reklamsmm panel

Asp Nedir? Asp Dersleri ve Asp Öğrenme

Asp Nedir? Asp Dersleri ve Asp Öğrenme

ASP (Active Server Page), Microsoft'un ürünü olan sunucu yazılımları içerisinde kullanılan bir programlama dilidir. Bu programlama dili içerisinde HTML sayfasıyla birlikte ASP çalıştırılarak dosyanın içerisinde küçük scriptlere yer verilebilir. ASP dosyasındaki komutlar sunucu tarafından daha henüz kullanıcıya sonuç sayfası aktarılmadan önce okunur ve nihai olarak sonuç sayfası kullanıcılara aktarılır.

ASP, Microsoft Internet Information Server (IIS)'in bir ürünü olmasına karşın komutların sonuçları HTML ile birlikte sayfaya aktarıldığı için tüm web tarayıcıları ve tüm işletim sistemleri tarafından görüntülenebilir. Uzun bir süre boyunca en yaygın olarak kullanılan programlama dilleri arasında yer alan ASP artık günümüzde eskisi kadar popüler değil. Zira Asp artık yavaşça yerini yeni bir sürümü olan Asp.Net'e bırakmaktadır.

ASP Dersleri ve ASP Öğrenme

ASP.Net ile birlikte ASP programlama dilinin artık yavaştan pabucunun dama atıldığını söyleyebilmemiz mümkün. Yine de web dünyası üzerinde hala azımsanamayacak bir kitle ASP ile oluşturulmuş olan web sitelerini ve yazılımlarını kullanmaya devam ediyor. ASP öğrenmek için atacağınız ilk adım hangi kaynaklardan faydalanabileceğinizi bulmak olacaktır. Şayet İngilizce gibi evrensel olarak içerik üretilen bir alanda yabancı dili iyi derecede anlayabiliyorsanız, birçok yazılım dilini öğrenmek için kullanılan bir site olan w3schools.com/asp internet adresini deneyebilirsiniz.

Eğer İngilizceniz yoksa tercih edebileceğiniz iki farklı yol daha bulunuyor. Bunlardan ilki kitaplar ve online kaynaklar üzerinden devam ederek kendinizi Asp konusunda yetiştirmek. Zafer Demirkol'un ASP ile Web Programcılığı ve Elektronik Ticaret gibi kitaplar Asp öğrenmeye başlamak için ilk adım olabilir. Bunların dışında kalan diğer yol ise ASP eğitiminin verildiği bir kursa giriş yaparak ortalama 400 saat eğitimi tamamlamak. (400 saat MEB sertifikası için gerekli olan şarttır.)

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al