Giriş Yap / Kayıt Ol
SMM Panel

GMT (Greenwich Mean Time), dünyanın başlangıç meridyeni üzerindeki ortalama güneş zamanı anlamına gelir. GMT, Britanya Adalarında kabul edilen standart ve resmi zaman dilimidir. GMT adı ise Londra'nın güneydoğusunda yer almakta olan Greenwich banliyösünden almaktadır. Hemen burada yer almakta olan rasathane üzerindeki meridyen başlangıç meridyeni yani sıfır meridyeni olarak kabul edilmektedir.

GMT

GMT Saat

Bir üst başlıkta yer alan GMT tanıtınımda da söylediğimiz gibi GMT sıfır meridyenidir ve saatlerin ayarlanması konusunda son derece önemlidir. Tüm dünyada bir saat karmaşasının yaşanmaması için her meridyenlerin arasında 4 dakika bırakma kuralı meydana getirilmiştir. Bunun sonucunda da dünyayı çeşitli ve farklı zaman dilimlerine bölmüşler. GMT hep sıfır olan ve Londra merkezli olarak hesaplanan saat sistemi olarak da düşünülebilir. Londra'dan doğu yönüne doğru gittikçe saatler GMT +1 ve GMT +2 şeklinde devam eder. Tam tersi yani Londra sıfırından Batı yönüne doğru gidildiğindeyse GMT -1 ve GMT -2 şeklinde devam edilir.

GMT Türkiye

Türkiye'nin kullandığı GMT +2 Londra ile aramızdaki saat farkının 2 olduğunu söylüyor. Yani Türkiye'de saat 10.00 iken Londra'da saat 12.00'yi gösteriyor.  GMT'yi kullanıyor olmamızın nedeni ise tamamıyla ülkemizin dünya üzerindeki yer almış olduğu konumdur. Bizimle aynı sıra üzerinde yer alan diğer bölgeler de aynı şekilde GMT +2 saat dilimini kullanmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.