Giriş Yap / Kayıt Ol

Sadece HTML ve CSS’i Kullanarak Tablolar Yapan Kadın Yazılımcı

Tarih: 04 Mayıs 2018   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  5036 kez okundu

Daha önce MS Excel’de “tablo” olayını yanlış anlayıp, gerçek tablolar yapan 77 yaşındaki amcayı hatırlıyorsunuzdur. Bu yeteneğin bir başka bayraktarı olan Diana Smith, ilginç bir çalışmalar dizisine imza attı. Yalnızca HTML ve CSS kullanarak ortaya çıkardığı yağlı tabloları utandıran çalışmaları, hepimize web tasarım yeteneğimizi sorgulatacak türden.

HTML ve CSS’in engin kaynaklarının bize birçok şey sunuyor. Fakat bazılarımız onu sadece internet sitesi ve yazılımları tasarlamak için kullanırken (ee başka ne için kullanacaktık?), bazıları yeteneklerinin sınırını zorlayarak sanat eserini andıran çalışmalar ortaya koyabiliyor. Mesleğindeki başarısını tescillemek ve sınırlarını zorlamak isteyen Diana, 18. yüzyıla ait bir yağlı tabloyu, 1930’ların andıran bir poster çalışmasını ve 1950’lere ait modern reklam tasarımını, kendi elleriyle HTML ve CSS üzerinde tasarladı.

Diana’nın şimdilik tek büyük problemi tarayıcı farklılığından dolayı ortaya çıkan HTML ve CSS uyum problemi gibi duruyor. Zira bazı tabloları gündelik olarak kullandığım Safari ve Vivaldi’de görüntülediğimde, 18. yüzyıldaki ablanın kaşı gözü bi’ ayrı oynuyor, saçları şaha kalkıyor. Olsun. Diana ablamız değil, türlü türlü uyumsuzluklarla tarayıcı üretip, hem bu kızcağızı hem biz webmasterları heder eden tarayıcı geliştiricileri utansın…

01. 18. yüzyıl tarzındaki tablosu (link)

02. 1930’lar tarzındaki poster çalışması (link)

03. 1950’ler tarzındaki modern reklam tasarımı tarzında çalışması (link)

Kodlarını incelemek HTML ve CSS tabanlı olduğu için zaten çocuk oyuncağı fakat Diana’nın çalışmalarının kaynak kodunu dilerseniz, GitHub hesabı veya kişisel sayfasına göz atabilirsiniz.

Diana’nın hamurunun Web tasarımcı olarak yoğrulmuş olması ihtimali yüksek. Bu çalışmalar ve bu yeteneğin başka bir açıklaması olamaz. Olabilir mi?

14 Yorum
cooper avatar
cooper • 1 yıl önce
Kodlara baktımda gerçekten en ince ayrıntısına kadar html-css olarak çalışılmış. Ciddi emek var. Eline sağlık bu arkadaşın. Gerçekten muazzam.
burakeo avatar
burakeo • 1 yıl önce
Kanka webmaster forumundasın kodlara baktım diye belirtmişsin de bunu yapmayan varmıdır sence ? smile
Hasan avatar
Hasan • 1 yıl önce
Gerçek değil, ANIMASION bilgisayar oyunu! smile
ishana avatar
ishana • 1 yıl önce
html ve css başlı başına uzmanlık gerektiren ikili. tebrik etmek lazım. gündelik işlerimizde bile bazen css i araştırmayıp başkalarından bilgi istiyoruz. Elalem neler yapıyor. hele ki css ve html ileri seviye programlama mantığı gerektirmeyen diller. Tebrikler.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
Bende en işsiz insan benim sanıyordum tebrikler smile
carasar avatar
carasar • 1 yıl önce
Sadece alkışlarım abi. Ben daha divleri üst üste getirmeyi beceremiyorum, adam sanat yapıyor smile
cthax avatar
cthax • 1 yıl önce
Kadın hocam "Diana Adrianne Smith"
carasar avatar
carasar • 1 yıl önce
Teşekkürler smile
HidrolikAdam avatar
HidrolikAdam • 1 yıl önce
cssaz.tumblr.com geldi aklıma onda da böyle dibim düşüyor...
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
Tasarımı responsive yapamamış mobilde açılmıyor smile
Erdal avatar
Erdal • 1 yıl önce
Muhtemelen html+css kodlarıni otomatik oluşturan sunucu taraflı kodlar yazmıştır diye düşünüyorum. Bu html yapısını görüntüleyerek tarayıcıyı başlangıçta baya uğraştırir diye düşünüyorum. Tebrik etmek lazım farklı bir bakış açısı nede olsa
KeremYknd avatar
KeremYknd • 1 yıl önce
HTML'nin gerçekten uzmanı.
Hasan avatar
Hasan • 1 yıl önce
Ohaaa mükemmel
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 1 yıl önce
Arkadaş yürek yetmez buna ya ciddi olamazsın. Ben sadece parçalara bölünmüş resimleri divler ile yerleştirmiştir diyordum da her şey css tek kelime MUHTEŞEM!
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.