Giriş Yap / Kayıt Ol

Jeoloji, dünyanın katı katmanları üzerine inceleme ve araştırmalar yürüten bir bilim dalıdır. Bu araştırmalarda multidisipliner yaklaşımla hareket ederek tarih, coğrafya gibi alanları da çalışmalarına katar. Ayrıca jeoloji çoğunlukla yer bilimi adıyla da anılır, bunun haricinde geoloji de denilmektedir ve bu dalda uzmanlaşan bilim insanlarına jeolog denilmektedir. Çalışma alanları oldukça geniş olan jeoloji kimi zaman arkeoloji dalıyla da karıştırılsa da aslen oldukça farklı iki başlık olduklarını belirtmek lazım. Arkeoloji yer altındaki bulguları da açığa çıkartmaya çalıştığı için kazı faaliyetleri yürütebilse de, jeologlar kazılarını yeri daha iyi tanımaya yönelik olarak yürütürler. Peki, jeoloji hangi başlıklarda insanlığa hizmet etmektedir? Buyurun daha yakından tanıyalım.

Jeoloji Ne İşe Yarar?

Yer küreyi yakından tanımak, öğrenmek ve üzerine araştırmalar gerçekleştirmek jeologların temel amaçlarıdır. Peki, toprağın altını da, üstü kadar iyi tanımanın biz insanlara sağladığı avantajlar nelerdir? Bu noktada jeolojinin oldukça eski bir bilim dalı olduğundan bahsetmemiz de lazım. Jeologlar yüzlerce yıldır toprağın altını öğrenmeye çalışarak kazılar gerçekleştiriyor, taş ve kayaları kırarak içlerini inceliyorlar. Bu nedenle işi toprağın altıyla olan maden mühendisleri, arkeologlar, inşaat mühendisleri için jeoloji biliminin önemi oldukça yüksek. Ayrıca depremlerle ilgili bilimsel görüşleri de toplumla paylaşan jeologlar, bu noktada da halkın bilgilenmesine yardımcı olurken diğer bir yandan da coğrafyanın anlaşılmasına olanak sağlamıştır.

Jeoloji

Jeoloji kelimesinin Yunanca Dünya Kelamı anlamını oluşturan ge ve logos kelimelerinden önce Fransızcaya (Geologie), ardından da dilimize aktarıldığı bilgisini de aktararak kelimenin filolojik kökeninden de bahsetmiş olalım.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.