Giriş Yap / Kayıt Ol

Influencer Marketing, ürünleriniz veya servislerinizi daha çok kullanıcıya ulaştırma potansiyeli olan kişi veya kişilerle ilişki kurup, tanıtımlarınızı yapma süreci ve bir içerik pazarlaması yöntemidir. Online ortamlardaki rekabetin her geçen gün hız kazanması yeni içerik pazarlama yöntemlerinin sektöre dahil olmasına neden oluyor. Influencer Marketing, birçok uzman pazarlamacıya göre, Web’in içerik şeklini değiştiren ve yıllar boyunca revaçta kalacak olan yeni ve etkili bir pazarlama modeli. Peki, Influencer Marketing nasıl işliyor?

Influencer Marketing, etkin bir kitlesi olan kişi veya kişilerin markanız veya markanıza ilişkin ürün ya da hizmetlerin tanıtımının yapılması sonucunda ortaya çıkıyor. Yapılan bu çalışmalar, müşterileriniz için büyük bir değer taşıyor ve onları sizin potansiyel müşterileriniz haline getiriyor. Sosyal medya odaklı olarak geliştirilen Influencer Marketing kampanyalarında uygulanacak adımlar ürün veya hizmete ilişkin stratejiye göre farklılık gösterebiliyor.

Influencer Marketing

Örnek bir senaryoyla açıklayalım… Yalnızca kadınlar için kendilerini özel hissettirecek, tamamen özel el yapımı ayakkabılar ürettiğinizi düşünün. Her bir ayakkabı özel olarak sahibine göre modelleniyor ve en kaliteli malzemelerle el işçiliği yöntemiyle üretiliyor. Sanırım böyle bir ayakkabıya hiçbir kadın hayır diyemez. Elbette önce kadınların bu ayakkabınızı satın alma ihtiyacının oluşması adına onları bu muhteşem ayakkabınızdan haberdar etmeniz gerekiyor. Blogunuz ve sosyal medya hesaplarınızla yürüttüğünüz çeşitli çalışmalar sonucunda ürününüzü olabildiğince kadına ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Ne yazık ki sektördeki rekabetin yüksek olması nedeniyle potansiyel müşterilerinize erişmekte güçlük çekiyorsunuz.

Sonra Influencer Marketing yöntemi aklınıza geliyor. Instagram’da giydiği trend ürünleri paylaşarak takipçilerinin aklını başından alan bir ünlü veya fenomen hesap ile irtibat kuruyorsunuz. Bir anlaşma karşılığında sizin ürününüzü tanıtmasını ve ürününüzle alakalı bir paylaşım yapmasını istiyorsunuz. Marka hesabınız üzerinden siz Instagram’dan 1.000 takipçiye sahipken bu fenomen hesabın 200.000 kişilik kitleye sahip olduğunu düşünün. Bu reklam çalışmasından en kötü ihtimalle %1 potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeyi başarsanız bile dönüşüm oranı 2.000 kişinin ürünlerinizle ilgilenmesi anlamına gelir. 2.000 kişilik potansiyel müşterilerin sizin takipçi sayınızdan %200 daha fazla olduğu çarpıcı gerçeğini unutmayalım. Peki, ya %10 gibi bir geri dönüşüm oranına sahip olsaydınız ne olurdu? Bingo! Satışlarınızda büyük bir sıçrama yapardınız. İşte bu Influencer Marketing pazarlamasıdır.

Influencer Marketing Türkçesi Nedir?

Influencer Marketing’in lügatımızda tam olarak yer etmiş Türkçe bir karşılığı yok. Bunun nedeni hem yeni bir yöntem olması hem de çıkış noktasının ülkemizden uzak topraklarda ateş bulmuş olmasıdır. Türkçeye Influencer Marketing’i bazı kaynaklar ”Fenomen Pazarlaması” olarak çevirirken bazı kaynaklar ise ”Etkili Kişi Pazarlaması” ve ”Etkileyici Pazarlaması” çevirilerini kullanmayı tercih ediyor. İçerik pazarlaması dünyası açısından, tanımı doğru bilindiği ve içeriği doğru şekilde kavrandığı sürece kavramın Türkçe karşılığının ne şekilde kullanıldığının pek bir önemi yok. Yine de seçim yapmak tamamen size kalmış.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Günümüz sosyal medyasında Influencer Marketing nasıl yapılır sorusuna cevap verebileceğimiz birçok yöntem olabilir. En genel şekilleri ise etkili / fenomen kişinin aşağıdaki eylemlerden birini uygulayarak size ve dolayısıyla ürün ya da hizmetlerinize değer katmasıdır:

  • Sizin hakkınızda bir blog yazısı veya makele yazıp yayınlayabilirler.
  • Sosyal medya hesapları üzerinden (Facebook, Twitter, Instagram veya hedef başka bir platform) sizin hakkınızda bir paylaşım yapabilirler.
  • Size sosyal medya veya blogları üzerinden bir soru sorabilir ya da atıfta bulunabilirler.
  • Videolarında sizden bahsedebilir, ürün veya hizmetinizin tanıtımını yapabilirler.
  • Bir paylaşımınızı beğenebilir, retweet veya repost gibi içeriği tekrar servis etme mekanizmasından faydalanabilirler.
  • Yukardakilerin tümü veya birkaçının kombinasyonunu uygulayabilirler.

Influencer Marketing çalışmalarından elde edilecek olarak geri dönüşümü belirlemek başlı başına bir uzmanlık işidir. Hizmetinizi, şirketinizi veya ürünlerinizi göz önüne alarak önce hangisi veya hangilerinin size fayda sağlayacağı hakkında istatistikler yapmalısınız. ve en iyi geri dönüş alacağınızı düşündüğünüz stratejiyi belirledikten sonra yola koyulmalısınız.

Stratejinizi belirlediğinizde pazarlama çalışmasının yürütülmesi için uygun kişileri bulmanız ve bu etkili kişilerle irtibat kurmaya başlamanız gerekir. Etkin bir kişiye ulaşmak ve bu tür çalışmalarda yer almalarını istemek, yeni arkadaşlıklar edinmekten pek farklı değildir. Önce harika etkileyicileri / fenomenleri nasıl bulacağınıza ve hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekeceğine bir bakalım:

  1. İlgi Alanı - İçerik ve kişi uyumunu doğru yakalamanız ve ilişkili kişilere ulaşmanız gerekiyor. Yukarıda örneklediğimiz senaryoda etkin bir kadın hesabı yerine bir erkek hesabı kullanılsaydı, söz konusu etkileşimlerin elde edilmesi imkansız olabilirdi. Üstelik etkin kişiler, kendileriyle ve kitleleriyle ilgili reklam kampanyalarına karşı daha ılımlı tavırlar sergilerler.
  2. Benzersizlik - Üretilen içeriğin benzersiz ve tüketicilere hitap ediyor olması gerekiyor. Bas bas “Ben bir pazarlama ürünüyüm!” Diye bağıran içerikler yerine, kullanıcıların sevebileceği, beğenip paylaşarak viral etkisi yaratabilecek içerikler üretmeye / ürettirmeye odaklanın.
  3. Görünebilirlik - İnsanlar görmedikleri şeyler paylaşamazlar. İçeriğinizin etkin biçimde görünmesi gerekir. Bunu sağlamak için içerik pazarlamasının temel yapı taşlarına hakim olmanız ve başarılı biçimde ortaya koymanız gerekir.
  4. Etkin Kişi Profili - Kampanya ne kadar harika olursa olsun etkin kişinin profili kampanyanın kaderini belirleyen kilit noktadır. Etkin kişinin paylaşımları ne alanda, ne kadar kaliteli ve ne kadar etkileşim almayı başarıyor? Bunları analiz ettikten sonra doğru kişilerle çalışmak daha yüksek geri dönüşüm oranlarını hedeflemek anlamına geliyor.

Influencer Marketing’in başlı başına başarılı bir içerik pazarlaması yöntemi olduğu tüm Web dünyası ve pazarlamacılar tarafından kabul görmüş durumda. Kabul gören bir diğer gerçek ise Influencer Marketing dünyasının değişken dinamiklere sahip olduğu ve ancak doğru dinamikler yakalandığında marka, ürün veya hizmete yüksek geri dönüş sağlayabilmesidir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.