Giriş Yap / Kayıt Ol

CAT5 Kablo (Kategori 5 Kablo), sıklıkla yerel bağlantılarındaki Ethernet bağlantısında, telefon sistemlerinde ve diğer veri aktarım alanlarında kullanılan UTP kablo standartıdır. Megabit hızında veri taşıma yetenekli CAT5 Kablolar, CAT6 kablolara oranla düşük veri geçişine sahiptir ve yabancı sinyallerden kolayca etkilenebilirler. Günümüzde genellikle trafik ihtiyacı yüksek olmayan kişisel kullanıcılar veya işletmeler CAT5 Kabloları kullanmaktadır.

TIA/EIA-568 Telekominikasyon teknolojisi standartlarına sahip olan CAT5 Kablolar, 100 Mhz’e kadar performans sağlayabilirler. Performanstan tam olarak faydalanabilmek için sistemdeki diğer elemanların CAT5 veya daha üstü bir standarta sahip olması gerekir. CAT5 Kabloların boyutu aktarım kalitesi ve genişliğinde önemli rol oynar. 70 metreden sonra CAT5 Kabloların veri iletim gücünün düşmesi nedeniyle, genelde birkaç metrelik kablolar halinde kullanılmaktadır. Uzun mesafeler için yapılacak veri aktarımlarında CAT5 verimsiz bir kablo standartıdır.

CAT5 Kablo

CAT5 Kablolar performans ve sinyallerden etkilenme açısından CAT6’nın gerisinde kalmasına rağmen fiyatları açısından avantajlıdır. CAT5 kablolar CAT6 kablolardan daha uygun fiyatlara satılmakta, sonuç olarak bireysel kullanıcılar günümüzde hala CAT5 kabloları kişisel bağlantılarında kullanmayı tercih etmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.