birliktesatalim
reklam
reklam

@ İşareti Nedir? @ Anlamı ve @ Nasıl Yapılır

@ İşareti Nedir? @ Anlamı ve @ Nasıl Yapılır

@ İşareti, bugün E-mail adreslerinde, programlama dillerinin satırlarında ve komut pencereleri içerisinde kullandığımız bir semboldür. En çok kullanılan bilgisayar sembollerinden biri olan @ işareti ilk defa mail sistemlerinde kullanıcı adı ve bilgisayar adını ayırmak amacıyla kullanılmıştır.

@ Anlamı

@ İşareti veya sembolünün çok derin ve büyük bir manası ne yazık ki yok. Hatta şans eseri bulunmuş sembollerden biri olduğunu dahi söyleyebiliriz. İlk mail hizmetinin temelleri 1971'de yalnızca tek bir bilgisayar ile atılmıştı.  Yani bu mail sisteminde kullanıcılar yalnızca birbirlerine aynı bilgisayarı kullanarak mail atabiliyordu. Daha sonradan bu sistem çoklu bilgisayarlara yayıldığındaysa mail sistemi resmen icat edilmiş oldu.

Mail sistemi ilk önce yalnızca tek bir bilgisayar içerisinde kullanıldığı için mail kullanıcılarının sadece isimleri veya takma adlardan oluşan posta kutularına sahip olması yeterliydi. Fakat farklı bilgisayarlar da işin içerisine girince kullanıcılar aynı isimle mail sistemine dahil olabilir ve bunun sonucunda istenmeyen postalar istenmeyen kişilere ulaşabilirdi.

Bu karmaşanın önüne bir set çekmek amacıyla daha önceden kullanılmamış olan @ sembolü bulunmuştur. İlk mail sisteminde @ işareti kullanıcı adıyla bilgisayar adını ayırmak için kullanılmıştı. Modern dünyada ise artık alan adlarını ve kullanıcı adlarını ayırmak için @ işaretini kullanıyoruz.

@ Nasıl Yapılır?

@ İşaretini bilgisayarlarınızdan yapmak için klavyenizden “Alt Gr” tuşuna basılı tuttuktan sonra üzerinde @ işareti yer alan Q tuşuna basmaktır. Mobil cihazlar ve tablet klavyelerindeyse klavyeyi sayısal alana çevirerek @ işareti yapabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al