Giriş Yap / Kayıt Ol

Jenerik Domain (Jenerik Alan Adı), bir sözcük veya sözcük grubunun sözlükte karışılığı bulunduğu şekle sahip olmasıdır. Örneğin araba.com veya devlet.net gibi alan adlarının karşılıklarını doğrudan sözlükte bulabildiğimiz için bu alan adları birer Jenerik Domain örneğidir.

Jenerik Domain’lerin çok pahalı olmasının ve herkes tarafından aranan alan adları olmasının en önemli nedeni sadelikleri ve markalaşma potansiyelinin çok yüksek olmasıdır. Bu nedenle .com uzantısı başta olmak üzere birçok jenerik alan adının tüm kabul edilebilir uzantıları değerli birer alan adı olarak kabul görmekte olup, yüksek fiyatlardan alınıp satılmaktadır.

Jenerik Domain

Jenerik Domainler ayrıca ilgi alanıyla tam olarak eşleştiği ve eklerle karmaşık hale getirilmediği için kullanıcılar tarafından akılda tutulması son derece kolay olan alan adlarıdır. Örneğin kazanmakicinoyna.com ile oyun.com alan adlarını karşılaştıralım, bu iki alan adı karşılaştırıldığında Jenerik Domain olan oyun.com'un karşısında diğer alan adının akılda kalma şansı çok daha düşüktür.

Jenerik alan adları kullanıcılar için önemli bir güven kaynağı olarak da kabul görür. Zira bu tür alan adlarına sahip olmak son derece masraflı bir iştir. Bu tip alan adını satın alan bir yatırımcının da sunacağı servis kalitesinin doğal olarak zirvede olması beklenir. 

Tüm bu gerçeklerin yanı sıra tabii bir de madalyonun diğer yüzünde SEO gerçeğimiz var. Jenerik alan adları; Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi popüler arama motorlarında diğer alan adlarına göre daha iyi dereceler elde edebilir ve internet sitesine daha fazla ziyaretçi kazandırabilir.

Jenerik Domain Özellikleri

Bu başlıkta bir domainin Jenerik Domain sayılabilmesi için gerekli olan dil kuralları özelliklerine değineceğiz. Üst başlıkta zaten Jenerik Domain hakkında söyleyebileceğimiz hemen her şeyi fazlasıyla söyledik. 

Jenerik Domainlerin sahip olması gerektiği özelliklere şu maddeler olarak değinebiliriz;

  • Sözlük karşılıkları olan sözcüklerden oluşmalılar. araba.com veya oyun.com gibi.
  • Bir domain’in jenerik olması için uzantının önemi yoktur. araba.com Jenerik Domain sayılırken, araba.org, araba.net gibi tüm uzantı değişiklikleri jeneriktir.
  • Çekim eki alarak türetilen alan adları jenerik değildir. oyun.com jenerik bir alan adıyken, oyuncu.com veya oyunlar.com jenerik değildir. tesisat.com jenerik bir alan adıyken tesisatci.com jenerik değildir.
  • Dilimizde sıklıkla kullanılan sözcük grupları da Jenerik Domain grubuna dahildir. Örneğin; ceptelefonu.com jenerik bir alan adıdır ama kameralitelefon.com jenerik değildir.
  • Bazı istisnai kelimeler de Türkçeye kısaltma olarak geçirildiği için jenerik kabul edilir. Örneğin eposta.com veya e-posta.com jeneriktir. Hatta ticaret.com veya e-ticaret.com jenerik kabul edilir.

Jenerik Domain Bulma

Jenerik Domain’lerin birçok özelliğinin olması onları uzantısı fark etmeksizin oldukça değerli kılıyor. Buna rağmen her jenerik alan adı sektörü olmadığı için yüksek fiyattan satılmayabilir ve ilgi duymayabilir. Yada bazı jenerik alan adlarının sadece popüler .com, .net ve .org gibi uzantıları değer görürken diğer uzantıları değer görmeyebilir.

Jenerik bir Domain bulmak için sıkı bir sözlük sever ve takipçi olmanız gerekir. Sözlükteki tüm sektörel ve jenerik olabilecek alan adlarını bulup, bunların boş olanlarını yakalamanız ve alan adına göre hareket ederek, bu alan adının değerlenip değerlenmeyeceğini kestirmeniz gerekir. 

Jenerik Domain sektörü değerlerinden dolayı rekabetin oldukça üst safhada olduğu bir sektör. Bu sektörden para kazanabilmek ve değerli domainler avlayabilmeniz için gece gündüz alan adı kontrolü yapmanız ve alan adını bulduğunuzda en güvenilir tescil sitesinden kayıt ettirmeniz gerekir. Şimdiden bol şans!

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.