Giriş Yap / Kayıt Ol

Hyperlink, bir kelime, cümle veya görsel dosyaya eklenen, sizi yeni bir dokümana veya bulunan dokümanın farklı bir bölümüne yönlendiren bağlantılardır. Hyperlink’ler veya kısaca linkler tüm internet dünyasında ve %99 ihtimalle her internet sayfasının içerisinde en az bir tane olacak şekilde bulunmaktadır. Hyperlink’ler sayesinde internet kullanıcıları zahmetsiz şekilde sayfalar veya sayfaların bölümleri arasında geçiş yapabilirler.

Hyperlink’ler yazıdan ayırt edilebilmesi için farklı renk seçeneklerine ve metin biçimlendirmesine sahip olmaktadır. Web standartları açısından uygunluğundan ve alışılagelmiş olmasından dolayı linkler genellikle mavi ve altı çizili olarak biçimlendirilmektedir. Yine de linkin oluşturucusu dilerse linke istediği gibi kendi renk şemasına uygun bir renk verip farklı metin biçimlendirmelerini de link üzerine uygulayabilir. 

Hyperlink

Bir Hyperlink bağlantısına sahip olan web elementine tıkladığınızda bu bağlantı sizi farklı bir hedef adrese yönlendirecektir. Hyperlink’e yapılan bağlantılar bazen bir başka internet sitesinin sayfası olacakken bazense bir doküman veya veri dosyası olabilir. 

Bir elementin Hyperlink bağlantısına sahip olup olmadığını anlamak için fare işaretçisini elementin üstüne tutmanız yeterli olacaktır. İşaretçiyi elementin üzerine getirdiğinizde ok işareti kaybolup, yerine işaret parmağı işareti geliyorsa o halde o web elementi bir Hyperlink’e sahip demektir. 

Hyperlink’ler oluşturucusunun eklediği özelliğe göre yeni sekmede açılabilir veya mevcut sekme üzerinden sizi hedef adrese yönlendirebilir. Bir Hyperlink’e tıklamadan önce klavyenizden CTRL (Mac için CMD) tuşuna basılı tutarak fare tıklaması yaparsanız sayfaya yeni sayfada açılma özelliği verilmemiş olsa bile linki yeni sayfada açabilirsiniz.

Hyperlink Ekleme

Hyperlink oluşturmanın şekli kullanacağınız yere göre değişiklik gösterecektir. Örneğin kullandığınız yazılım Hyperlink özelliğini destekliyorsa size link, bağlantı, köprü gibi farklı isimlerle Hyperlink eklemesi yapabileceğiniz bir görsel kullanıcı arayüzü sunacaktır. Bu arayüz seçenekleri yardımıyla istediğiniz herhangi bir nesneye Hyperlink tanımlaması yapabilirsiniz.

Programlama dillerindeyse Hyperlink’ler HTML kodu ve HREF etiketi kullanılarak oluşturulur. Bu şekilde oluşturulan kodlar tıpkı aşağıdaki örnek HTML link kodunda olduğu gibi görünmektedir;

<a href=“https://www.wmaraci.com”> WMAracı Sitesine Gitmek için Tıklayınız </a>

Hyperlink’ler her zaman bir sözcük, cümle veya dosyayla ilişkilendirilmek zorunda değildir. Tek başına da bir URL’yi birçok yazılım otomatik olarak Hyperlink’e dönüştürebilme yeteneğine sahiptir.

Hyperlink Nasıl Kullanılır?

Hyperlink’leri farklı internet sayfalarına veya farklı adreslere geçiş yapmak için kullanırız. Hyperlink bağlantılarını oluşturmak içinse HTML’de yer alan Href etiketinden faydalanırız. A Href şeklinde kullandığımız HTML etiketine birçok ek etiket ekleyebilir ve ekleyeceğimiz linki daha zengin hale getirebiliriz. 

Bir üst başlıkta nasıl Hyperlink oluşturabileceğinizi zaten özetlemiştik. Bunun dışında görsel arayüzler üzerinden de birçok sistemde Hyperlink oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir WordPress’de sayfa veya yazı eklerken istediğiniz kelime veya cümleyi seçtikten sonra “Bağlantı Ekle” butonuna basarak bu elemente istediğiniz Hyperlink’i tanımlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.