Giriş Yap / Kayıt Ol

Makale yazarlığı, içerik oluşturmaya yetecek kadar imla kurallarına hakim ve edebi yeteneğe sahip olan kişilerin, herhangi bir konu hakkında araştırma yaparak en dikkat çekici bilgileri bulmaları ve bu bilgileri tek bir düz yazı şeklinde işleyerek içerik oluşturmasıdır.

İnternetten elde edilen gelirlerin artmasıyla birlikte ortaya büyük bir rekabet meydanı çıktı. Artık tüm internet siteleri daha kaliteli ve kullanıcının dikkatini çekecek içerikleri oluşturmak ve en çok ziyaretçiyi sayfalarında ağırlayarak gelirlerini arttırmak istiyor. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yalnızca bir kişinin vereceği emekler veya oluşturacağı içeriklerle piyasada tutunabilmek son derece güç. Bu nedenle internet sitesi sahipleri, kendilerini makale yazarı olarak adlandıran kişilerle çalışıyor ve onların ürettikleri içeriğe kelime başına belli bir miktar ücret ödüyor.

Makale Yazarlığı

Makale Yazarlığı Ücretleri

Makale yazarlığı amatör olarak icra edildiği ve gerçekten ciddi zaman ayrılmadığı müddetçe ancak ve ancak bir ek gelir olarak yapılabilir. Ek gelir olarak makale çalışması yaptığınızda takribi olarak ayda maksimum 1000 - 1500 TL dolayında bir gelirin sahibi olabilirsiniz ki, bu rakamı elde etmek için de gerçekten ciddi bir çalışma gerçekleştirmenizin gerektiğinin altını çizmek gerekiyor.

Tabii, makale yazarlığı konusunda ortada tamamen serbest bir piyasa var. Önemli olan her zaman için site sahiplerinin hangi rakamları önerdiği değil, kişinin ne kalitede içerikler üretebiliyor olduğudur. Örneğin; imla kurallarına yeteri kadar hakim, cümlelerinde düşüklük bulunmayan, konu bütünlüğünü sağlamayı başaran, üslubu ve içerikleriyle aktif bir takipçi kitlesi oluşturmayı başaran kişiler makale yazarlığını tam zamanlı olarak yaptıklarında takribi olarak aylık 2.000 ile 5.000 TL arası bir gelirin sahibi olabilirler. 

Piyasanın standartlarındaki rakamlardan da söz edecek olursak, yıllardır uygulanan en genel barem 100 kelime başına 1 TL şeklindedir. Ancak bu rakam artık gerçekten birçok yazar için yetersiz ve tatmin etmeyen bir ücret olarak göründüğü için amatör yazarlar 100 kelime başına 1,50 ile 2,50 arası fiyatlarla çalışmayı makul kabul ediyor.

Yine de daha önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi ne Türkiye ne de diğer ülkelerde bu iş için belirlenmiş net standartlar yok. Bir yayıncı içerikleriniz için 100 kelime başına 1 TL öderken, bir başkası 10 TL ödeyebilir. Bu tamamen yayıncının bütçesi ve sizin kaliteniz gibi daha birçok önemli kriterle doğru orantılıdır.

Makale Yazarlığı İş İlanları

Makale yazarlığı yapmak istiyorsunuz ve dahası bundan bir gelir elde etmek istiyorsunuz. O halde öncelikle müşterilere ulaşmanız gerekiyor. Genelleme yapacak olursak makale yazma sistemleri ile asla istediğiniz gelirleri elde edemezsiniz. Nitekim bu piyasa bu tür sistemler üzerinden oluşmadığı için iş verenler hala bu sistemleri kullanmayı veya bu sistemlere bağımlı kalmayı sevmiyor. Bu nedenle daha çok makale yazarlığı iş ilanları için tercih edilen platformlar Webmaster forumları oluyor.

Webmaster forumlarında, makale yazarlığı üzerine açılmış çeşitli kategoriler yer alıyor. Buradan konu sahibi olarak makale yazarları kendilerine müşteriler bulurken, istenen siparişler için diğer üyelerle anlaşmaya varabilir yada kendi hazırladıkları makaleleri hazır paketler halinde satışa sunabilirler. 

Siz de makale yazarlığına başlamak istiyor ve piyasaya hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız WM Aracı forumlarında yer alan;

Kategorilerinden size uygun olanlarıyla işe başlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.