reklam
reklam

DVD Nedir? DVD Yazma ve DVD Player

DVD Nedir? DVD Yazma ve DVD Player

DVD, Digital Versatile Disc veya Digital Video Disc'in kısatılması olarak kullanılır. DVD'ler içerisinde büyük boyutlu verileri barındırabilen bir Compact Disc olarak tanımlanmaktadır. CD/DVD sürücüler ilk defa 1997 yılında satışa çıkarılmaya başlanmış fakat yaygın olarak kullanılması 2000'li yıllardan sonra gerçekleşmiştir. DVD disklerin içerisine veriler, görseller, filmler ve müzikler olmak üzere istenen her türlü veri atılabilir.

DVD diskleri bilgisayarınız veya farklı bir cihazın içerisinde çalıştırabilmek için cihazınızın DVD Player özelliğine sahip donanımı olması gerekmektedir. Ayrıca DVD şeklinde film ve müzik dosyalarını da oynatmak için ekstradan DVD Oynatıcı bir yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

DVD'lerin İçine Ne Kadar Veri Sığabilir?

DVD disklerin sadece tek bir tipi yoktur. Bazı DVD sürücüleri tek taraflıdır ve bu DVD'ler içerisine yalnızca 4.7 GB oranında veri alabilir. Çift taraflı Double Layer olarak tanımlanan DVD sürücüleriyse içerisinde 8.5-8.7 GB oranında veriyi barındırabilirler. Daha gelişmiş ve yüksek depolama kapasitesine sahip olan DVD disketleri içerisine 9.4 GB ve 17.08 GB boyutunda veriyi depolayabilmektedir.

Standart CD sürücüleri ve DVD'lerin Arasındaki Farklar

Fiziksel olarak bir CD diskiyle DVD diski arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de aynı boy oranına ve şekle sahiptir. Fakat DVD sürücülerinin çift taraflı teknolojisi onları standart CD disklerine oranla daha büyük boyutlu hale getirir. Bir DVD diski CD diskinden kat kat daha fazla veriyi içerisinde barındırabilir.

DVD Yazma

İstediğiniz herhangi bir veriyi DVD ortamına aktarabilmek için öncelikle elinizde yazılabilir bir DVD disketinin ve DVD yazma özelliğine sahip olan bir DVD-RW donanımının olması gereklidir. CD-RW özelliğine sahip olan bir donanımla DVD disketlerini çalıştıramayacağınız gibi DVD disketleri içerisine de veri aktarabilmek mümkün değildir. Oysa DVD-RW donanımıyla hem CD disklerini çalıştırabilir hem de CD'ler yazabilirsiniz.

DVD yazmak için çoğunlukla kullanılan en popüler yazılım Nero isimli yazılımdır. Bunun haricinde de açık kaynak kodu ve ücretsiz olarak sunulan birçok yazılımı kullanarak dilediğiniz gibi DVD'ler meydana getirebilirsiniz.

DVD Player

DVD Player veya DVD Oynatıcı yazılımlar veya donanımlar aracılığıyla bir DVD diskini yürütebilme özelliğine sahip olan tüm cihaz ve yazılımlara verilen genel isimdir. Örneğin PoweDVD yazılımı bir DVD Player olarak kabul edilirken film izlemeye yardımcı olan DVD Oynatıcısı da bir DVD Player'dır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al