reklamsmm panel

Covid-19 Nedir? Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 Nedir? Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Yeni nesil Korona virüsün yarattığı hastalık durumuna Covid-19 adı verilmektedir. Yani virüsün değil, yarattığı etkilerin kısa adı olan Covid-19’un açılımı ise Korona Virüs Hastalığı 2019 şeklindedir. Virüsün ve hastalığın net bir şekilde 2019 yılında çıktığının belirtilmesinin asıl sebebi, geçmişte de dünya üzerinde Korona virüs salgınlarının görülmüş olması fakat aynı türden gelmelerine rağmen bu virüsün onlardan ayrı olması diyebiliriz. Geçmişte yayılan ve dünya genelinde endişeye sebep olan Kuş Gribi ve Domuz Gribi hastalıkları da salgın çapına ulaşabilmiş diğer Korona virüs çeşitleridir. Tabii ki her virüs gibi bu virüsün de net bir adı bulunmakta, Covid-19 hastalığına neden olan bu Korona virüsünün adıysa Sars-Cov-2.

Virüsler hayatta kalabilmek için mutasyona uğrarlar ve öldürücü virüslerin hayatta kalması daha zor olduğu için virüslerin bu mutasyonu çoğunlukla ölümcüllüklerinin azalması yönündedir. Korona virüs ise yayılma hızı çok yüksek olduğu için daha önceki salgınlardan çok daha fazla korkuya sebep olmasıyla birlikte pek çok insanın hayatını da oldukça olumsuz etkilemiştir.

Başlangıçta Covid-19 ile Zatürre hastalıkları arasındaki benzer etkilerden dolayı tespiti zor olsa da, ülkeler test konusunda gerekli önlemleri almış ve virüsten etkilenmiş insanlarla diğer rahatsızlıklar daha kolay ayırt edilebilmiştir. Unutmamak lazım ki virüs damlacık yoluyla bulaşabilmekte ve virüsten korunmanın en etkili yolu ellerimizi sık sık yıkarken, kalabalık ortamlardan uzak kalabilmekte. Gün içerisinde dışarı çıkmanız gerekiyorsa kendi güvenliğiniz ve çevreniz için maske kullanmayı ve sosyal mesafe kurallarına uymayı lütfen unutmayın.  Eğer birazdan bahsedeceğimiz etkileri yaşamaktaysanız sağlık kuruluşlarından destek almanızda büyük fayda var.

Covid-19 Belirtileri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Covid-19 hastalığıyla Zatürre hastalıkları birbirlerine oldukça benziyor. Dolayısıyla eğer vücudunuzda Zatürre hastalığının belirtilerini gördüğünüzü düşünüyorsanız çözüm yolu aramanızda büyük fayda var. Bu belirtiler kısaca ateş, kas ağrıları, yoğun öksürük ve nefes alışverişinde zorluklar yaşamak diyebiliriz.

Elbette virüs taşıyıcısı olmanız için sadece belirtileri gösteren bir Covid-19 hastası olmanıza gerek yok. Maalesef virüs birçok insana bulaştığında özellikle gençlerde herhangi bir etki yaratmıyor. Bu insanlar taşıyıcı iken çok daha fazla risk yaratmakta. Bundan ötürü de daha önce bahsettiğimiz temizlik ve sosyal hayattaki değişikliklerin yarattığı ‘Yeni Normal’ sürecine alışmamızda fayda var. Çünkü virüs gençlerde çoğunlukla ölümle sonuçlanmayan hastalık dönemleri yaratıyor olsa da, yaşlılarda ölüm oranları bir hayli yüksek ve gençlerin bu konudaki temel görevi de yaşlılarımızı korumak oluyor.

Eğer belirtileri taşıyorsanız öncelikle başvurabileceğiniz yol Covid-19 hattı üzerinden bilgi almak ve yetkililere bilgi vermek olacaktır.

Covid-19 Hattı

Sars-Cov-2 için oluşturulan birçok destek platformu ve mobil uygulama olsa da Sağlık Bakanlığı öncelikli olarak destek hattını aramamızı biz vatandaşlara tavsiye etmekte. Bu destek hattına kolaylıkla ulaşmak için 184 numarasını tuşlayarak arama yapabiliriz.

Numarayı aradığımızda belirtilerin Covid-19 vakasına ait olup olmadığını anlamak amacıyla birkaç soru sorulacak ve sonrasında daha keskin bir destek sağlanacak.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al