Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Dövizin Yükselmesi İnternet Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Tarih: 13 Ağustos 2020   Kategori: İnternet   Yazar: EranKucuk  |  2782 kez okundu

Dövizin yükselmesi hakkında ekonomik bir tartışma çıktığında işin ucunun mutlaka siyasete çıkmasından yoruldunuz mu? O zaman doğru bir yazı okuyorsunuz. Dolar’ın ya da Euro’nun Türk Lirasına karşı değer kazanması halkın içerisinde bir grup insanı gerçekten etkilemiyor olabilir (zor da olsa) ya da bunlar gerçekten Türkiye’nin üzerine oynanan oyunlar da olabilir. Peki, bireysel olarak düşündüğümüzde bizleri nasıl etkiliyor?

Ekmeğini internet siteleriyle uğraşarak kazanan insanların, “Ekmeği Dolarla mı alıyoruz?” şeklinde bir metafor üretmemeleri gerektiğini sanırım yazının başlığından da anlamışsınızdır. Maalesef diğer birçok sektörün aksine, internet sektörü özelinde konuşacak olursak, döviz işin çok büyük bir kısmını ve ticareti etkilemekte.

Klavye Emektarları Zararda

Evet, maalesef döviz kazandığımız işler yürütmediğimiz her an zarardayız. Örneğin euro ödeme aldığımız bir e-ticaret işi yürütüyorsak ya da İngilizce içerik üreterek çoğunlukla Amerika ve İngiltere’den aldığımız tıklamalarla reklam gelirimizi dolar ve sterlin olarak elde ediyorsak ev ekonomimiz o kadar da kötü etkilenmiyor, kabul. Fakat eğer türk lirası kazandığımız işler ile uğraşıyorsak sorun yaşadığımız çok açık. Peki, neden sorun yaşıyoruz?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça net diyebiliriz. Farkında olalım ya da olmayalım, bu sektörde iş yapıyorsak harcamalarımızın çoğunu dolar ile gerçekleştiriyoruz. Hem de klişe ve kulaklarınızı aşındıran “bilgisayarı dolarla alıyoruz” savunması da değil konu. Bilgisayarı dolarla aldığımız doğru, fakat sürekli harcamalarımızın çoğu bu para birimiyle gerçekleşiyor. Gidip çok eski bir bilgisayarla da site açıp içerik hazırlayabiliriz ve dövizden tasarruf edebiliriz. Fakat konu hizmete gelince şanslarımız azalıyor.

Dolarla Ne Yapıyoruz?

Doları hepimizin mutlaka kullanmak zorunda kaldığı en öncelikli alanlar sunucu ve alan adı hizmetleri. Bir site açtığımızda ona bir alan adı almış ve sunucuda barındırmış oluyoruz. İşte bu hizmetleri maalesef amerikan doları ile yapıyoruz. Yani kurlarda yaşanan oynamalar, direkt olarak cüzdanımızı etkiliyor. 2015 yılının başlarından bu yana 3 kat daha fazla yükselen bu para birimi nedeniyle, örneği 1 Ocak 2015’te 5 liraya aldığımız bir hosting hizmete bugün 17-18 lira kadar bir ödeme yapmamız gerekiyor.

Ekmeğimizi pahalı hale getiren bir diğer konu da hizmet veren siteler. Örneğin güzel bir tema beğendiniz, bu gözünü sevdiğim para birimi yükseldikçe temayı aldığımızda ödediğimiz para miktarı da yükseliyor. Diyelim ki yerli temadan ya da yazılımdan şaşmadınız (bu harika), yine de sorun çözülmüş değil. Çünkü eğer sitemizi arama motorlarında yükseltmek istiyorsak semrush ya da ahrefs gibi hizmetlerden yararlanmamız gerekebiliyor. Çünkü hem kolaylık hem de hız sağladıkları bir gerçek. Bilin bakalım bu araçlar hangi para birimini kabul ediyor?

Geçmişte ahrefs ya da semrush üyeliği olan kullanır, olmayan da eğer çok istiyorsa gider satın alırdı. Şimdilerde ise tek seferlik rapor satışları ya da ortak üyelik alımları sürekli forumlarda ve gruplarda gündeme gelmeye başladı. Aynı durum canva, shutterstock ve envato gibi sistemler için de geçerli elbette. Bunların nedeni kurlardaki değişiklik dersek, yanlış mı söylemiş oluruz?

Diğer bir yandan ekmek paramız üzerine düşünmek, bu konu üzerine konuşabiliyor olmak pek de siyaset sayılmaz. Yani yorumlarda konuyla ilgili görüşlerinizi belirtmekten çekinmeyin. Dövizin sizi en çok yorduğu nokta ne oluyor?

23 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 2 ay önce
Döviz yükselmedi, paramızın değeri düştü. Şunu artık bir kabul edelim lütfen.
Kanuni avatar
Kanuni • 2 ay önce
Az bir şey inceleme yap. Yabancı kaynaklardan araştırmalar ve yayınlanan istatistikleri oku. Kendi kararını kendin ver. Başkasından duyduğunu söylüyorsun.
Cibril avatar
Cibril • 2 ay önce
Ülkemizde döviz yükselmiş oldu yani.
batukay avatar
batukay • 2 ay önce
Ne alakası var ya bakın bakan ne diyor. https://twitter.com/1parcatuhaftik/status/1293612022291210247 Odaklandığımız yer bana kalırsa yanlış.Dövizin yükselmesinden ziyade TL'in değerinin düşmesinden bahsetmemiz lazım
ercorc avatar
ercorc • 1 ay önce
Özellikle domain fiyatları neredeyse sabit diyebiliriz. yıllardır 9 dolar yada 10 dolar seviyelerinde, bizim kazançlarımızı düşürüp maliyetleri yuları çeken şey paramızın değer kaybetmesidir. Üretim yapamıyoruz, katma değerli mal üretemiyoruz. Üretmeden tüketirken sonu maalesef böyle oluyor, ekonomi batıyor.
Kanuni avatar
Kanuni • 2 ay önce
Ezbere konuşmasanız? Salgının başlamasından bu yana para birimlerinin dolar karşısında olan değerlerini grafik üzerinden öğrenebilirsiniz. Dünya çapında gelişmiş veya gelişmemiş pek çok ülke dolar karşısında değer kaybetti. Salgında Amerika ve Avrupa çok kötü performans sergiledi. Türkiye ise başarılı oldu. Buna rağmen kendi parasının değer kaybettiğini iddia edenler biraz daha geniş çerçeveden bakmalı.
batukay avatar
batukay • 2 ay önce
Hangi grafik bizde bakalım ona. Sterlin, Euro, "ARABİSTAN RİYALİ" "TÜRKMENİSTAN MANATI" vs. Bunlar nasıl o zaman tl karşısında değer kazandı ? Bunlar hep Ameriganın oyunları demi ?
Kanuni avatar
Kanuni • 2 ay önce
Sen daha grafiği nasıl bulacağını bilmiyorsun. Sana neyi anlatayım. smile
batukay avatar
batukay • 2 ay önce
Aynen daha ne yazdığımı bile idrak edemiyorsun. Devam et a haber izlemeye. O saydığım para birimleri eğer TL düşüş yaşamasıysa nasıl TL karşısında yükseldi ? Onlar sadece küçük bir örnekti. Ekonomi bu kadar kötüyken nasıl hala iyi diyebiliyorsunuz ?
Kanuni avatar
Kanuni • 2 ay önce
"Türkiye dünya birincisi" mi dedim ki bunun aksini ispatlamaya çalışıyorsun? smile Ben yorum yazmadan önce araştırma yaptım. Pek çok ülkenin para birimini inceledim. Pandemi döneminde genelinde düşüş var. Sen istersen ülkeni petrolü olan Türkmenistan ve Arabistan'la, kendi sistemlerini kurmuş İngiltere ve AB ülkeleriyle, TL'yi de onların birimleriyle karşılaştırma. Dünya genelini incele. Sözcü, Birgün okumaktan dünyadaki gelişmeleri kaçırıyorsunuz. Akvaryumdaki balık gibi tüm gelişmeleri 2 gazeteden öğrendiklerinizden ibaret zannediyorsunuz.
batukay avatar
batukay • 2 ay önce
Arabistan'dan bahsediyoruz, Batmış Türkmenistan'dan bahsediyoruz. Ben sözcü vs. okuduğumu kabul etmedim ama sen a haber izlediğini kabul ettin. Aman fazla 0 dolar 0 TL ye eşit. Açta gir karşılaştır tüm para birimleriyle TL'yi. Hiç yorumlama bile gerek yok. X para birimi TL yazınca Google sana direk grafiği veriyor. Ama sende haklısın Sonuçta Google ameriganın. Yalandan grafik oluşturuyor ki Türkiye'nin ilerleyişini durdursunlar. Konuya biraz daha para birimi ekliyeyim de kültür seviyen artsın. Afganistan Afganisi, Arjantin Pesosu, Arnavutluk Leki, Bahreryn Dinarı, Batı Afrika CFA Frangı, Haiti Gourdesi, İzlanda Kronu bunlar sadece TL karşısında değeri artan para birimlerinin bir kaçı. Daha ne görmek istiyorsunuz anlamıyorum ki. Hayal aleminde yaşamaktan sıkılmadınız mı ? Her şey grafiklerle ortada olduğu halde hala gidip a haber laflarına inanıyorsunuz yazık.
batukay avatar
batukay • 2 ay önce
Neyse nasıl demem gerekiyor. Ekonomimiz çok iyi. Avrupa bizi kıskanıyor.
Kanuni avatar
Kanuni • 1 ay önce
"Sözcü, Cumhuriyet okumuyorum; Fox tv izlemiyorum" desen bile inanmam. 320 milyar dolar doğalgaz bulunmuş, "işimize yaramaz" diyen zihniyete bir şey anlatabileceğimi sanmıyorum. Önce at gözlüğünü çıkarman lazım.
batukay avatar
batukay • 1 ay önce
Peki ya satılan kurumlar ? Artan tecavüz kadın ölümleri ? Artan borçlar ? Düşen TL değeri ? İntihar eden babalar ? Geçim sağlayamayan insanlar ? Eskinden Devlet için şahıslar feda edilirdi şimdi ise şahıslar için devlet feda ediliyor. A haber ve akit izleyen kadir mısıroğlu dinleyen zihniyetsiz kör kesime zaten bir şeyler anlatabilseydik bu durumda olmazdık.
Kanuni avatar
Kanuni • 1 ay önce
2000'li yıllara ait Olacak O Kadar yapımlarını izle, kendi karşılaştırmanı kendin yap. Sen doğmadan önce senin ve milletin anne babası ne gibi sıkıntılar yaşamış, öğren. Rahat içinde büyüyüp atıp tutmak kolay. smile
batukay avatar
batukay • 1 ay önce
Ben hani rahat içinde büyümüşüm ya İnşallah senin torunlarinda aynı rahatlıkta büyür. Gerçi bu söz eski için olsa beddua ama şimdi için dua sayılır. O kadar düşünmeyi bir kenara atmışsın ki 20 sene öncesiyle şimdiyi bir tutuyorsun. Ve hepsini geçtim Ne hikmetse refah seviyesi o zaman daha fazlaydı. Söylenecek çok söz var da anlayacak ne derlerse o yok. Sizin başkanlardan biri demiyor muydu eğitim seviyesi yükseldikçe bizim oy kitlemiz düşüyor ? Babandan kalan herhangi bir şeyin olmasaydı ve asgari ücretle çalışsaydın en azından "eskiden refah yoktu" demezdin.
bulut17 avatar
bulut17 • 1 ay önce
bizim 100 tl miz 10 tl gibi oldu millet 10. nesillerde gezerken hala 3.4. nesil ddr3 sistemlere üst düzey diyenler var. onlarda haklı piyasa allak bullak 3.4. nesil orta geliri hatta asgari geliri olanlar için çok çok üst düzey smile
ByFataLTR avatar
ByFataLTR • 2 ay önce
Adsense falan tat vermiyor artık. Dolar 4TL'yken falan çok güzel paralar kazanıyordum. Ancak şu an TBM 0.01 kuruş civarı reklamları sitemden kaldırdım artık böyle bir anlam ifade etmiyor. Yabancı dil öğrenmeye çalışıyorum yabancılar için içerik üretmek amacıyla. Yoksa internette barınamayız artık gider gelirden fazla oluyor.
Kanuni avatar
Kanuni • 1 ay önce
https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-49923548
batukay avatar
batukay • 1 ay önce
İşte o kadar cahilsin ki nasıl Dolar yükselir bilmiyorsun. Sen gider Amerika'dan borç alırsan, Üretmediğin için Amerika'dan bir şeyler alırsan borcun faizi, sattığı ürünün de vergisi artırsa ne olur ? Bunu yapabiliyorsa üreten bir ülke olmadığımızın kanıtıdır. Siz demiyor musunuz Türkiye çok güçlü ? Güçlüyse nasıl ekonomimiz batıyor ? Yapsın aynı şeyi düşmanı olduğu Çin'e de. Niye yapamıyor ? Cahile laf anlatmak deveye hendek atlamaktan daha zordur.
Kanuni avatar
Kanuni • 1 ay önce
Ergenlikten yeni çıkmış biri olarak fazla önyargılısın. Paylaştığım örnek bir linkten karakterimi özetlemeye çalışarak kendi cahilliğini belli ediyorsun.
batukay avatar
batukay • 1 ay önce
Kesinlikle haklısın. Karakterin o olmasa neden paylaşın ? Ne yazık ki ülkeyi siz yerle bit ettiniz. Biz "ergenlikten yeni çıkanlar" kurtaracağız.
ayhankartal avatar
ayhankartal • 1 ay önce
10 yıl önceki fiyatlara iş yapıyoruz, daha ne olsun
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

adsterra
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.