Facebook Gaming Nedir?

Facebook Gaming Nedir?

Facebook Gaming, Facebook’un oyuncuları hedefleyerek başlattığı video, oyunları yayıncılığı uygulamasıdır. Birçok popüler yayıncıyı bünyesinde bulunduran uygulama 2018 yılında başlatılmıştır. Özellikle büyük yayıncılarla yaptığı anlaşmalarda ücretlendirme talep etmesi, izleyiciler açısından da, ilgi çekici özellikler barındırıyor olması nedeniyle online, oyun, yayıncılığı sektöründe pastadan büyük bir pay almayı başarmıştır.

Facebook ile koordine bir şekilde çalışan bu uygulamada yayıncılık yapmak için kullanılan üçüncü parti programlar diğer yayıncılık programlarında da kullanılabiliyor. İzleyiciler bir yayıncıyı izledikçe puan kazanıyorlar ve bu puanlarla da yayıncılara ‘bağış’ yapabiliyorlar. Bu sayede yayıncılar izlenme yoluyla da gelir elde edebiliyorlar. Bunun platformu hem yayıncılar hem de izleyiciler için öne çıkarttığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra platformun en güçlü rakibi olan Twitch’den ayrılan diğer bir önemli yönü de bölgesel fiyatlandırmaya verdiği değer diyebiliriz. Twitch yayıncılar için abonelik işlemlerinde ya da platform içi bağış fonksiyonlarında Amerikan Doları ile işlem yapmakta. Bu özellikle ülkemizde oyuncuları zor duruma düşürebilmekte olduğu için hem yayıncıları hem de izleyicileri olumsuz etkilemekte. Facebook, Gaming ise bu konuya müdahale etmiş durumda. Platformda yerel fiyatlarla abonelik işlemi mümkün kılınmış durumda.

Facebook Gaming

Platform geçtiğimiz süreçte Microsoft’un benzer amaçlarla kurmuş olduğu diğer bir yayın platformu olan Mixer ile de yollarını birleştirdi. Bugün Mixer’in sitesine girdiğinizde doğrudan Facebook Gaming’e yönlendiriliyoruz. Platformlar kendi popüler yayıncılarını da bu sayede tek alanda toplamayı başardılar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al