Giriş Yap / Kayıt Ol

SEO Hakkında Doğru Olduğuna İnanılan 4 Şehir Efsanesi

Tarih: 12 Temmuz 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  1455 kez okundu

Sitenizi 1. sıraya taşımak istiyor musunuz? O zaman beşinci günün şafağında doğuya bakın. Bir işe yarar mı bilmiyorum ama sonucu pek fark etmez. Eğer bu sayfadaki şehir efsanelerinin işe yarayacağına inanıyorsanız, şafakta doğuya bakmanın da yarayacağına inanabilirsiniz.

SEO sihirli değnek gibi bir olay değil. Google’ın Webmasterlar’a bu konudaki direktifleri ve açıklamaları oldukça net. Fakat bizler biraz okumayı sevmediğimizden önemli kısımları kaçırıyoruz. Sonra forumlarda gördüğümüz “Dolunay varken link alıp, o gece sunucunun üstüne soğan bıraktım. Sitem şimdi tüm kelimelerde ilginç şekilde 1. sırada çıkmaya başladı” tadında efsanelerle kulak bağlıyoruz.

Bu da herkesin bildiği ama bizim bilmediğimiz bazı sihirtronik olayları varmış gibi kabul etmemize neden oluyor ve fena halde yanılıyoruz. İşte, çoğumuzun yanıldığı popüler 4 diğer örnek:

01. EFSANE: “Backlinkler en önemli sıralama faktörüdür”

Google’ın backlinkleri ve linkleri çeşitli sinyaller olarak kullandığı herkesin biliyor. Fakat backlinkler sadece önemliler, anlatıldığı gibi en önemli kriter değildir. Backlinklerin en önemli 3 kriter arasında olup olmadığını soran bir Webmaster’a John Mueller bunu açık şekilde ifade ediyor:

“Sıralamaları belirlerken pekçok faktörü kullanıyoruz ve bu gerçekten birçok faktöre bağlı. “Top 3” adında bir listemiz yok, linkleri kullanıyoruz ancak linklerle birlikte çok daha fazlasını da kullanıyoruz.”

02. EFSANE: “Sosyal medya bir SEO ve sıralama faktörüdür”

Aramızda sosyal medyanın SEO için önemli olduğu ve sıralama faktörü olduğu iddiasına denk gelmemiş olan var mı? Tamam, madem yok o halde devam edebiliriz.

Bu konuda da yine eski ve yeni Google çalışanlarının ifadelerine yer vermemiz yerinde bir karar olacaktır. “Sosyal medya SEO’yu etkiler mi?” sorusuna Matt Cutts’ın verdiği cevap şu şekilde:

“Facebook ve Twitter sayfalarına tıpkı Index sistemimizdeki diğer siteler gibi davranıyoruz. Eğer Twitter veya Facebook’da botlarımız bir şey bulursa onu tarıyor ve arama motoru sonuçlarına zaman zaman yansıtıyor. Fakat bunu yaparken ‘Aa senin Twitter’da bir sürü takipçin var veya Facebook sayfanı birçok kişi beğenmiş’ gibi kanılara varılmıyor. Dolayısıyla şu anda buna benzer hiçbir sinyali değerlendirmiyoruz.”

Konuya ilişkin olarak John Mueller’in de farklı bir açıklaması var:

“Sosyal medya etkisi Google üzerindeki organik sıralamalarımızı etkiliyor mu? Direkt olarak hayır, yani sıralamayı etkileyen herhangi bir etki yok. Sosyal ağlarda paylaşılan linklerin büyük çoğunluğu nofollow linklerdir, bu nedenle sıralamanızı yükseltme konusunda bir avantajlarının olması mümkün değildir. Buna rağmen bazen sosyal paylaşımları doğrudan arama sonuçlarında gösterilebilir.”

Her iki ismin de açıklaması sosyal medyanın sıralama üzerindeki etkisini net bir şekilde açıklıyorlar. Sosyal medyanın sıralama faktörü olarak kabul edilmesi efsanesi 2013 yılında Google +1 tufanıyla birlikte başladı. Bazı SEO şirketleri Google +1’lerinin arama sonuçlarındaki değeri arttırdığını iddia etti. Hala bile Google’ın makine öğrenimi yoluyla etkilediği gibi spekülatif iddialar var. Ne var ki Google çalışanlarının ifadesi bunu bugüne kadar doğrulamış değildir.

03. EFSANE: “Google’ın algoritma ve sıralama faktörlerini biliyoruz”

Moz, SEMrush, Backlinko, Searchmetrics ve daha niceleri SEO bloglarınlarında “sıralama faktörleri”ni yayınlarlar. Oysa bunlar gerçek manada Google’ın algoritmasını asla temsil edemezler. Tüm bu sıralama faktörleri, SEO dünyasının önemli şirketlerinin deneme yanılma yöntemiyle elde ettikleri verilerdir. Sıralama faktörü içerikleri hazırlanırken matematiksel olarak bağıntılardan yola çıkılır. Eğer iki şey gerçekleştiğinde tek birinin gerçekleşmesinden daha yüksek şansa sahipse bunun daha doğru olabileceği ihtimali gözetilir.

Hiçbir SEO blogu veya SEO firması kendi verilerini sunarak Google’ın algoritmasını bildiklerini iddia edemezler. Zira kompleks bir yapıya sahip tüm düzen gizli ve saklıdır.

Aynı şekilde Google hiçbir zaman siteleri Moz’un “Domain Authority” kriterini gözeterek sıralama belirlemez. Bunlar sadece Moz’un kurduğu bağıntıların bir sonucudur. Kesinlikle ve yüzde yüz doğruyu temsil edemezler. Bunu Moz ve diğer araçların ilgili sayfalarındaki uyarı ibarelerinde de görebilirsiniz.

04. EFSANE: “Misafir blogculuk Google’ın kullanım sözleşmelerine aykırıdır”

Misafir blogculuk kavramı hakkında ilk fırtınalı tartışmalar henüz Matt Cutts bir Google çalışanıyken 2014 yılında başladı. Matt Cutts: “Eğer misafir blogculuğu link kazanmak için kullanıyorsanız, acilen vazgeçmeniz gerek,” minvalinde bir açıklama yaptı. Ayrıca 2014 yılında bir başka açıklamada Matt Cutts şunları söyledi:

“Misafir blogculuk yapmak için hala birçok nedeniniz (markanızı yaymak, erişimi arttırmak ve topluluk kurmak vs.) var. Bu faydalar, sizi Google’dan önce geleceğe taşıyabilir. Elbette bazı harika ve kaliteli misafir blogcular da yok değil. Benim kastım, SEO amacıyla hazırlanan ve yayınlanan misafir yazılardır.”

2017 yılına geldiğimizdeyse John Mueller kendisine yöneltilen bir soruya şu şekilde yanıt verdi:

“Ben misafir yazıları link kazanmak için yayınlamazdım. İnternet sitenizi kendinizi dünyaya duyurmak için kullanın.”

Görüldüğü üzere Google çalışanları hiçbir zaman misafir blogculuğun Google’ın kullanım şartlarını ihlal ettiğini belirtmedi. Google’ın şartlarını ihlal eden şey; PageRank’i manipüle etmeye yönelik olarak bir link şemasının hazırlanmasıdır. Bu yapılmadığı sürece misafir bloguluk zararlı bir eylem değildir.

Toparlama Çabaları

Google rehberleri ve Google çalışanları bize yeterince bilgiyi sunarak, kullanıcılar için “en iyi deneyimi sunacak içerikler ve siteleri” oluşturmamızı öneriyor. Bizim önerimiz mi? Beşinci günün şafağında her ihtimale karşı doğuya bakın 

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse ayrıca bakınız: Alan Adları Hakkında Üretilen 7 Şehir Efsanesi

Etiketler:
8 Yorum
VolkanYıldız avatar
VolkanYıldız • 1 ay önce
"Arama motorları ".com" uzantılı domainlere kıyak geçer."
Furkan Güneş avatar
Furkan Güneş • 1 ay önce
En iyi bildiğin şey hakkında site aç gerçekten ama gerçekten içten yaz ve amacın yardım etmek olsun. Pek çok seo faktörüne ters bile olsan google değer veriyor. Nerden mi biliyorum? Yıllar önce ilk web sitemde daha seo nedir bilmezken kendimce yararlı paylaşımlar yaparken pagerank ı keşfettim. Hiç link değişimi yapmadığım sitemin PR3 olduğunu öğrendim. Tabi cahilliğimle ve toyluğumla hırs yapıp olan PR mi de kaybettim. Bu da hepimize ders olsun.
portal avatar
portal • 1 ay önce
Tahmin edebiliyorum o siteyi zenfoneasus.com birçok kez işimi gördü teşekkürler hocam smile Bu arada PR değerleri tüm siteler için kalktı öyle birşey yok artık
ramboft avatar
ramboft • 1 ay önce
Hocam benim kastettiğim PR olayı 2010'da oldu. Allah'tan kalktı, tam bir üç kağıtçılığa dönmüştü. Bahsettiğim site de o değil ama zenfone üzerine de çok faydalı paylaşımlarım oldu. Bahsetmeniz bile benim için gurur kaynağı smile)
sworks avatar
sworks • 1 ay önce
Bu konuda en doğru bilgiyi Google Webmaster resmi blogu sunuyor. Bizlerin sağda solda kriter aramamıza gerek yok, temel algoritma kullanıcıları sitede tutmak ve onlara istediklerini verebilmek.

En basitinden; Google bir sayfanın indexlenmemesi için robot.txt üzerinden '' Disallow '' komutunu kullanmamızı pek tavsiye etmez. Fakat biz ısrarla bunu resmi siteden okuyup uygulamak yerine, Google'a girip '' robots.txt ile bir sayfanın engellenmesi '' kelimelerini araştırırız. Aslında çok uzak değil; Google ve Yoast resmi bloglarında muazzam bilgiler var.
Punsier avatar
Punsier • 1 ay önce
Emek vermek
Özgün Makale
Özellikel E-ticaretçi olarak
Xml olarak çektiğin ürünü asla olduğu gibi bırakma üstünde oyna geliştir ve en iyi hale getir
Daha sonra göreceksin ki binlerce lira kazanmaya başlayacaksın

anilcagliyan avatar
anilcagliyan • 1 ay önce
misafir blogculuğun kullanım sözleşmesine aykırı olduğunu bilmiyordum. Ozaman misafir blogculuk tarzı sitelerinde başlık atanlar kaldırmalı . En azından göstere göstere yapmamak lazım.
ancient30 avatar
ancient30 • 4 hafta önce
yönetici arkadaşlardan birisi yardımcı olabilirmi bana
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.