Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Google Analytics, tüm internet kullanıcıları için ücretsiz olarak sunulan performans analizi ve profesyonel sayaç servisidir. Google’ın Urchin firmasını satın aldıktan sonra duyurduğu ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılarına sunduğu popüler servis, web siteleri sahipleri ve uygulama geliştiricileri tarafından en çok tercih edilen analiz servislerinden biridir.

Google Analytics

Google Analytics Kodu

Google Analytics kodu veya diğer adıyla izleme kimliği, Google Analytics’de oturum oluşturup web siteniz için bir kimlik oluşturulduktan sonra tarafınıza verilen koddur. Bu kodu sayfalarınızın içerisine yerleştirerek Google Analytics’i devreye sokabilir ve verilerin toplanmasını sağlayabilirsiniz. Kimliğini oluşturmuş olduğunuz bir web sitesi veya uygulama için Google Analytics kodu almak istiyorsanız; Google Analytics’e girin ve oturumunuzu açın. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan “Yönetici” sekmesine geçiş yapın ve istediğiniz mülkün altında yer alan “İzleme Bilgileri” seçeneğine tıklayın. Buradan da “İzleme Kodu” seçeneğine tıkladıktan hemen sonra karşınıza Google Analytics kodunuz çıkacaktır. Bu sayfada anlatımı yapılmış olan yöntemlerden herhangi birini tercih ederek Google Analytics kodunuzu ekleyerek analiz verilerini toplamaya başlayabilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics ölçeği fark etmeksizin her türlü web sitesinde kullanılmak için uygun bir analiz aracıdır. Bir Google hesabı sahibi olduktan sonra buraya tıklayarak oturumunuzu açabilir ve web sitenize eklemek üzere basit adımları takip ederek bir izleme kodu alabilirsiniz. Edindiğiniz izleme kodunu web sayfanıza yerleştirdikten sonra Google Analytics’i kullanmaya hazırsınız demektir.

Google Analytics piyasada bir web sitesi sahibinin ücretsiz olarak erişip kullanabileceği istisnasız en kapsamlı analiz aracıdır. Google Analytics’e sadece bir sayaç muamelesi yapmıyoruz nitekim bir sayaç servisi olmasının ötesinde Google Analytics profesyonel bir analiz aracıdır. Hesabınızdaki siteye giriş yaptıktan hemen sonra son derece karmaşık görünen fakat alıştıktan sonra her şeyi kolayca bulabileceğiniz bir tasarımla karşılaşacaksınız. Sol kısımda yer alan menülerin tümü analiz için farklı metriklerin yer aldığı bölmelerdir.

Bu bölmeler aracılığıyla tüm analiz verilerini birer birer aşama aşama öğrenebilir ve belirlediğiniz tarihler arasında geçiş yaparak verilerinizi daha detaylı şekilde takip edebilirsiniz. Ayrıca her metrik bazı kendine has özelliklere de sahip olabiliyor. Örneğin sol panelden Edinme > Genel Bakış’a giriş yaptığınızda web sitenize gelen tüm trafik kaynaklarını göreceksiniz. Buradaki grafiğin altında derecelendirmeli kısımdan Organic Search’e tıklayarak web sitenize gelen organik aramaların hangi aramalarla gerçekleştirildiği verilerini görebilirsiniz.

Tasarımın son derece sade yapısı ve bunun yanı sıra Türkçe dil desteği sayesinde Google Analytics ile istediğiniz verileri toplamak panele bir süreliğine aşina olduktan sonra sandığınızdan da daha kolay bir hal almaya başlayacaktır.

sinekafe avatar
sinekafe
Bu sabah Google Analytics'i açtığımda eskisi gibi sitemin ne kadar tıklandığını göremedim. Sayfa yapısı değişmiş ve eski sistem yok görünüyor. Ne yapabilirim bilemiyorum

UZMANIN CEVABIİlginç bir sorun... Konuya ilişkin olarak dilerseniz Google destek forumlarına başvurabilirsiniz. Ya da Google Analytics için destek talebinde bulunmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca WM Aracı Forum'un "Yeni Başlayanlar" veya "Google" bölümüne bir konu açarak, aynı veya benzeri sorunu yaşayan arkadaşların olup olmadığını araştırabilirsiniz. Bu şekilde daha detaylı çözüm önerilerine ulaşabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.