Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Geçmişten günümüze kalmış kavramlardan birisi beyaz eşya ve beyaz eşyalar ne anlama gelmektedir? Ev hayatlarımızı kolaylaştırmalarıyla 20 YY. itibariyle hayatlarımıza katkı sağlamaya sağlamış bu ürünler hangileridir? Bu yazımızda bu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Beyaz eşya grubunu kısaca sayacak olursak içerisinde evlerimizin vazgeçilmez ürünlerinin yanı sıra bazılarımızın lüks diyebileceği ürünlerin de yer aldığı bir gerçek. Ürünler arasında buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi yanında ülkemizde pek de sık görmediğimiz dondurucular ve kurutma makinaları da mevcut.

Özellikle 2. Dünya Savaşı ardından halkın günlük hayattaki kolaylıklara ve refahına düşkün olmasıyla popülerleşen bu eşyalar bugün neredeyse her evde kendilerine yer bulabilmekteler. Bundan dolayı icatların ortaya çıkmasında payları olan Jacob Perkins (Buzdolabı), Alva John Fisher (Çamaşır Makinesi), Josephine Cochrane (Bulaşık Makinesi) isimlerini de anarak teşekkür etmemiz lazım.

Her ne kadar isimleri beyaz eşya olarak kalmış olsa da günümüzde özellikle üst ve orta üst segment ürünlerde beyaz renge pek de rast gelemediğimizi belirtmek lazım. Bu ürünler seneler içerisinde beyazdan ziyade gri ve gri tonlarında üretilmeye başladılar. Tabii düşük segment diyebileceğimiz ürünlerde üretim hala beyaz renkte devam etmekte. Markalar ürün kataloglarında eşya grubuna beyaz eşya demekte.

Beyaz Eşya

Hangi Ürünler Bu Gruba Dâhil Değil

Tabii ev eşyalarının tamamını bu gruba dâhil etmek mümkün değil. Özellikle ankastre grubu ayrı bir şekilde anılmaktadır. Diğer bir yandan küçük mutfak eşyaları (Mikserler, ısıtıcılar, mutfak robotları) da bu grup içerisinde anılmamakta. Mutfaktan çıktığımızda karşımıza çıkan örneklerden olan televizyonlar, süpürgeler ve çoğunlukla beyaz renkte olmasına rağmen klimalar da beyaz eşya sayılmamaktadır.

Kısacası beyaz eşyalar evlerimizde hayatımızı kolaylaştıran ve büyük boyutlara ulaşabilen makinalardır. Çoğunlukla temizlik alanında kullanılırlar.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.