Giriş Yap / Kayıt Ol

Daha Ucuza Domain Satın Alabileceğiniz 6 Yöntem

Tarih: 07 Eylül 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  1986 kez okundu

Dennis Toeppen, namı diğer alan adlarına fısıldayan adamı tanıyor musunuz? Dennis bundan yıllar önce Çakallık Sanatı’nın icrasıyla çıtayı çoğumuzun ulaşamayacağı bir yere, Stratosfer’in en üstüne çıkardı. Hakları korunan ve tutma potansiyeli olan 200 farklı alan adını markalardan önce kapatan Dennis, hayatının eksenini değiştirdi ve internetin tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Bugün bir alan adı aradığınızda o alan adının sizden önce alan adı avcılar tarafından torbaya eklendiğini görüyorsanız, bunun için Dennis Toeppen’ın kulaklarını çınlatabilirsiniz. Yine de kim bilir, belki Dennis olmasa başka biri çıtayı Atmosferin farklı bir katmanına çıkarabilirdi.

Modern alan adı dünyasında artık Dennis’in uyguladığı yöntemin gideri yok ve muhtemelen hiçbirimiz onun gibi başarılı bir alan adı tokatçısı olup, alan adlarına fısıldayamayacağız. Yine de takip edeceğimiz basit yöntemlerle en azından alan adlarını daha ucuza getirebilir ve uygun fiyata alan adı satın alabiliriz. İşte, yeni başlayandan rütbeli çakallara kadar herkesin ekmeğini yiyebileceği daha ucuza domain satın alabileceğiniz 6 yöntem;

1- Fırsat Kampanyaları

Alan adı fiyatlarının ülkemizdeki dolar kuru gibi ufak değişimler yaşadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazen büyük alan adı satıcıları kaçırmak istemeyeceğiniz indirimler yapabilir. Böyle durumlarda fırsatları değerlendirmek yağmurlu güne şemsiyeyle başlamak olacaktır.

Fırsat kampanyalarından haberdar olabileceğiniz birçok farklı yol var. WM Aracı forumları ile işe başlayabilir, Google’da biraz soluklanabilir ve majör alan adı satıcılarının internet sitelerini temiz çerezlerle ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz.

2- Hosting’i Dahil Edin

7 gün ve 24 saat emrinize amade bir sunucunuz yoksa alan adını ucuza getirmenin en kestirme yolu alan adı ve hosting’i fiyata dahil etmekten geçiyor. Büyük satıcıların ciddi bir çoğunluğu orta seviyeli paketleri satın aldığınızda ücretsiz alan adı opsiyonu sunuyor. Hosting’in fiyatı belki biraz tatlı tuzlu görünebilir ancak alan adı ve hosting’i aynı anda büyük bir şirketten satın aldığınızı düşünüp kendinizi rahatlatabilirsiniz.

3- İndirim Kuponları

Doğru yerde ve doğru zamanda kullanıldığında indirim kuponları bir webmaster’ın en büyük yardımcısı olabilir. Sıradan bir sağlayıcıdan 40 TL’ye satın alacağınız alan adını indirim kuponları yardımıyla oldukça ucuza kapatabilirsiniz.

Özellikle GoDaddy indirim kuponları her webmaster’ın son dakika kurtarıcısıdır. Firmanın kendisine bizzat bir takıntınız yoksa 40 lira yerine 5 lira ödeyerek alan adınızı güvenli şekilde cebe indirebilirsiniz.

4- Piyasaya Bakın

“Her alan adının arkasında büyük bir hayal vardır.” Yalnız bu hayalin ne kadar süreceği hiç belli olmaz. Çok şahane alan adlarını satın alıp, proje değişikliği nedeniyle alan adını nakite çevirmek isteyen birileri mutlaka olacaktır. Piyasadan alan adı almak ucuz olmasının yanı sıra yaşlı alan adı sahibi olma avantajını da yanında getirecektir.

5- Açık Arttırmaları Kaçırmayın

WM Aracı başta olmak üzere sayısız platformda binlerce alan adı açık arttırma usülü üzerinden satışa sunuluyor. Alan adı sektöründe açık arttırma demek, çoğu zaman kayıt fiyatanın daha altında alan adı sahibi olmak veya kayıt fiyatı civarına kaliteli bir alan adının anahtarını elinize almak demektir.

6- Tut & Sıkıştır

Biraz vakit alan ve tam olarak adı koyulmamış bir teknik var; tut ve sıkıştır. Bu tekniğin icrası için bolca Google Amca’yı ziyaret etmeniz ve terk edilen ama hala varlığını sürdürmeye devam eden alan adlarını belirlemelisiniz. Ardından bu alan adlarının sahipleriyle pazarlık yaparak alan adını satın alma yoluna varmalısınız. Tut & Sıkıştır kesinlikle herkes için uygun ve pratik bir yöntem değil. Oldukça meşakkatli bir yöntem olmasına karşın hevesli arkadaşlar için ucuz yoldan alan adı satın almanın ve yeni gelir kapıları oluşturmanın kilit noktası olabilir.

9 Yorum
TekUmut avatar
TekUmut • 9 ay önce
Bir anda kampanya olan bir firma var zannettim sad face
harunergenc avatar
harunergenc • 9 ay önce
çoşturmuşun gine smile
Victoryksk avatar
Victoryksk • 9 ay önce
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
Dolphin avatar
Dolphin • 9 ay önce
Tanıtım yazısı gibi olmuş Being
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Zaten tanıtım yazısı smile Yazının sonunda sponsorlu içerik ifadesi yer alıyor smile
Dolphin avatar
Dolphin • 9 ay önce
Onu görmedim be ya
alperenyld avatar
alperenyld • 9 ay önce
@being sende makaleleri biriktirip biriktirip hepsini birden yayınlıyorsun insan zamana yayar
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Maalesef arada böyle kaynıyor hocam, lütfen idare edin smile
fatih avatar
fatih • 9 ay önce
gayet başarılı
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.