reklam
reklam

BioNTech Nedir?

BioNTech Nedir?

BioNTech, 2008 yılında Almanya’da Uğur Şahin tarafından kurulan bir biyoteknoloji şirketidir. Genel olarak kanser hastalığına yönelik çalışmalarıyla bilinen şirket, Koronavirüs pandemisiyle birlikte aşı çalışmalarıyla da adından sıklıkla bahsettirmiştir. 2020 yılının son aylarında dünya genelinde aşıları uygulanmaya başlayan şirket Pzifer ilaç şirketiyle birlikte hareket etmektedir.

Biyoteknoloji şirketi olan BioNTech, mRNA tabanlı bir aşı ile gündeme oturmuştur. Diğer aşılama faaliyetlerinde, aşıyla vücuda küçük dozlarda virüs verilir ve vücuda bu hastalıklarla nasıl mücadele etmesi kolay yoldan öğretilmiş olur. mRNA türü aşılardaysa vücuda herhangi bir şekilde virüs enjekte edilmemekte. Elbette faz çalışmaları yapıldığında aşının hangi formülle geliştirildiğinin önemi oldukça düşmekte. Ancak BioNTech bu noktada gerek Almanya menşeili bir ilaç olmasıyla, gerekse de faz çalışmalarında grafiklerde gösterdiği başarıyla hükümetlerin ve halkların güvenini kazanmayı başarmıştır.

BioNTech Aşısı Hangi Ülkenin

Aşının neredeyse bütün geliştirme faaliyetleri Almanya’da yürütülmektedir. Ancak bununla birlikte Amerika merkezli Pzifer şirketiyle BioNTech birlikte çalıştığı için aşının adı bu iki firmayla birlikte anılmaktadır. Yine de bilindiği kadarıyla Pzifer aşının geliştiricisi değil, dağıtım ve geliştirme dönemi maddi ihtiyaçlar konusunda BioNTech’le hareket eden bir şirket. Elbette güçlü bir ilaç şirketi olması nedeniyle araştırma ve geliştirme noktasında da şirketi teknolojileriyle desteklediğini düşünmek hiç de zor değil.

Ayrıca BioNTech’ten bahsedilirken şirketin kurucusu ve yöneticisi olan Uğur Şahin’le birlikte eşi Özlem Türeci’yi de anmak gerekmekte. Biyomedikal alanda güçlü bir isim olan Özlem Türeci şirketin geliştirdiği aşının üzerinde de çok yoğun bir şekilde çalışmıştır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al