Giriş Yap / Kayıt Ol

Fakülte, bir ya da birden fazla üniversite bölümünün içerisinde eğitim faaliyetlerini yürüttüğü akademik alanlardır. Fakültelerde eğitim en az 4 yıl sürmektedir ve bu süre artabilmektedir. Meslek Yüksekokulu ile farkları arasında Fakültelerin dekanlar tarafından yönetiliyor olmaları da yer almaktadır. MYO’lar müdürler tarafından yönetilmektedir. Fakültelerin içerisinde bölümler yer alabildiği gibi (Örneğin, İletişim fakültesinde Gazetecilik ve Sinema Televizyon bölümleri olabilir), bir tek alanda da eğitim gösterebilirler (Örneğin, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi gibi).

Temelde fakülteler lisans ve yüksek lisans eğitimi veren kuruluşlardır. Bu kuruluşlarda eğitim akademiktir ve mesleğe yönelik değil, pozitif ve sosyal bilimlere yöneliktir.

Fakültelerde birden fazla bölüm bulunuyorsa, bu bölümlerin başkanları da dekan kadrosunun altında görev yaparlar. Üniversite kurumunun kendisi gibi, fakülteler de tarihi olarak yüzlerce yıllık bir geçmişe sahiptirler. Orta Çağ’da yer alan birçok üniversitenin en az 4 fakültesi bulunmaktaydı. Bugün birçok üniversite daha fazla fakülteyle hizmet vermekte ve akademik çalışma yürütmektedir.

Fakülte

Fakülte ve Yüksekokul Farkı

Üniversitelerin yüksekokul kontenjanları, binaları ve faaliyetleri bulunsa da, bu sistem fakültelere göre çok daha yenidir. Başlıca farkı bir çok yüksekokulu bulunan bir eğitim kurumunun üniversite olamaması, ancak hiç yüksekokulu bulunmasa dahi fakülteleri bulunan bir eğitim kurumunun Üniversite olabilmesi diyebiliriz.

Ayrıca fakülteler genel amaçlarıyla asgari 4 yıllık eğitimler verirken bu süre yüksekokul için 2 yıldır. Çünkü fakülteler akademik çalışmalar yürütürken yüksekokul kalifiye çalışan geliştirme noktasında görev alır. Bununla birlikte birisi iyidir, diğeri kötü gibi bir durum olmadığını da söylemekte fayda var. Amaçları ve dolayısıyla dersleri de birbirlerinden farklı olan iki eğitim kurumundan bahsediyoruz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.