Giriş Yap / Kayıt Ol

Firmware, başta bilgisayar aygıtları olmak üzere birçok elektronik ürünün içerisinde bulunabilen ufak kod dizgileridir.

Firmware Ne İşe Yarar?

Firmware'lerin genel amacı bu elektronik bileşenlere işlevlerini tam olarak nasıl yerine getireceklerini bildirmeleridir. Firmware dosyaları salt okunabilen dosyalardır. Yani bu dosyalar okunabilir fakat yazılamaz dosyalardır. Firmware başta bilgisayarlar içerisindeki sürücülerde olmak üzere modemlerde, mobil cihazlarda, tabletlerde ve müzik oynatıcılarının içerisinde yer alabilmektedir. Firmware'ler sayesinde bileşenler tam olarak fonksiyonlarını yerine getirebilirler ve bu dosyaların güncellenmesi sonucunda daha iyi şekilde amacına uygun hizmette bulunabilirler.

Firmware

Firmware Güncelleme

Bir cihaz normalde çalışması ve yerine getirmesi gereken fonksiyonları tam olarak yerine getirmiyorsa böylesi durumlarda donanıma ait Firmware sürümünün güncellenmesi gerekebilir. Yazılım mühendisleri bu firmware dosyaları üzerinde yazılım dillerini kullanarak gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra bunları tekrardan kullanıcılara sunarlar. Kullanıcılar da yapacakları güncellemenin sonucunda aygıtlarının işlevini doğru olarak yerine getirmesine yardımcı olabilirler.

Firmware sürümleri bazen tüketiciler tarafından da basit ve otomatikleşmiş şekilde güncellenebilirken bazı durumlarda Firmware güncellemesi için mutlaka bir uzmanın desteğine başvurması gereklidir. Örneğin bir modemin Firmware sürümünü güncellemek çok daha basit bir işlemken bir anakartın Firmware sürümünü güncellemek daha ciddi ve risk içeren bir işlem olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.