Giriş Yap / Kayıt Ol

Infinite Scroll (Sonsuz Kaydırma), kurumsal internet sayfaların ve bloglarda sıklıkla kullanılan, kullanıcı sayfayı aşağıya kaydırdıkça otomatik olarak farklı bir sayfaya yönelen tasarım modellemesidir. Infinite Scroll olan sayfalarda kullanıcılar sayfadan aşağıya indikçe kullanıcıya bir sonraki içerik veya sonraki sayfa gösterilir. Böylece kullanıcının daha az tıklama yaparak internet sitesinden faydalanması ve daha aktif bir sörf deneyimi elde edilmesi sağlanır.

Infinite Scroll

Yeni ve modern temaların bir çoğunda yer alan Infinite Scroll özelliği tüm Webmasterlar tarafından onaylanan ve kullanılan bir tasarım şekli değil. Zira, Infinite Scroll’un avantajları olduğu gibi ciddi dezavantajları da var. Bazı yayıncılar Infinite Scroll’u avantajlarından dolayı vazgeçilmez görürken bazı yayıncılar da Infinite Scroll’u dezavantajlarından dolayı kesinlikle internet sayfalarında kullanmak istemiyorlar. 

Infinite Scroll’un Avantajları;

  • Kullanıcıları tıklayarak sayfalar arasında geçiş yapma zahmetinden kurtarıp, kolayca kaydırma (scroll) özelliğiyle yeni bir sayfa veya içeriye yönlendiriyor.
  • Farkında olmadan kullanıcıları bir sonraki veya önceki içeriğe yönlendirerek içeriklerle birlikte kullanıcının daha çok ilgisini yakalama şansı elde ediliyor.
  • Yüklenme süresini azaltarak daha kısa sürede sayfalar arasında aktif trafik akışını sağlayabiliyor.

Infinite Scroll’un Dezavantajları;

  • Kullanıcıları ilgisini çekmeyen içeriklere yönlendirebiliyor. Bu da kullanıcıların zaman kaybetmesi anlamına geliyor.
  • Sayfanın sonuna inildiğinde farklı bir içeriğe veya sayfaya geçiş yapılması, kullanıcıya kontrolü kaybetmiş hissi yaşamasına neden oluyor.
  • E-ticaret vb. sitelerde kullanıldığında dikkat dağıtarak kullanıcıların asıl odak noktalarını kaybetmesine neden oluyor.

NeroWin avatar
NeroWin
Wordpress'de Infinite Scroll'u kullanabileceğimiz bir eklenti var mı?

UZMANIN CEVABIEvet, WordPress'in eklenti panelinde de arayarak işinizi görebilecek bu fonksiyon üzerine hazırlanmış bir çok eklenti bulabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemiyle kendinize en uygun olanı bulmanız gerekecektir. Ayrıca https://tr.wordpress.org/plugins/ajax-load-more/ bu eklentiye de göz atmanızı tavsiye edebilirim.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.