Giriş Yap / Kayıt Ol

Freeware, bir yazılımın herhangi lisans hakkıyla sınırlandırılmadan doğrudan kullanıcılara sunulması anlamına gelmektedir. Freeware yazılımlar için kullanım süresi boyunca herhangi bir ücret talep edilmez veya lisan satın alınması beklenemez. Freeware yazılımlar tamamen ücretsizdir ve kullanıcıların faydası düşünülerek meydana getirilmiş olan yazılımlardır.

Freeware Anlamı

Freeware, İngilizcedeki “Free” yani “ücretsiz” kelimesi üzerinden türetilmiş olan bir sözcüktür. Freeware olan bir yazılım, kullanıcıları için tamamen ücretsiz olduğu anlamına gelir. Bu tür yazılımları kullanırken veya kullandıktan sonra herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız demektir.

Freeware Programlar

Freeware programların büyük bir bölümü ücretsiz olduğu gibi aynı zamanda da açık kaynak kodlu yani geliştirilebilir olma özelliğine sahiptir. Freeware programlara verebileceğimiz en büyük örnek Microsoft Office'in alternatifi olarak bilinen ve Linux tabanlı işletim sistemleri içerisinde kendinden yüklü olarak sunulan LibreOffice yazılımıdır. Bu tür Freeware programları ücretsiz olarak indirebilir ve istediğiniz kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Freeware yazılımlar tam tersine ücretli yazılımlar olan shareware'ı hedef almak düşüncesinden meydana gelmiş olan yazılımlardır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.