reklam
reklam

Fıtık Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Fıtık Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Fıtık, omurga, kasık ve karın gibi bölgelerde kas ve kemiklerin boşluklarının çeşitli nedenlerle yerinden oynaması ya da dışa dönmesi durumlarını betimleyen bir hastalıktır. Toplum içerisinde Fıtık olarak anıyor olsak da hastalığın bilim ve tıp dünyasındaki asıl adı Herni’dir. Özellikle bel ve karın bölgesindeki fıtıklarla hastalığı tanımış olsa da, toplumumuzun daha pek çok herni türü başımıza bela olmaktadır. Bu içeriğimizde hem hastalığı daha yakından tanıyacağız, hem de belirtileri ve nedenleri üzerine konuşmaya çalışacağız.

Fıtıklar günlük hayatlarımızı oldukça fazla rahatsız eden hastalıklardır. Yoğun kramp ve sancılar meydana getirerek varlığını gösteren bu hastalıklar yüzlerce ve hatta binlerce yıldır insanlığın tıbbi sorunları arasında yer almışlardır. Bu nedenle alternatif tıp yöntemlerinde de bu hastalıklara sıklıkla denk gelindiğini söylemek hatalı bir yaklaşım olmaz. Peki, ismen de olsa çeşitleriyle anmamız gerekirse hangi herni türlerinden bahsedebiliriz?

 • Ameliyat kesi yeri (bölgesi) fıtığı
 • Epigastrik herni
 • Femoral herni
 • Kasık fıtığı
 • Göbek bölgesi (karın) fıtığı
 • Omurga bölgesi hernileri (Boyun, bel ve sırt rahatsızlıkları)

Not: Bu bölgelerde meydana gelen her sancının nedenini fıtık rahatsızlığına bağlamamak gerekir. Oldukça hassas olan bu alanlarda şüpheleriniz varsa öncelikle hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın oluştuğu bölgelerde çeşitli ve birbirinden farklı belirtiler görmek mümkündür. Ancak gösterdiği benzer yönler olduğu da kuşkusuzdur. Bölgesel sancılanmalar, hissizlik ya da fazla duyarlılık gibi belirtiler bunlar arasında sayılabilir. Ayrıca ciltte kızarma ve şişme de bir belirti olarak sayılabilir. Özellikle boyun ve bel bölgelerinde gördüğümüz omurga hernileri büyük hareket kısıtlamalarını ve sık yaşanan tutulmaları da beraberlerinde getirebilirler. Bu tür rahatsızlıklar hastanın hayatını oldukça olumsuz etkiliyor olsa da karın ve göbek bölgesindeki herniler kadar tehlikeli olmadıklarını söyleyebiliriz.

Karın bölgesindeki herniler, ince bağırsağı boğabildiklerinden dolayı acil cerrahi müdahaleler gerektirebilirler. Bu durumda şüphelenen hastaların doktorların teşhisine bir an önce başvurmalarını özellikle önerdiğimizi hatırlatalım.

Omurga ve diğer bölgelerdeki rahatsızlıklarsa günümüzde çoğunlukla dikkatli ve özenli gerçekleştirilen fizik tedavi yöntemleriyle giderilebilmektedir. Bu noktada derecelendirme hayati standartlarınız için oldukça önemli bir teşhis biçimidir. Kısacası tıbbi kurumlara başvurmadan, alternatif tıp yöntemleriyle hareket etmemenizi rica ederiz.

Fıtık Neden Olur? Fıtık Sebepleri Nelerdir?

Fıtığın pek çok nedeni olabilir. Bunun dışında bir anda ortaya çıkabileceği gibi uzun süren sebeplerin varlığından da söz etmemiz mümkündür. Ayrıca herni rahatsızlığının yalnızca halk arasında adı sıkça anılan ‘Fıtık Patlaması’ durumunu kapsamadığını da söylememiz gerekir. Fıtık patlaması sancıların en ağır şekilde hissedilmesi ve bölgenin sinir köklerine yoğun baskı yapmasını betimleyen bir durumdur. Ancak hasta bu boyutlara ulaşmamış rahatsızlığıyla da oldukça büyük sorunlar yaşar. Buradaki yanlış anlaşılmayı da giderebildiysek, buyurun rahatsızlığın sebeplerini maddeler halinde listeleyelim.

 • Hızlı Kilo Artışı: Vücudumuzun dengelerinde değişikliğe neden olmak herni oluşumlarında da önemli rol oynamaktadır. Bu yönüyle hızlı kilo artışının, vücudumuza tanımadığı yükler taşıttığını ve hatta genel yapısında değişiklikleri beraberinde getirdiğini unutmamak gerekir.
 • Ameliyat Kesileri: Geçirilen operasyonların ardından takip edilmesi gereken fıtık türlerinden birisi de ameliyatların kaslarda bıraktığı kesilerdir. Bunlar da hastadan kaynaklı olmayan nedenler arasında sayılabilir.
 • Hamilelik Süreci: Vücuda hızlı kilo aldıran bu süreçte özellikle karın ve bel bölgeleri olmak üzere kasıkta da herni oluşabilmektedir. Bu süreçte annelere tavsiye edilen ani hareketlerden kaçınma tavsiyelerinin arkasında bu nedenler de yatmaktadır.
 • Ağır İşlerle Uğraşmak: Yük kaldırılan, düzenli olarak ayakta beklenilmesini gerektiren ve fiziki zorluklar barındıran işlerin bu hastalıkta ne kadar büyük bir neden oluşturduğunu çevrenizden de duymuşsunuzdur. Halkın bu noktadaki bilincine karşın hayatını idame ettirebilmek için bu tip işlerde çalışan insanların da sayısı hiç az değil.
 • Öksürük ve Ikınma: Bu iki durum da fıtık oluşumunu ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle kronik öksürüğünüz ya da farklı nedenlerle de olsa ıkınma durumunuz varsa bunun herninizle bağlantısının bulunduğunu söyleyebiliriz.
 • Göbekte sıvı birikmesi: Karın bölgesinde biriken sıvılar, organların konumlarına etki edebilmektedir Konumlarının değişmesiyle kas ve kemik içlerine hareket edebilen organlar da fıtık oluşumunda nedenler arasında sayılabilir.

Daha sonrasında ciddi operasyonlarla ve yoğun tedavilerle karşı karşıya kalmak istemiyorsak, mutlaka kendi sağlığımızı daha iyi düşünmemiz gerekiyor. İmkânımız oldukça ağır işlerden kaçınmalı, ayakta dururken molalar vermeye özen göstermeliyiz. Hastalığınızla ilgili şüpheleriniz varsa tedavi ve teşhis için doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al