Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

ID (identification), bir sistemin sizi tanıyabilmesi ve sizin kim olduğunu anlayabilmesi için kullanılan kimliktir. Türkçesiyle de kimlik anlamına sahip olan ID sayısal bir değer olabileceği gibi harflerden oluşan bir değer de olabilir. Bazı sistemlerde ID yalnızca kullanıcı adınız yerine geçerken bazı yerlerdeyse ID değeriniz e-posta adresiniz veya farklı bir veri olabilir.

ID özellikle web dünyasında ve yazılımlarda sıkça kullanılan bir değerdir. ID ile bir kullanıcıya kimlik kazandırılır ve sisteme tanıtılır. Daha sonraki yapılacak olan girişlerde ve kullanılacak verilerde de yine bu ID değeri kullanılır. ID değerleri diğer kullanıcılarla karışmaması için daima eşsiz ve benzersiz olmak durumundadır.

Veri tabanları içerisinde ID değeri yalnızca sayısal numaralardan da oluşabilir. Örneğin veri tabanı içerisindeki üyelerin her birine bir ID değeri atanarak kullanıcıların rakamlarla da kimlikleri belli edilebilir.

ID

Genel kullanım şeklinin biraz daha dışına çıkacak olursak ID’nin daha farklı alanlarda benzer amaçlar için kullanıldığını sıklıkla görebiliriz. Örneğin ID değeri CSS içerisinde de kullanılan bir koddur. CSS’de ID değerine bir değer atanıp daha sonradan HTML’e şekil verilmek istendiğinde kullanılabilir. Daha net anlamak için hemen aşağıdaki örneğe göz atabilirsiniz;

CSS ID Değeri

#merkez { text-align: center; }

Kullanımı

<p id="merkez">Bu yazı merkezlenmiş olarak görünecek.</p>

 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.