Giriş Yap / Kayıt Ol

Ziyaretçi defteri, internet sitesini ziyaret eden kişilerin veya sitenin düzenli kullanıcılarının hem site hem de site içeriği hakkında yorumlar yapabildiği sistematik yorum sistemidir. Ziyaretçi defterlerinde kullanıcılar internet sitesinin geneli veya içeriği hakkında kendine ait düşüncelerine yer verir. Ziyaretçi defterinde her kullanıcı tarafından yazılan yorum ayrı bir girdi verisi olarak kabul edilir ve deftere yazan diğer kullanıcılar farklı bir girdiye atıfta bulunamaz veya farklı bir yoruma davet edemez.

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi defterlerinin oluşturulmasının amacı kullanıcılardan tamamen doğal geri dönüt yani Feedback’in elde edilmesidir. Kullanıcıların yapacakları ziyaretçi defteri yorumları sayesinde sitenin sahipleri, neleri eksik yaptığını veya neleri iyi yaptığını ve devam etmesi gerektiğini hakkında çıkarımlarda bulunabilir. Böylece kitleden elde edilen dönüşler göz önünde bulundurularak site daha çok kullanıcıya ulaşacak şekilde biçimlendirilebilir yada bu veriler istatistik gibi veriler için kullanılabilir. 

Ziyaretçi defterleri hala bazı siteler tarafından kullanılıyor olsa da en çok 2004 ile 2010 yılları arasında kullanılmıştır. Genellikle birçok internet sitesi ziyaretçi defterini siteden ayrı olarak şekillendirmekte ve defterler; Perl, PHP, Python veya ASP gibi programlama dilleriyle betiklendirilmekteydi.

Ziyaretçi defterleriyle kıyasladığımızda artık Feedback elde etmenin daha farklı ve kolay yolları olması nedeniyle ziyaretçi defteri sisteminin aktif olarak kullanılmadığını ve kullanıcılar açısından verimsiz bir geri dönüt sistemi olduğunu belirtmekte fayda var.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.