Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Mikrofon, bilgisayarların ses girişi yardımıyla kullanılan ve bilgisayara dış ortamdan ses aktarmaya yardımcı olan bir donanımdır. Bilgisayar mikrofonu ilk defa Emile Berliner tarafından 1877 yılında geliştirilmiştir. Mikrofonlara artık popüler kültürde kısaca “mic” denilmesi de oldukça yaygın bir durumdur.

Birçok mikrofon bilgisayarın ses kartının veya ana kartının üzerinde yer alan mikrofon girişi kullanılarak bilgisayara bağlanır. Bilgisayarınız üzerindeki ses çıkışlarını incelerseniz girişlerin birinin üzerinde kulaklık işareti diğerinin üzerindeyse mikrofon işaretini görebilirsiniz. Üzerinde mikrofon işareti olan Jack girişi, bilgisayarınıza mikrofonunuzu bağlamanız için kullanılan giriştir.

Tüm mikrofonlar her zaman için bilgisayara mikrofon girişi yardımıyla dahil edilmeyebilirler. Özellikle yüksek kaliteli mikrofonlar standart mikrofon girişi yerine USB girişini kullanmaktadır. Bu durumda mikrofonu herhangi bir USB girişine bağlayarak bilgisayarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mikrofon Bilgisayarlarda Ne için Kullanılır?

Mikrofonun bilgisayarlarda donanım olarak kullanılmasının birçok amacı olabilir;

  • Ses kaydı
  • VoIP
  • Ses tanıma sistemleri
  • Bilgisayar oyunları
  • Online sohbet
  • Dikte etmek, şarkı söylemek veya podcast için ses ihtiyacı
  • Müzik enstrümanları için ses kaydı

Mikrofon Bilgisayara Nasıl Veri Gönderir?

Mikrofonlar bilgisayara doğrudan takılan (input) donanımlar olması nedeniyle elde ettiği verileri dijitalleştirerek bilgisayara gönderir. Bilgisayar da bu verilerle sesleri tekrardan oluşturur. Bu sayede dijital ses verileri ortaya çıkar. 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.