Giriş Yap / Kayıt Ol

Mozilla’ya Göre İnternet Hakkında 5 Çılgın ve İlginç Şey!

Tarih: 12 Nisan 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  3266 kez okundu

İnternet sıradan bir son kullanıcı için Facebook, Instagram ve Google üçgeninden ibaret olabilir. Bizim için ise henüz keşfedilmeyen ekvatordan şişik kutuplardan atletik geometrik bir şekil olduğu kesin. İş zamanımızı ve dinlenme sürecimizi internetle geçiriyor, adeta onunla yatıp onunla kalkıyoruz. Tüm bu sarmaş dolaş olma haline rağmen sizce internetin doğasına ne kadar hakimiz dersiniz?

Açık kaynak kodu Firefox internet tarayıcısını geliştiren Mozilla şirketindeki araştırmacılar, geçtiğimiz gün dikkat çeken bir İnternet Sağlık Raporu yayınladılar. Mozilla ve bizler adına bir ilk olan bu raporda; güvenlik ve gizlilik, açıklık, dijital katılım, web okuryazarlığı ve merkeziyetçilik gibi detaylar yer alıyor.

Tabii okumayı sevmeyen tabiatımız gereği bu raporun bizim memlekette satmayacağı garanti. En azından rapora ilişkin çarpıcı noktalara göz atsak, ona da üşenecek veya vakit bulamayacağız. İyisi mi, şimdilik tüm raporu didik didik etmek yerine bizim sizler için ensesinden tutup çıkardıklarımıza bir göz atın.

İnternetin mevcut ve gelecekteki şartlarını yadırgamak istemeyenler için Mozilla’nın raporunda dikkat çeken çok fazla şey. Bunlara ilişkin Osmanlı Tokadı tadında 5 gerçekse şöyle:

1- İnternete bağlı olmak ya da olmamak

İnternete bağlı olmak ya da olmamak, bilgi çağında tüm mesele bu. Mozilla’nın araştırmacılarına göre, internete bağlanan kişi sayısında önemli ve kıtalararası adaletsizlik var.

Avrupa’da insanların yüzde 80’i internet erişimine sahipken, bu oran yönümüzü Afrika topraklarına çevirdiğimizde yüzde 20’ye düşüyor. ABD dışındaki tüm ülkelerde ise erkekler kadınlardan daha fazla internet kullanıyor.

2- Adres çubuğu altından SSL göstermek

Dünyanın en çok ziyaret edilen 100 internet sitesinin 81 tanesi SSL’e geçiş yaparak, bağlantılarını güvenli HTTPS protokolü üzerinden sunmaya başladı. Fakat söz konusu kullanıcıların gizlilik hakkı ve verileri olduğunda, büyük şirketlerin hırsızlardan daha maharetli oldukları kesin.

Büyük şirketler bizi kriptografik marifetlerle korurken, verilerimizin gizlilik hakkına aynı oranda saygı ve özveri göstermiyorlar. Örneğin Google, Ranking Dijital Rights (Dijital Haklar Sıralaması) endeksine göre yüzde 65 ile listenin birinci sırasında yer alıyor.

Ayrıca Google’ın verilerinizin ne kadarını topladığını, ağzınıza sinek kaçak büyüklükte açarak öğrenmek isterseniz, Kaan’ın şu içeriğine mutlaka bir göz atmalısınız: Google Hakkımızdaki Her Şeyi Nasıl Biliyor?

3- Mutluyum, mutlusun, mutlu…

Mozilla internetin felsefesini arşınlayarak, raporunda bazı ortaklarla çalışmış. Kullanıcıların cihazlarında hangi uygulamaları kullandığını takip eden Moment uygulaması ve İnsana Yönelik Teknoloji Merkezi (Center for Humane Technology) ortak çalışmasına göre uygulamaların bizi mutlu veya mutsuz edebildiği gerçeğiyle karşılaşmış.

Mozilla’ya göre kullandığımız birçok uygulama modumuzu doğrudan etkileyerek bizi mutlu veya mutsuz edebiliyor. Kullanıcıların çoğunu mutlu eden bazı uygulamalar Sleep Cycle, Headspace, Audible ve Sonos olurken, en mutsuz edenler arasında ise Facebook, Instagram, Telegram ve Reddit öne çıkıyor.

4- İlle de Roman değil, Google olsun

Mozilla’nın raporunun objektifliği tartışılır ancak kendilerinin araştırmalarına göre Google Chrome masaüstü internet tarayıcısı sektörünün yüzde 64.7’sine hakim. Mobilde ise market payı yüzde 47.8’e dayanmış durumda.

Web’e ilişkin arama motoru tercihimizi de Google’dan yana kullanmaya alışkınız. Öyle ki, mobil aramalarda kullanıcıların yüzde 95’i Google’ı tercih ederken, masaüstü kullanıcılarının yüzde 87.1’i tercih ediyor.

5- Farklı değil, yeşil düşünme zamanı

Mozilla’nın bazı araştırmacıları internetin halinden vaktinden yola çıkarak tahminlerde de bulunuyor. Buna göre araştırmacıların bazıları 2025 yılına ulaştığımızda global teknoloji şirketlerinin, karbon emisyonu en yüksek ülkelerden daha fazla karbon emisyonuna neden olacağını öngörüyor.

Yine de karamsar olup yeşil doğa için hemen bilgisayarımızın fişini çekmemize gerek yok. Aynı araştırmacılar bu karbon emisyonu oranının Çin, Hindistan veya ABD’deki kadar yüksek olmayacağına dikkat çekiyor.

Mozilla tarafından ortaya çıkarılan bu veriler hemen hepimiz için yorumlanmaya sonuna kadar açık beyaz bir sayfa sunuyor. Siz ne dersiniz?

9 Yorum
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 9 ay önce
Muhteşem bir yazı olmuş eline sağlık being smile
btnaslan avatar
btnaslan • 9 ay önce
Bir ben mi fark ettim bilmiyorum ama 4. de bulunan resime bakınca ordaki kişiler hareket ediyorlar sanki smile . Bu arada Being eline sağlık muhteşem yazı olmuş
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Abi sen mola ver, çok ekrana bakıyor olabilirsin smile
yks3306 avatar
yks3306 • 4 hafta önce
Hocam biraz ara vermelisiniz gözünüz çok yorulmuş bence smile
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 9 ay önce
google ve youtube yüzünden hep gizli sekme açıyorum zaten topladıkları veriler çok olumsuz dönüor bana. Nadiren normal sekme açıp toplicağı verileri ben seciorum youtube begendigim seyler haric hep gizli sekmedir birde elektrik kesintisi olup tüm sekmeler silinmese güzel olcak ama yine iyidir
Korkmaz avatar
Korkmaz • 9 ay önce
(Google) Chrome Gizli sekme smile
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 9 ay önce
smile gizli sekmede cookie olmadığı için reklam arama sonucları vs etkilenmior normal sekmede yaptıgım aramayla gizli sekmedeki farklı oluor baya
ishana avatar
ishana • 9 ay önce
aslında dünyanın en çılgın şeyi Mozilla. geliştiricilerin gayretleri, ücretsiz verdikleri hizmetleri ile. her ne kadar bedava verilen bir hizmetin arka planında başka bir çıkar mutlaka vardır. Mozilla kullanıcılarının bilgilerini acaba ne amaçla kullanıyor?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Mozilla ticari kaygı güden bir şirketten ziyade vakıf şirket olarak çalışıyor. Çok çalışanları yok ve çeşitli gelir kaynakları var diye biliyorum (yanılıyor da olabilirim).
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.