reklamsmm panel

Kalori Nedir? Kalori Hesaplama ve Kalori Yakmak

Kalori Nedir? Kalori Hesaplama ve Kalori Yakmak

Kalori, insan vücudunun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için kullandığı bir nevi enerji miktarıdır. İnsanların tükettiği besinlerin tümü birer kalori miktarına sahiptir. Aynı şekilde günlük rutinimiz esnasında yaptığımız tüm aktivitelerle birlikte de kalori yakma eylemini gerçekleştiririz.

Nasıl ki bir arabanın yakıtı benzinse bir insanın da yakıtı kaloridir. Kalorilerin elde edilmesi içinse insanlar besinleri tüketir ve bu besinler yardımıyla vücutlarına gerekli olan enerjiyi depolarlar. Kilo anlamında kullanılan kalori terimi bilimsel anlamda kullanılan kaloriyle aynı değildir. Kilo konusunda halk arasında sıkça bahsettiğimiz ve duyduğumuz kalori aslında bir kilokaloridir.

Kalori Hesaplama

Kalori hesaplama sistemi ilk defa 1918 yılında yayınlanan bir kitapla birlikte ortaya çıkmıştır. Kolayca kilo verme konusunda rehber olması için hazırlanan “Diet and Health With Key to the Calories” isimli kitapta günlük olarak insanların tükettiği besinlerin kalori değerlerine yer verilmiştir. İşe yarayan ve insanlara daha sağlıklı kütle sonuçları verilen kaloriler o günden beri hayatımızın içerisindeler ve bizlerin kilo vermesi veya almasına yardımcı birer rehber oluyorlar.

Kalori hesaplamaları normalde profesyonel şartlar altında yapılmaktadır. Kalorimetre adı verilen hesap makinesi yardımıyla ufak bir yanma gerçekleştirilerek bir besinin tam olarak kalori değeri ortaya çıkartılmaktadır. Biz kullanıcılarsa bu bahsedilen kalori değerlerini genellikle internette yaygın olarak dağıtılan internet siteleri aracılığıyla öğrenmekteyiz. İnternette bu kadar kaynak varken zaten oturup bu tür deneylerle uğraşmamız elbette yerinde bir hareket olmayacaktır.

Kalori Yakmak

Gelelim bu kalorilerin yakılmasına yani diğer bir deyişle vücuttan atılmasına. Kalori yakmak için vücudunuzun enerji yakması gerekir. Örneğin vücudunuz 5000 kaloriye sahipse ve bütün gün tırnağınızı bile kımıldatmadan bir yatakta yatacak olursanız bu kalori miktarından neredeyse hiç denecek kadar oranda yakma işlemi gerçekleşecektir. Oysa fiziksel aktivitelerinizi ne kadar arttırır ve spor yaparsanız yakacağınız kalori oranı da o kadar yüksek olacaktır. Kalori yakmak, kalori almaktan çok daha zordur. Yüksek tempolu olarak gerçekleştireceğiniz 15 dakikalık bir koşu sonrasında yakacağınız kalori miktarı yalnızca 100 kalori civarında olacaktır. Bu da yediğiniz ufak bir çikolata dilimi için en azından 45 dakika kadar koşmanız anlamına geliyor.

Özellikle vücut geliştirme veya kilo verme gibi durumlarda kalori yakmak için tercih edilen önemli yöntemlerden biri de fazlalık kalorileri ekstradan enerji sarf ederek yakmaya uğraşmak yerine vücuda depolanan enerji miktarını azaltmaktır. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere daha çok diyet ve kalori değeri daha düşük olan besinleri tüketmek anlamına geliyor. Kalori yakmak istiyorsanız; bolca spor yapın ve mutlaka sporunuzu destekleyen beslenme programları uygulayın. Profesyonel anlamda kalori yakmaya ihtiyacınız varsa diyetisyen yardımına başvurun ve ideal beslenme programıyla birlikte kalori yakmaya çalışın. Vücudunuzdaki kalori miktarının azalmasıyla birlikte vücudun kütlesi de düşecek ve kilo verme durumu ortaya çıkacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al