Giriş Yap / Kayıt Ol

Link inşası, diğer internet sitelerinden sizin sitenize verilen hyperlink (genellikle link olarak adlandırılır) çıkışlarının sağlanmasıdır. Arama motorları diğer internet sayfalarını tararken bu linkleri görüp, etiketlendikleri kelime ve sizin sayfanıza giden linkler arasında bir bağlantı kurarlar. Böylece sizin link almış olduğunuz sayfalarınızın doğruluğu diğer siteler tarafından onaylanmış olur. 

Link inşası bir nevi referans sistemi olduğu için arama motorları tarafından doğrulayıcı nitelik taşır. Bu nedenle önemli olan referansların sayısı değil kalitesi olmalıdır. SEO’nun ilk günden son güne değişen trendleri ve kuralları arasında değişmeyen ve muhtemelen değişmeyecek tek şey link inşasıdır. Aynı şekilde SEO çalışmalarında en çok dikkat edilmesi gereken ve en masraflı olan optimizasyon tipinin de yine link inşası olduğunu söyleyebiliriz. Link inşası SEO’nun bütünü olarak tanımlamak yanlıştır. Link inşaları kesinlikle SEO’nun tümü değildir ancak SEO’nun en zor ve en etkili iş yüküdür.

Link İnşası Yapmak

Link inşası yapmak için takip edilebilecek birçok farklı teknik vardır ve bunların her birinin zorluk derecesi değişiklik gösterecektir. Link inşası kendi siteniz üzerinde yapacağınız on page inşaalar olacakken dışarıdaki internet siteleri arasından sizin sitenize yapılacak olanı da off page inşa olarak adlandırılacaktır.

Link İnşası

Doğru bir link inşasını yapabilmek, SEO açısından uzmanlık ve deneyim gerektirir. Hangi linklerin kaliteli olduğunu saptayabilmek, hangi linklerin yapacağınız SEO çalışmalarında olumlu sonuç verebileceğini tahmin etmek deneyimsiz bir Webmaster için oldukça zorlayıcı olacaktır. Daha kaliteli ve çalışmalarınızı destekleyecek link inşalarını gerçekleştirmekse, rakipleriniz karşısında SEO açısından sizi daha üstün kılmaya yardımcı olacaktır.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Site İçi Link İnşası

Link inşasını site içerisinde yapmanız gerekenler ve site dışında yapmanız gerekenler olarak iki farklı aşmaya bölebiliriz. Kendi siteniz içerisindeki link inşasını tamamlamak için, linklerinizin alakalı sayfalarla birbirine bağlanmış olmasına dikkat etmeniz yeterlidir. Aynı zamanda kendi siteniz içerisindeki bir farklı sayfaya link verirken no-follow etiketini kullanmaktan da çoğunlukla kaçınmanız gerekir. Örneğin yukarıdaki ve no-follow ve bu sayfa içerisinde etiketlenen diğer linkler site ve sayfa içerisindeki link inşasına önemli bir örnektir.

Anahtar kelime doğrudan WM Aracı’nın sisteminde daha önceden bu konuyla ilgili olarak yazılmış bir içeriğe gider. Bu sayede Google linkler arasındaki anlamlı ilişkisinin doğruluğunu da kabul etmiş olur. Bu tarz bir site içi link inşası oldukça idealdir ve Google tarafından da kabul görebilir.

Site Dışı Link İnşası

Site dışı link inşası yapmanız için sizin sayfanızın haricinde diğer internet sitelerinden sizin sitenize veya sayfalarınıza uzanan link çıkışlarının elde edilmesi gerekir. Bu linkleri bazen ücretsiz yollarla elde ederken bazen de satın alma yöntemiyle elde edebilirsiniz. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi elbette kaliteli link çıkışları demek ücretli ve pahalı link çıkışları anlamına gelecektir. 

Sitenize link inşası yapmak için linklerinizi edinebileceğiniz başlıca kaynakları şöyle sıralayabiliri;

  • Ücretli linkler: Bu linkleri elde etmek için sitesinden link satışı yapan Webmasterlara ulaşmanız, ya da siteyle ilgilenen Webmaster’a erişerek ücretli link almak için teklifte bulunmanız gerekir.
  • Blog Yorumları: Özellikle do-follow etiketiyle link çıkışı sağlanabilecek her türlü blogun yorum paneli aracılığıyla kendinize doğrudan link kazandırabilirsiniz.
  • Forumlar: Bazı forumlarda link çıkışları do-follow şeklindedir. Bu tip kaliteli bloglardan siteniz için link çıkışı elde edebilirsiniz.
  • Sosyal medya platformları: Sosyal ağlar ve sıkça kullanılan sosyal medya platformları, sosyal imleme siteleri en iyi link çıkışını elde edebileceğiniz bir başka kaynaklardır.
  • Dizinler: DMOZ gibi kaliteli dizinler hem sitenizin kalitesini doğrulamak hem de internet sitenize temiz linkler sunmak açısından oldukça önemlidir.

Link inşasında kalite önemli olduğu kadar çeşitliliğin de önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle tek bir link tipine yönelmektense farklı farklı link çıkışlarını elde etmek çok daha faydalı olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.