Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Endorfin, vücutlarımızın üretebildiği bir hormon ve kimyasal bileşendir. Halk arasında mutluluk hormonu olarak da anılmaktadır. Hormonun salgılanması sırasında mutluluk durumu oluşuyor olsa da salgılanma nedeni daha farklıdır. Hormon vücutta çoğunlukla ağrıyı giderme amaçlı olarak salgılanır. Bir ağrı kesici olarak gözlemlenen bu hormonun, standart bir ağrı kesiciden yüz kata kadar daha etkili olduğu ve oldukça ağır bir ağrı kesici olan morfinden ise 30 kat daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Vücudunuz eğer endorfin salgılamaya başladıysa bunun çeşitli sebepleri bulunabilir. Bunlar arasında seks ve orgazm ile birlikte, baharat tüketimi, heyecan ya da uyuşturucu madde kullanımı bulunabileceği gibi, bazı uyuşturucu maddeler de kişiyi bağımlı kılmak için bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlarlar.

Endorfin

Endorfin Ne İşe Yarar?

Endorfin aslına bakılırsa insanı hayatta tutan önemli kimyasallardan birisidir. Endorfin salgılamak konusunda sorun yaşayan insanlarda depresyon ve ruh hali bozuklukları ile birlikte ağrı ve acıya karşı aşırı duyarlılık da gözlemlenebilir. Endorfin azlığı uyuşturucu ya da sigarayı bırakma aşamasındaki insanlarda sıklıkla denk gelinen bir durumdur. Çünkü bu maddeler endorfini yapay yollarla vücuda verir ya da salgılamalarına sebep olur, vücudun asıl bağımlı olduğu şey de zaten bu durumdur. Vücudun yeniden doğal yollarla salgılanan endorfinle yetinmesi zaman alabilmektedir. Fakat süreci başarıyla atlattıklarında yaşadıkları çoğu aktiviteden daha çok keyif aldıklarını, önceden değersiz gelen şeylerin dahi değer kazandığını görebilirler. Elbette bağımlılık yaratan tek şey fiziksel olarak tükettiklerimiz değil, dijital bağımlılığında bir endorfin salgılama yolu olduğunu unutmayalım ve gerekliyse kullanımı azaltmaya çalışalım.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.