Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 7] Tavcam Avize Sponsorluğunda Tam 40 Üyemize 4.000TL Değerinde Ürün Hediye Ediyoruz!

Enflasyon, ürün mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyelerinin artışı ve alım gücünün düşmesi demektir. Enflasyonun yüksek olması halinde alım gücünün düşük olması nedeniyle ekonomide dalgalanmalar ve istikrarsızlık ortamı fazladır. Enflasyonun düşük olması halindeyse ülkede ekonomi daha istikrarlı ve alım gücü yüksektir.

Enflasyon

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon hesaplamaları ülkelerin resmi istatistik kurumları aracılığıyla yapılır. Bu kurumlar için dahi enflasyon oranını tam olarak hesaplamak oldukça güç bir iştir. Enflasyon hesaplamalarında genel olarak temsili ürünlerden bir sepet oluşturulur ve bu ürünlerin fiyatları kayıt altına alınır. Daha sonra bu ürünlerin fiyatlarındaki değer artışı ve azalması göz önünde tutularak enflasyon oranı hesaplanır. İstatistik oranları arasında kolayca sapmalar olabileceği için enflasyon oranlarıyla spesifik ürünler arasındaki fiyat farkı her zaman oluşabilmektedir.

Enflasyon Nasıl Artar?

Enflasyon iki farklı türde incelenir. Bunlardan ilki malların toplam üretim ve talep miktarını da içerisinde barındıran talep enflasyonu ve maliyetle orantılı olarak ortaya çıkan pahalılık ise maliyet enflasyonudur. Ülkede enflasyonun artmasını tetikleyen birçok şey olabilir, yine de başlıca;

  • Vergilerin arttırılması
  • Faizlerin yükselmesi
  • Paranın diğer para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybı
  • Hammade veya ara maddelerin fiyatlarının yükselmesi

Başlıca nedenler olarak gösterilebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.