Giriş Yap / Kayıt Ol

Zeyilname, poliçe değişikliklerinde düzenlenen veya düzenlenmesi gereken belgeye zeyilname adı verilmektedir. Değişikliği yapmaya zeyil deniliyor olmasıyla birlikte bu zeyil kimi zaman silme, kimi zaman ilave, kimi zamansa daha ayrı bir farklılık olabilir. Poliçenin baştan değiştirilmesi bürokrasi sürecini uzatan ve zorlu bir süreç olduğu için, vakit kazanmak adına zeyilnameler kullanılmaktadır. Bazı durumlarda değişiklikler zeyil ile çözümlenemediğinde poliçenin baştan aşağıya düzenlenmesi de gerekebilmektedir.

Zeyilnameler primli ve primsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Primsizlerde herhangi bir ücretlendirme bulunmamaktadır. Ancak primli belgeler ek ödemelere neden olabilmektedir. Burada ödeme alan taraf bazı durumlarda sigortalı olurken yine bazı durumlarda sigortalı ödeme yapmak durumunda kalabilir. Elbette sigorta şirketleri ve kurumlar bu belgeleri tek başlarına değiştiremez. Dolayısıyla poliçe değişikliklerinde kurumlar taahhütlerini gerçekleştirirken, diğer bir yandan da sigortalı ile birlikte hareket etmeleri gerekir. Peki, Zeyilname nasıl yapılır?

Zeyilname

Zeyilname Nasıl Yapılır?

Bu soruya cevap verirken öncelikli olarak hangi konuda zeyilname düzenleneceği önemli bir noktadır. Belge hazırlanırken bu tip konular değer kazanmaktadır. Zeyilname birçok konuda hazırlanabildiği için örnekle ilerlemek daha doğru olacaktır. Örneğin kasko poliçeleriyle ilgili durumlarda yeni bir araç eklenmesi söz konusuysa, poliçenin yenilenmesindense zeyil ile birlikte ilave edilerek sorun aşılır. Eğer böyle bir düzenleme işlemi yapacaksanız kurumunuzu ya da sigorta şirketinizi arayarak bilgilendirme almanız oldukça önemli. Gerek primler hakkında, gerekse yapılacak işlem hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.