wmaraci reklam

Linux Nedir? Linux Kurulumu ve Linux İndir

Linux Nedir? Linux Kurulumu ve Linux İndir

Linux, Unix'e karşılık olarak meydana getirilmiş olan hem ücretsiz hem açık kaynak kodlu hem de tamamen ücretsiz olan bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux'un çekirdeğinin kaynak kodları GNU lisansı kapsamı altında özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanabilir bir yasal yapıya sahiptir. Linux esasen kendi başında bir işletim sistemi değil, yalnızca işletim sisteminin çekirdeğidir. İşletim sistemi halinde olması için ise vakıflar tarafından geliştirilen ve özgür ekipler tarafından geliştirilen tamamına yakını ücretsiz olmak üzere birçok farklı Linux dağıtımları bulunmaktadır.

Günümüzde bu popüler dağıtımlar birçok televizyon, tablet, mobil cihaz ve bilgisayarlar içerisinde kurularak tamamen ücretsiz olarak kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Linux yalnızca bilgisayarlar değil ayrıca internet dünyasının ana beyni olan server'lar (sunucular) içerisinde de farklı dağıtımlar olarak kullanılmaktadır. Linux özellikle konusunda sağlamış olduğu yüksek performans ile diğer birçok dağıtıma oranla tercih edilen ve yüksek performans elde edilen bir işletim sistemi çekirdeğidir.

Linux Kurulumu

Linux'un tamamen özgür ve ücretsiz olan dünyasına giriş yapabilmek için öncelikle sistem gereksinimlerinizi tam olarak karşılayan ve bilgisayarınız içerisinde kolaylıkla çalışabilecek olan bir Linux dağıtımını seçmeniz gerekiyor. Günümüzde en çok kullanılan popüler Linux dağıtımı Ubuntu olarak bilinirken ülkemizin enstitüsü tarafından geliştirilmekte olan Linux tabanlı işletim sistemi Pardus'da bulunmaktadır. Size en uygun olan Linux dağıtımına karar verdikten sonra bu işletim sisteminin ISO kalıbını indirerek bir CD/ DVD veya USB yardımıyla Boot edilebilir şekilde yazdırın.

Yazdırma işleminden sonra bilgisayarınızın Boot menüsüne giriş yaparak Linux kurulumunu başlatabilirsiniz. Linux yıllardır kullanmaya alışkın olduğunuz Windows veya Mac OS'e göre fazlasıyla komplike görünse de kısa sürede alışabileceğiniz işletim sistemi çekirdeklerindendir. Hatta isterseniz Dual OS yani bir bilgisayar içerisinde hem bir Linux tabanlı işletim sistemi hem de Windows kullanabilirsiniz.

Linux İndir

Linux tabanıyla geliştirilmekte olan işletim sistemlerinin genel çoğunluğu ücretsiz olduğu için korsan sitelerin hiçbiriyle uğraşmanıza gerek kalmaz. İstediğiniz Linux dağıtımının kendi web sitesine giriş yaptıktan sonra indirme menüsü içerisinden hemen o dağıtıma dair istediğiniz sürümünü ISO kalıbını indirme işlemine başlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 2 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
 • 3 Home Ofis
  Deniz Patent konusunda danışmanlık yapmak istiyorum. fiziki bir faaliyette bulunmayacağım (çalışmalarım ge... Home Ofis
 • 4 WayBack Machine
  Zulal Bu araştırmayı kim kurdu,şuan kim ilgileniyor,kime hizmet ediyor... WayBack Machine
 • 5 Muhasebe Programı
  eren akar eminönündeki mest hotelimiz için muhasebe programı arıyoruz bunun için tavsiye edebileceğiniz bir pr... Muhasebe Programı
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al