı markalar, ürünlerini aylık veya yıllık ödemeler karşılığında lisanslı olarak satışa sunmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.