Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

MKV (Matroska Video), köken olarak Rusya’da yer alan bir geliştirici ekibidir. 2002 yılında yapılanmaya başlayan ekip, lideri Lasse Kärkkäinen zamanında konteyner dosya biçimi olan MKV türünü geliştirmiş ve bu dosya biçimini açık kaynaklı olarak yayınlamıştır.  Dolayısıyla MKV dosya formatlarının adı Rusya’nın oyuncak bebekleri olan matruşkalardan gelmektedir.

MKV Uzantısı

2010 yılına kadar geliştirilen dosya biçimi MKV bir çeşit konteyner dosya formatıdır.  Açık kaynaklı olması nedeniyle MKV uzantısına sahip olan dosyalar açık kaynaklı video oynatıcıları tarafından kolayca çalıştırılabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle MKV uzantılı dosyalar; ASF, AVI ve MP4 gibi uzantılardan çok daha fazla kullanılan popüler bir uzantı haline gelmiştir.

MKV uzantısı çoğunlukla TV şovları ve filmler gibi içerikler için kullanılmaktadır.  2002 yılından itibaren açık kaynak kodlu olarak geliştirilen MKV dosya uzantısı bugün dahi videolar için en çok tercih edilen dosya uzantılarından biri olarak kabul görmektedir.

MKV

MKV dosyaları RAR’da olduğu gibi bir çeşit sıkıştırılmış format veya sıkıştırma yöntemi değildir. MKV’nin kendisi tıpkı diğer video formatlarında olduğu gibi bir video formatıdır. Dolayısıyla bir MKV dosyası içerisinde ses, video ve altyazı birleşimini bulundurabilirler.

Açık kaynaklı olarak yıllar önce geliştirilmeye başlanan MKV dosyaları geleceğin video formatı olması için tasarlanmış ve bunu sağlamak için özel inceliklerle donatılmıştır. Bu nedenle diğer video formatlarının aksine MKV gelecekte dahi ölmeyecek dosya formatlarındandır. Hızlıca taranabilme, bölümleme, menü, meta-data desteği, seçilebilir ses seçenekleri, video stream, online streaming, altyazı desteği ve hata kurtarma modu gibi sayısız özelliklere sahip olan MKV dosya uzantısı siz de takdir edersiniz ki birçok video formatının sahip olmadığı gelişmiş özelliklere sahiptir.

MKV Player

MKV dosyaları oldukça güçlü özelliklere sahip olmasına karşın açık kaynaklı olması ve ticari kaygı gütmüyor olması nedeniyle hala endüstri standartlarına giriş yapabilmiş bir dosya formatı değildir. Bu nedenle MKV uzantısına sahip dosyalar tüm video oynatıcıları tarafından oynatılamazlar ve MKV’yi çalıştırabilecek kodek paketlerine sahip oynatıcılarla oynatılabilirler.

MKV uzantısına sahip olan dosyaları bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz için tercih edebileceğiniz en kullanışlı MKV oynatıcısı VLC Media Player programıdır. Basitçe indirip yalnızca birkaç kolay adımda kurabileceğiniz VLC yardımıyla MKV dosyalarını kolayca oynatabilirsiniz.

VLC Player yazılımını bilgisayarınıza indirip, kurulumu tamamlamanız ardından açmak istediğiniz MKV uzantılı dosyaya sağ tıklayın ve Birlikte Aç sekmesi içerisinden MKV Player’ı seçiniz. Tüm bunların haricinde dilerseniz bilgisayarınız MKV dosya uzantısı için kodekleri internet üzerinden yükleyerek de MKV dosyalarını açabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.