Giriş Yap / Kayıt Ol

Çok Çalışmak ve Sıkılmamak İsteyen Webmasterlar için 15 İpucu

Tarih: 06 Eylül 2016   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  5315 kez okundu

Geçtiğimiz hafta Evden Çalışanlara Verimliliğe Takla Attıracak 5 İpucu isimli blog yazımızla evden çalışanlar için nasıl verimliliklerini arttırabileceklerine dair basit ama önemli ipuçları paylaşmıştık. Birçok Webmaster bu konudaki ipuçlarını bizlerle paylaşmış ve basit noktaların çalışırken nasıl verimliliğimizi arttırabileceği konusunda deneyimlerini bizimle paylaşmıştı.

Biz de üyelerimizin yöntemlerini de içerisinde bulunduran toplam 15 kısa maddeden oluşan (tamam, çok kısa olmamış olabilirler) bir blog yazısı daha yayınlamaya karar verdik. Hala gelirlerinizden memnun değilseniz, “Böyle tam çok pis çalışacağım bir şeyler oluyor.” Modundaysanız bu 15 inci değerinde ipucu sizin de çalışma veriminize taklalar attırabilir.

1. Yarının işini bugüne bırakın: Hayır yanlış filan yazmadım, bugünün işini yarına bırakmak sizi başarısızlığa götürebilir ama yarının işinin bugüne taşımak bambaşka bir olay. Günlük çalışma rutininizi sonlandırdığınız anda yarın neler yapacağınızla ilgili bir liste hazırlayın veya kendi kafanızda tasarlayın. Böylece yarın kalktığınızda “Ben kimim, neredeyim, ne oluyor, ne yapıyorduk” aşamalarını geçerek direk işinize başlayabilirsiniz.

2. Fazlalık sekmeler, siz yok musunuz siz: Ne kadar aksini iddia edecek olursanız olun Google Chrome’da ardı ardına açılmış 38 sekmenin size tek faydası kafanızı bulandırmak ve yaptığınız işi detaylandırmak yerine dağıtmaktır. Kendinizi daha az sekmeyle çalışmaya alıştırırsanız elinizdeki işi bitirdikten sonra diğerine geçebilirsiniz. Hatta bu konuda size yardımcı olacak OneTab Google Chrome eklentisini kullanabilirsiniz.

3. Çalışmalarınızı Gruplara Ayırın: Sabah kalktığınız gibi bir anda bütün işlerinizi aynı anda yapmaya çalışırsanız hepsi birbirine geçer. Sosyal medya paylaşımları mı yapıyordum, içeriklerimi hazırlıyordum derken bir bakmışsınız ki akşam olmuş ve işlerin yarısı elinizde kalmış. Çalışmalarını Sabah/Öğlen-Öğlen/Akşamüstü-Akşam gibi gruplara bölerseniz daha yüksek verim elde edebilir kendinizi de “Bütün dünyanın yükü omularımda.” Psikolojisinden kurtarabilirsiniz.

4. Şimdi PC’ye geçip 24 Saat Çalışacağım: Yanlış, 24 saat çalışırsanız zamanla üzerinize atalet çökecek. Böylece bir işi başarabilecek potansiyeliniz olsa bile canınız istemeyecektir. Bu nedenle çalışma saatlerinizi belirlemeniz (Ben günde 8 saat çalışacağım gibi) oldukça önemli bir kural. Tıpkı anne ve babalarımızın dediği gibi geldiğimiz/gittiğimiz saatimiz belli olsun.

5. Araya Kaçmak: Hayır, bahsettiğim araya kaçmak tam olarak sizin düşündüğünüz şey değil, ben daha çok çalışma arasına kaçmaktan bahsedeceğim. Çalışma saatlerinizin belli olduğu gibi mola saatlerinizi de belirlemelisiniz. Bilgisayarınız veya sunucunuz 24 saat aralıksız çalışabilir ama size CentOS yüklü olduğunu sanmıyorum.

6. Yapılacaklar Listeniz/Ajandanız Olsun: Yapılacaklar listesi veya ajanda kullanmak size ve işinize ciddiyet kattığı gibi her şeyi aklınızda tutmamanız gerektiğini öğretir. Hem bu notlar sürekli gözünüzün önünde olursa işten ne kadar kaytardığınızı da kolayca görebilirsiniz. Bunun için de yine ücretsiz bir yazılım/mobil uygulama olan ve bloğumuzda değindiğimiz SimpleNote’u inceleyebilirsiniz.

7. Yapılacaklar Listesinin Uzunluğu: Yapılacaklar listenizde takribi olarak 43 tane iş görünüyorsa sizi kutlar ve CentOS sürümünüzü öğrenmek isteriz. Çünkü bir insanın bu kadar işi gördüğü anda atalete düşmemesi imkansız. Siz makine filan olmalısınız. Yok makine değilseniz yapılacaklar listesinde en fazla 5 içeriğe yer verin. Elinizde dahası mı var? O halde 3. maddeye geri dönün ve böl/parçala/çalış tekniğine göre liste düzenlemeyi öğrenin.

8. İşinizi Atlamayın Sırasını Değiştirin: Şimdi oturup hazırlamanız gereken sıkıcı işleri düşünüyor ve bunlar nasıl bitecek diye düşünüyorsanız, önce en keyifli olandan işe başlayın. “Bir işe başlamak, bitirmenin yarısıdır.” Bir şeyleri yapmaya başladığınız anda arkası gelir ve çok daha az zorlayıcı olur. Çok mu sıkıldınız? İşlerinizin sıralamalarını değiştirin ama yapılacaklar listenizden kaytarmayın.

9. Sosyal medya, çık lan dışarı: İsterseniz sosyal medya uzmanı olun hiç fark etmez, işe başladığınız anda kişisel sosyal medya hesaplarınızla ilgilenmeyi bırakmalısınız. Hatta telefonunuzun Wi-Fi ile bağlantısını kesin ki, zart zurt gelen bildirimler sizi alıp stalk diyarlarına götürmesin.

10. Pomodoro tekniğini öğrenin: Bununla ilgili olarak zaten bir blog yazısı hazırlayacağız yine de işin özü şu; 25 dakika çalışıp 5 dakika ara veriyorsunuz. Bu rutini 4 kere tamamladığınızdaysa 15 dakikalık ara veriyorsunuz. Bu tekniği kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Lakin denemeden nasıl işe yaradığını kesinlikle anlayamazsanız. Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda da buna benzer uygulamaları kullanarak Pomodoro’ların eğlenceli hale gelmesini sağlamak da yine sizin elinizde.

11. Kendinizi Şartlayın: Hepimiz çok güzel şekilde yaşamak ve harika işler başarmak istiyoruz, bunun farkındayız. Farkında olmadığımız şey hiç kimsenin bize oturduğumuz yerden o mavi BMW’nin anahtarını uzatmayacağı. Kendinizi şartlayın ve hayallerinize ulaşmaktan geçen yolun çalışmak olduğunun farkına varın.

12. Çalışmamak değil, çalışmak için bahane üretin:  Her gün ofise gitmeniz veya okula gitmeniz 1-2 saat tutuyor ve siz bu vaktinizi sosyal medyada stalk için harcıyorsanız sıkıntı büyük demektir. Bu zamanlarınızı işiniz için en verimli şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi düşünün ve uygulamaya geçin. Böylece emin olun size daha fazla boş zaman kalacaktır.

13. Makineye bağlamayın: İnsanlar çalışırlar, ilişkiler kurarlar ve eğlenirler. Hayatınızdaki önceliğiniz işiniz olabilir ama tüm hayatınız işiniz olmamalı. Kendinizi eğlendirecek bir şeyler yapın ve insan olduğunuzu kendinize daima hatırlatın.

14. Günlük tutun: Bir gün 1440 dakikadan oluşuyor ve siz bunun yalnızca 5 dakikasını günlük yazmak için ayırabilirsiniz. Günlük yazmak aklınızdan ve kalbinizden geçenleri kağıda aktararak kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur. Günlük tutarken de aklınıza nice içerik fikirleri gelebilir.

15. Çalışma Ortamınız: Çalışma ortamınızı imkanınız varsa sık aralıklarla değiştirin. İmkanınız yoksa çalışma masanızı değiştirin. Çalışma ortamınız için harcama yapmaktan kaçınmayın. Unutmayın ki, tüm yaptığınız harcamalar size tekrardan kazanç olarak geri dönecektir.

Bu 15 etkili ipucuyla çalışma hayatınızda etkin biçimde fark yaratabilir ve işinizi sevmeye hatta aşık olmaya sandığınızdan daha fazla yaklaşabilirsiniz.

Siz, bu ipuçlarının hangisini beğendiniz ve hangisi sizin de olmazsa olmazınızdır? Listede göremediğiniz ama mutlaka olmalı dediğiniz bir şeyler varsa sizin isminizle listeyi up uzuun hale getirebiliriz :)

18 Yorum
thetudors avatar
thetudors • 2 yıl önce
Son günlerde gerçekten güzel paylaşımlar yapıyorsunuz elineze sağlık
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Çok teşekkürler, sağolun.
takiplekazan avatar
takiplekazan • 2 yıl önce
Hocam bu dediklerini bi ingiliz bi fransız uygulayabilir ama bir türk için geçerli maddeler değil bunlar. türk wcdeyken proje üretir. sonra mavi BMW nin hayalini kurar. ertesi gün forumlarda bu proje tutar mı sorusunun cevabını arar. sonra mükemmel projem var ama imkanım yok alın siz yapın mavi BMW ye siz binin der. sonra bi sigara daha yakar...
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bunu yapmaya devam edenler ne yazık ki aynı yerinde kalmaya devam edecek. Uygulayanlar mı yakında bir mavi BMW alabilirler smile
takiplekazan avatar
takiplekazan • 2 yıl önce
http://www.burakgoc.com/fiat-albea-1-2-8v-incelemesi/

Bu arada 1.2 Albea dan mavi BMW ye yazınızı da merakla bekliyorum smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Yaya > Honda CBF 150 > Honda CBR 250R > Renault R19 > Fiat Albea şeklinde devam eden araç değişikliğini iki yılda yapmış bulunmaktayım smile O yazının altında da belirttiğim üzere kısa süre içerisinde inş. aksilik çıkmazsa mavi BMW'ye geçiş yapıyorum smile
bilalguler5 avatar
bilalguler5 • 2 yıl önce
Çok güzel yazı olmuş. Evet atalet çok oluyor. sizler gibi webmasterım diyemiyorum ama. İlgilendiğim iki sitem var güzel ek gelir getiriyor. Dahada ileriye götürmek istiyorum ama yoruluyorum. Birde işte çalışıyorum. Maaşlı işin işleri ile web işleri sosyal medya işleri özel hayat. Felan bazen hepsi birbirine giriyor. Ben web dünyasına gireli 10 ay oldu bünye alışık değil Ne oluyorlan bana diyorum. smile:)
Remzi avatar
Remzi • 2 yıl önce
Elinize sağlık, çok güzel olmuş özellikle 'Pomodoro' makalenizi sabırsızlıkla bekliyorum.
ÇaylakWM avatar
ÇaylakWM • 2 yıl önce
Pomodoro makelesini merak ediyorum. Sadece webmasterler için değil farklı işler yapanlar açısından da ders çıkarılabilecek tavsiyeler olmuş.
mkahraman avatar
mkahraman • 2 yıl önce
Makaleleriniz güzel, elinize sağlık. Ancak makale sonunda gülücük işaretiyle kullanıcılara yorum yazdırma amaçlı cümleleriniz çok "sırıtıyor".
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Teşekkürler, onlar teknik yazılardır. O yazılar üzerinden yapılan yorumlar bana içeriğin kalitesi eksikliği, yapılan yorumlardan hangi içeriğin de yazılması gerektiği gibi birçok konu hakkında ipucu verir. Mesela daha önceki blog yazısında yine alt kısımdaki cümleye verilen bir cevap beni bu içeriği oluşturmaya sevk etmiştir. O yazının özellikle tamamı italik olarak yazılmasının nedeni de detay olmasıdır. Detayları sevmeyen biri zaten otomatik olarak italik yazıyı geçme eğilimine sahiptir. Sonuç olarak işte bunlar hep teknik smile
mkahraman avatar
mkahraman • 2 yıl önce
ben seni anladım, sen de beni anladın. hayırlı işler smile
YasinKİRAN avatar
YasinKİRAN • 2 yıl önce
Webmaster'ları nereden yakalıycağınızı iyi biliyorsunuz. wink
Serdar avatar
Serdar • 2 yıl önce
Çok güzel ve yararlı bir liste olmuş.
ozcansatir avatar
ozcansatir • 2 yıl önce
Motive edici makalelerin artması çok güzel. Elinize sağlık.
OSman Onay avatar
OSman Onay • 2 yıl önce
Yazınız için Teşşekküer İşime Çok yaradı
FurkanHisamioğlu avatar
FurkanHisamioğlu • 2 yıl önce
yine çok hoş bir liste hocam teşekkür ederim. keşke zamanımı ayırmam gereken dersler olmasa ve keşke öğrenci pansiyonunda kalmasam da bu gibi tekniklerle projelerimde ilerleme kaydedebilsem smile
Mustafa Zahid Efe avatar
Mustafa Zahid Efe • 2 yıl önce
Otobuste yapilabilecek en iyi seylerden birisi de Feedly kullanmaniz. Ilgilendiginiz programlama dillerini ve teknoloji vb. kategorileri listenize ekleyip guncel kalabilirsiniz.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

TakipDeposu
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.