Giriş Yap / Kayıt Ol
[ VİDEO ] Sosyal Medya Guruluğu ve Jack Dorsey

SEO (Search Engine Optimization), yani Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına denir. SEO ile amaçlanan, web sitesini arama motoruna uygun şekilde düzenleyerek sitenin arama motoru açısından değerini yükseltmek ve dolayısıyla üst sıralara çıkıp daha fazla ziyaretçiye ulaşmaktır.

Arama Motoru denince ise insanların ilk olarak aklına Google gelmektedir. Google arama motoru açık ara farkla şu an dünyanın en çok kullanılan arama motorudur.

Google, yüzde 63.8 gibi yüksek bir kullanım oranına sahiptir. Aşağıdaki grafikten 2013-2016 yılları arası dünya geneli arama motoru kullanım oranlarını görebilirsiniz:

SEO

Türkiye'de Arama Motoru Kullanım Oranları

Türkiye'de arama motoru kullanım oranları dünya geneline göre biraz farklılık göstermektedir. Ülkemizde Bing, Yahoo, Ask.com ve AOL kullanım oranları yüzde 1'in altındadır. Google, yüzde 88'lik bir kullanım oranı ile 1. sırada olup bunu yüzde 9 kullanım oranı ile Yandex takip etmektedir.

Inal avatar
Inal
Bir siteye backlink aldığımızda etkisini ne kadar sürede görürüz?

UZMANIN CEVABIMerhaba, bu süre backlink aldığınız sayfanın veya sayfaların ilgili arama motoru tarafından indexlenmesi veya var olan index'in güncellenmesi ile doğru orantılı olarak değişiyor. İlgili sayfa index aldıktan sonra ortalama 2 hafta içerisinde aldığınız backlink'in etkisini görmeye başlarsınız.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
SEO neden gerekli?

UZMANIN CEVABIPlanlı ve doğru yapılan bir SEO çalışması; sitenizin ziyaretçi sayısını arttırır, marka değeri ve bilinirliğini yükseltir ve en önemlisi siteniz üzerinden sağlanan geri dönüşleri arttırır.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
SEO nasıl okunur?

UZMANIN CEVABISEO, ingilizce olarak es-i-o şeklinde okunur. Türkçe'de ise se-o şeklinde okunmakta. Bununla birlikte es-e-o olarak okuyanlar da mevcut :) Siz nasıl rahat ediyorsanız o şekilde okuyun. Amaç karşı tarafın bunu anlamasında :)

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
SEO ne kadar tutar?

UZMANIN CEVABIMaliyet yükselmeye çalıştığınız anahtar kelimeye göre değişiklik gösterecektir. Anahtar kelimeniz ne kadar zor ve rekabeti ne kadar yüksekse maliyet de aynı oranda artacaktır.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
SEO nasıl öğrenilir?

UZMANIN CEVABIBu makale ile birlikte internette araştırarak bulabileceğiniz bir çok makaleyi okumanızı öneririz. Her makale size farklı bakış açısı kazandıracaktır. Bununla birlikte aklınıza takılan soruları WM Aracı forumundan sorabilir, yardım alabilirsiniz: https://wmaraci.com/forum/

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
SEO kitabı tavsiye edebilir misiniz?

UZMANIN CEVABISEO öğrenmek için basılı bir yayına ihtiyacınız yok. İnternet başlı başına büyük bir kütüphane. Hem de sorduğunuz tüm sorulara ücretsiz olarak cevap bulabileceğiniz bir yer. Google ve YouTube'da SEO hakkında arama yaparak bir çok güzel kaynağa ulaşabilir, SEO hakkında öğrenmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
Yandex SEO nasıl yapılır?

UZMANIN CEVABIYukarıda yazdığımız SEO Kriterleri tüm arama motorları için geçerlidir. Ayrıca Yandex SEO hakkında bilgi almak için WM Aracı forumundaki "Yandex'de SEO nasıl yapılır?" adlı konudan yararlanabilirsiniz.

grsy avatar
grsy
Merhaba, ilan siteleri birden fazla kategoriden oluşuyor. Bu kategorilerin hepsine ayrı ayrı çalışma yapmak büyük bir bütçe gerektiriyor. Bunu nasıl çözebiliriz? Ayrıca linklerimizi URL olarak mı almalıyız yoksa anahtar kelime olarak mı? Teşekkürler.

UZMANIN CEVABIİlan siteleri arasında büyük bir rekabet mevcut. Büyük rekabet de büyük bir bütçe gerektiriyor. Eğer iyi yerlere gelmek istiyorsanız iyi bir seo çalışması planlamalı ve istikrarlı biçimde uzun süre devam etmelisiniz.

İlk başta seo çalışmasına paravan blog çalışması ile başlayabilirsiniz. Bu çalışmada düşük bir maliyetle iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Blogger, wordpress.com, tumblr.com vb ücretsiz blog servislerinden seo çalışması yapacağınız kategoriniz ile alakalı bloglar oluşturun ve makaleler yayınlayın. Bloglar belli bir yaşa gelene kadar bloglarınızı güncel tutun. Daha sonra bu bloglarda yayınlayacağınız makalelerde ilgili kategorinize link çıkışları yapın.

Link tiplerinin çeşitliliği önemlidir. Linklerinizi hem kelimeye verin, hem URL olarak alın, hem de resimlere vererek alın. Hatta dofollow ve nofollow linklerinizi de orantılı olarak almaya özen gösterin.

SerkanERGÜN avatar
SerkanERGÜN
Peki 1 kelimeyi örnek göstermiş var sayalım "ali" kelimesi mesela, bu kelimeye 10 site aynı çalışmayı yaptı. Sıralamada ne gibi değişiklik olur ? 1. Sırada yer alan ve 10. Sırada yer alan site arasında ki fark nedir ? Algoritma bunu nasıl benimsiyor ? Fark olarak yaş, özgünlük gibi faktörleri göz önünde bulundurmayın çünkü 10 site değerleri aynı :)

UZMANIN CEVABIİnsanlara en faydalı olan siteler her zaman en üst sırada yer alır. Olay bu faydaları siteleri ayıklayabilmekte. Bu faydayı da arama motorları sadece backlink, yaş, özgünlük vb faktörlere bakarak anlayamaz elbette. Örneğin bir site eğer o ziyaretçiye fayda sağlıyorsa, ziyaretçi sayfada daha fazla zaman geçirecek, alt sayfalarını da sürekli olarak gezecek ve diğer günler de bu siteye giriş yapacaktır. Bu ve bunun gibi sıralamayı etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır.

Amaç aslında çok basit. İnsanlara fayda sağlayabilmek. Siz bu faydayı sağlayın, elbet arama motorları da bunu farkedecek ve sizi kullanıcılarına önerecektir.

aakinci avatar
aakinci
Websitem .org uzantılı ve sonradan ben bu sitenin .net uzantılı halini de satın aldım ve aldığım bu .net uzantılı alanı kendi .org alan adıma yönlendirdim. Şimdi google wmtools içerisinde bu alan adından sitemin anasayfasına 150 tane back link verilmiş gibi görünüyor bunun siteme zararı olur mu?

UZMANIN CEVABIHayır, hiç bir zararı olmaz.

mendiulu avatar
mendiulu
Youtube, vimeo, google+, facebook gibi yerlerdeki video altından alınan backlinklerin faydası olur mu?

UZMANIN CEVABIEğer verdiğiniz bu linklerden hit alıyorsanız size faydası fazlasıyla olacaktır. Ancak backlink olarak çok fazla etki etmeyecektir.

aakinci avatar
aakinci
Kendi sitemizde özgün bir biçimde yazılara yorum yapmanın zararı olur mu?

Bir program ile farklı ip adresleri kullanılarak özgün yorumlar atmanın zararı olur mu?

UZMANIN CEVABIYazdığınız yazılara yazınız ile alakalı yorumlar yaparsanız faydası elbet olacaktır. Bu yorumlar sayfadaki kelime sayısını arttıracaktır ve ziyaretçilerin sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Eğer blogger kullanmıyorsanız farklı bir IP'den yorum yazmanızın bir avantajı yok. Arama motorları bu yorumların ip adreslerini göremezler.

Ozcev avatar
Ozcev
Hacklink ne kadar faydalıdur? Satışları var ancak seo için ne kadar faydası olur?

UZMANIN CEVABIHacklink bir nevi pimi çekilmiş bombadır ve ne zaman patlayacağını kestirmek oldukça güçtür. Alınan hacklink'ler kısa sürede sizi istediğiniz sıralamalara taşıyabilir fakat bombanın patlaması durumda ilk sırayı geçelim ilk 500'ü dahi arar hale gelebilirsiniz.

Ayrıca yasal olmayan yollardan aldığınız linklerin fark edilmesi durumunda ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi de hatırlatayım. Tüm bu handikaplarını göz önüne alacak olursak Hacklink'den uzak durmak en iyi seçenek olacaktır.

Tabii bir de işin etik durumu var, sizin sitenizden haberiniz olmadan X bir siteye link verilse siz ne hisseder ve o siteye karşı nasıl bir antipatiyle yaklaşırdınız düşünmeniz gerekir.

TayfunGuler avatar
TayfunGuler
1 Aylık sitelere tanıtım yazısı yazmak ne kadar doğru?

UZMANIN CEVABIAlabilirsiniz. Ancak bir anda çok fazla tanıtım yazısı alıp daha sonra uzun bir süre almazsanız bu sitenizi şüpheli duruma düşürecektir. O yüzden en doğrusu yavaş yavaş alımlara başlayıp ivmeli olarak arttırmak ve süreklilik sağlamaktır.

dogandeniz avatar
dogandeniz
Yandex'in internette yeri yok sanırım :-)

UZMANIN CEVABIHer körün bir alıcısı olduğu gibi her arama motorunun da internet dünyasında yeri vardır. Şuan için sadece Yandex arama motoru, Google arama motoru karşısında oldukça güçsüz bir rakip.

Voltaren avatar
Voltaren
Herkes seo yaparsa 1. sırada kim olacak :S

UZMANIN CEVABIEn çok kim SEO çalışması yaparsa o en üst sırada olacak :) Şaka bir yana; insanlara en yararlı olan site her zaman en üst sırada yer alacaktır. SEO çalışması ile de bunu destekleyebilirsiniz.

Yýldýrým avatar
Yýldýrým
Yeni bir websitesi için seo çalışması - tanıtım yazısı ne kadar zaman beklenmelidir?

UZMANIN CEVABISEO çalışması için beklemenize gerek yok. Hemen başlayabilirsiniz. İlk önce site içi SEO optimizasyonunuzu yapın. Daha sonra yavaştan backlink inşaasına başlayabilir ve ivmeli olarak çalışmayı arttırabilirsiniz. Tabi SEO sadece backlink demek değil. Diğer tüm kriterleri de ele almak gerekir.

cnrsgr avatar
cnrsgr
Merhabalar,
Site içerisinde kullandığımız H1, H2 etiketlerinde hiyerarşinin önemi ne kadardır? ilk olarak h3, sonra h1 kullanmam veya H1 etiketinden direk h5'e atlamam herhangi bir seo'sal kayıp yaşatır mı?

UZMANIN CEVABIMantıklı ve makul olan sıralamanın hiyerarşi düzeninde kabul edilmesidir. Bu etiketleri hiyerarşik olarak kullanmamızın nedeni de içeriğin bölümlerini tam olarak arama robotlarına aktarabilmemizdir. Kayıp yaşatır mı, belki evet belki hayır ama H etiketi avantajını elde edemeyeceğiniz kesin.

mersintaksi avatar
mersintaksi
Bazı sitelerde paket backlinklerin tehlikeli olduğu yazıyor. Sizce backlink için paket kullanmalı mıyım?

UZMANIN CEVABIPaket var, paket var. Özensiz ve düzensiz şekilde oluşturulan, çok komik rakamlara satılan özensiz backlink paket çalışmalarından alacağınız verim çok kısıtlı olacaktır. Bazı paketler var ki, bunlar binlerce liradan satılıyor. Dolayısıyla önemli olan "paket" sözcüğünden ziyade o paketin içeriği olmalıdır.

opehlivan avatar
opehlivan
Merhabalar,
Wordpress sitelerde dışarıdan bakılmayacak görülmeyecek şekilde gizli linklendirme yapılıyor sanırım. Bunu Google fark ederse siteyi engeller mi?
Mesela bir hastane sitesini yaptık diyelim müşterinin onayı ile kod içerisine backlink yazsak bunun etkisi ve sakıncası olur mu?

UZMANIN CEVABIKullanıcıya gizlenip sadece Google'a özel oluşturduğunuz içeriği tespit etmesi halinde olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.